ciekawy (darmowy) program dla maszyn xyuv

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

ciekawy (darmowy) program dla maszyn xyuv

#1

Post napisał: ter_haar » 21 gru 2011, 12:42

Witam wszystkich

Znalazłem w sieci ciekawy program do sterowania 4 osiową maszyną do cięcia styropianu. Nie znalazłem go na tym forum, więc się pochwale, może komuś się przyda:

program nazywa się foamblade, http://foamblade.sourceforge.net/
i na podstawie specjalnie narysowanego pliku dxf steruje maszyna.

Uznałem, że sterowanie maszyną z tego programu to trochę ryzyko (nie ma obsługi krańcówek nawet), przerobiłem więc go co nieco:

1) dodałem tworzenie gcodu
2) dodałem interpolacje obrazka tak aby dopasować go do rozmiarów maszyny. Czyli już nie projektujemy sciezki po jakiej maszyna idzie, tylko projektujemy detal jaki chcemy wyciąć. Jak na razie rozmiary maszyny (odległość lewej strony od prawej, rozmiar ciętego styropianu i odległość styropianu od lewej strony maszyny) trzeba wpisać ręcznie w kodzie, ale może kiedyś to przerobie.

Program do działania wymaga pythona (u mnie działa pod linuksem i windowsem).

Moja wersja jest do pobrania tutaj: http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/FoamBlade-0.05.zip całość uruchamia się przez FoamBlade-0.05\FoamBladeViewer\fbv.py

Pliki gcode jak na razie zapisują się w katalogu z programem (nie można wybrać gdzie się chce zapisać, może kiedyś to przerobie)

przykładowy plik dxf: http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/test.dxf
i powstaly z niego gcod: http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/test.ngc
(na podstawie tego gcodu wycialem element jak na ostatnim obrazku)

Kilka zdjęć

projekt w qcadzie:
Obrazek

poglad sciezki w foamblade:
Obrazek

gotowy element (wyciety w emc2)
Obrazek

Update
Przeróbek programu ciąg dalszy:
1) konfiguracje maszyny przenioslem do pliku machine.cfg
wpisujemy tam najważniejsze parametry maszyny jaką tniemy, czyli:
- długość drutu (carriages_distance)
- odleglość od materialu do lewej (xy) prowadnicy (xy_distance)
- domyślna dlugosc materialu (foam_length) - to można zmienic potem w trakcie pracy programu
- dopuszczalny zakres ruchu we wszystkich osiach

2) caly program spakowalem w jeden katalog, wiec teraz calosc uruchamia sie przez FoamBlade-0.05\fbv.py

3) dodalem pilnowanie zakresu - jezeli generowany gcod bylby poza zakresem maszyny generowanie gcodu zostaje przerwane i wyswietla sie stosowny komunikat

4) podczas generowania gcodu mozna podac dlugosc elementu (w oknie: lenght of element), albo jako parametr przy wywolaniu dxf2quad z wiersza polecen

program do pobrania pod poprzednim adresem, czyli http://klapacz.linuxpl.eu/cnc/pliki/FoamBlade-0.05.zip

Update cd
Rozpisałem uproszczoną instrukcję użycia foamblade w mojej wersji: instrukcja
Dodałem też pliku konfiguracyjnym (machine.cfg) sekcje na naglowek i stopke generowanego pliku z gcodem.

W tej wersji program pozwala na dosyć wygodną prace
Ostatnio zmieniony 22 gru 2011, 13:54 przez ter_haar, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 21 gru 2011, 17:07

Plik FoamBlade-0.05\FoamBladeViewer\fbv.py nie ma ustawionego atrybutu wykonywalności.
Brakuje przykładowych plików.
Znalazłem przykłady w archiwum z http://foamblade.sourceforge.net/, ale coś mi nie przypadły do gustu.
Na szybko machnąłem to co w załączniku i myślę, że to fajny przykład na pierwszy krok.

A załącznika na razie nie ma.
Zbuntowałem się,
https://www.cnc.info.pl/topics16/dozwol ... t32763.htm

.

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 21 gru 2011, 20:12

Fajnie, że powstaje taki program. Już dawno wielu forumowiczów, zdanych jedynie na sterownik M2001 i oprogramowanie do niego, pytało o coś takiego. Jak widzę projekt jest opensource'owy - będziesz go rozwijał?

Mam kilka pytań:

1. W przykładzie wielkość obiektów po prawej i lewej stronie jest jednakowa. Czy może być różna?

2. Jeśli może - jak ( i czy) w programie podaje się (wprowadza) korektę związaną z długością drutu i co za tym idzie odległością (lub kątem) materiału od zaczepów drutu?

3. Czy w programie można wprowadzić korektę wymiarów związaną z grubością "rzazu" - ścieżki wypalonej drutem?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 21 gru 2011, 22:16

Projektowanie detalu odbywa się na poziomie programu typu CAD, na przykład LibreCAD.
Tam się rysuje ścieżki, odpowiednio skaluje, ustawia i dodaje znaczniki jednoznacznie wiążące ze sobą obie ścieżki.
Program FoamBladeViewer, jak sama nazwa wskazuje, to tylko graficzna nakładka na skrypt Pythona dxf2quad.
Skrypt można uruchomić samodzielnie z linii poleceń i dokona on konwersji specjalnego pliku dxf bez pytania o jakiekolwiek parametry.

Oczywiście skalowanie niezależnie obu osi można w każdej chwili i bez problemu dodać, tylko nie wiadomo czy to dobry pomysł.
Jeżeli coś można niezależnie od siebie ustawić w dwóch różnych miejscach, to niechybnie doprowadzi to do bałaganu.
A w programie CAD jest dużo większa kontrola nad wymiarem i położeniem.

.


Autor tematu
ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#5

Post napisał: ter_haar » 21 gru 2011, 23:33

Piotr Rakowski pisze:Fajnie, że powstaje taki program. Już dawno wielu forumowiczów, zdanych jedynie na sterownik M2001 i oprogramowanie do niego, pytało o coś takiego. Jak widzę projekt jest opensource'owy - będziesz go rozwijał?
w jakimś tam stopniu pewnie go rozwine. To znaczy ułatwie obsługe, bo to co ma robić to on już robi - czyli tworzy gcod dla mojej maszyny
Piotr Rakowski pisze: 1. W przykładzie wielkość obiektów po prawej i lewej stronie jest jednakowa. Czy może być różna?

2. Jeśli może - jak ( i czy) w programie podaje się (wprowadza) korektę związaną z długością drutu i co za tym idzie odległością (lub kątem) materiału od zaczepów drutu?

3. Czy w programie można wprowadzić korektę wymiarów związaną z grubością "rzazu" - ścieżki wypalonej drutem?
1. Może być cokolwiek po lewej i po prawej stronie. Osie są sterowane niezależnie.
2. Korekcje można wprowadzić w kodzie jak na razie. Na dniach postaram się to przenieść do jakiegoś pliku ini lub coś w tym stylu
3. Nie można i raczej nie przewiduje by było można. No ale to projekt opensource, więc może ktoś to zrobi :)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6

Post napisał: Piotr Rakowski » 22 gru 2011, 07:11

Każdy program tego typu, jaki widziałem, ma automatyczne korekcje wymiarów kształtów z prawej i lewej strony w stosunku do ustawienia materiału względem drutu i położenia na stole. Korekcja taka bazuje na zmianach pochyleń kąta drutu, jaki trzeba liczyć (właśnie w stosunku do położenia materiału) dla prawej i lewej strony. W programach wpisuje się te wartości w odpowiednie pola. I albo jest to szerokość materiału + odstęp od prawej strony, albo oba odstępy.

Piszę o tym, bo warto to przemyśleć za wczasu...

PS. Taką właśnie korektę (wyliczenia toru ruchu drutu względem kształtów i odległości) wprowadzam w moim oprogramowaniu eduCAD dla termików. Nasz pierwszy termik z niezależnymi osiami pokażemy na targach RemaDays w lutym 2012 i właśnie do niego muszę dorobić tę opcję. Pokażę to, jak tylko skończę.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


Autor tematu
ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

#7

Post napisał: ter_haar » 22 gru 2011, 10:38

Piotr Rakowski pisze:Każdy program tego typu, jaki widziałem, ma automatyczne korekcje wymiarów kształtów z prawej i lewej strony w stosunku do ustawienia materiału względem drutu i położenia na stole. Korekcja taka bazuje na zmianach pochyleń kąta drutu, jaki trzeba liczyć (właśnie w stosunku do położenia materiału) dla prawej i lewej strony. W programach wpisuje się te wartości w odpowiednie pola. I albo jest to szerokość materiału + odstęp od prawej strony, albo oba odstępy.

Piszę o tym, bo warto to przemyśleć za wczasu...
nie ma o czym myśleć, coś takiego w mojej wersji (0.5) jest już od początku. Tyle że konfiguracja maszyny (długość drutu, odległość od materiału do prawadnic, długość materiału) była ustawiona na sztywno. Teraz (jak to opisałem w 1 poście) przeniosłem to do pliku machine.cfg (a dlugosc elementu, jako czesto zmieniany parametr mozna podac podczas prac), więc nie trzeba szukać w kodzie.

przykład:
element jaki chcemy wyciąć wygląda tak: (plik dxf)
ale maszyna bedzie poruszac sie po takiej sciezce:
dzięki czemu wytnie element taki jak w projekcie

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#8

Post napisał: pitsa » 22 gru 2011, 22:02

Świetne znalezisko! http://foamblade.sourceforge.net/ - na zdjęciu tej maszyny z ramowo-gumkowym naciągiem drutu jest niezwykle prosto rozwiązany problem ze zmienną odległością między punktami trzymającymi drut - wystarczy przecież zamocować w jednym punkcie, a drugi może być swobodny. :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


grzechu
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 67
Rejestracja: 30 paź 2005, 19:44
Lokalizacja: Golubkowo
Kontakt:

#9

Post napisał: grzechu » 03 paź 2013, 20:53

Odkopałem trochę trupa ale programik mnie zaciekawił więc pozwoliłem sobie temat trochę reaktywować.
Co prawda widzę że założyciel tematu dawno nie zaglądał na forum ale może przegląda forum lub któryś z kolegów korzysta z tego programu i podpowie co nieco jak przygotować te pliki do obróbki.
Mianowicie chodzi mi o to czy da się te pliki dxf przygotować np. w corelu?
Próbuje ale nie bardzo mi to wychodzi :sad:
A może powstał już jakiś alternatywny soft który działa podobnie jak ten?


macgaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 19 maja 2008, 20:33
Lokalizacja: Ropczyce

#10

Post napisał: macgaw » 08 paź 2013, 12:20

--
Pozdrawiam
Maciej 'macgaw' Gawlik

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”