moja modelarska maszyna do styropianu

Maszyny do wycinania gorącym drutem
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#11

Post napisał: RomanJ4 » 29 mar 2012, 22:46

hornet20 pisze:wlasnie dlatego ludzie jako druty grzejne nie uzywaja strun gitarowych

ze względu na rezystancję


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#12

Post napisał: pukury » 29 mar 2012, 23:31

witam .
oraz z uwagi na zmianę jej ( rezystancji ) w funkcji temperatury .
badam drut 0.15 o długości 1500 mm i myślę że taki jest ok - chociaż wolałbym 0.1mm .
większe napięcie - mniejszy prąd :lol:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#13

Post napisał: hornet20 » 30 mar 2012, 20:15

O rezystancji nie wpsomnialem, dla mnie to oczywiste.
Tak to juz jest ze opor dla przewodnikow rosnie z temperatura, w roznym stopniu dla roznych metali. Stopy na druty oporowe sa tak komponowane aby ta zmiana byla jak najmniejsza.

PUKURY, szczerze ci powiem, probowalem kiedys coraz cieniej i cieniej, az doszedlem do 0,15. Niestety przy 1m szerokosci bramy strasznie sie slimaczyl w styropianie, o cieciu epp nie bylo mowy. Nawet na styrodurze bylo ciezko, bo nie bardzo dalem rady go naciagnac. Jak podnioslem temp to sie znow plastyczny robl i strasznie naciagal. Takie optimum na mojej maszynce to 0,2 lub 0,25. W miare idzie kazda pianka i o dokladnosc nie ma sie co martwic.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 30 mar 2012, 21:10

witam.
ja to tylko tak z przyczyn poznawczych :lol:
zrobiłem ploter na 1500mm i nie tnę - rodzinie śmierdzi .
więc w wolnych chwilach robię doświadczenia - a nóż się czegoś ciekawego dowiem .
mnie cieszy że się rozciąga :shock:
mam to w planie .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


hornet20
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 116
Rejestracja: 21 kwie 2007, 19:18
Lokalizacja: Krakow

#15

Post napisał: hornet20 » 01 kwie 2012, 23:06

Mowiac rozciaga mialem na mysli nie rozszerzalnosc cieplna, tylko plyniecie w podwyzszonej temperaturze pod wplywem sily naciagajacej drut.
Oczywiscie rozszerzalnosc cieplna przy tak cienkim drucie tez jest sprawa wazna, bo maszynki w ktorych role napinacza pelni "luk" nie dadza rady ciac na tak cienkim drucie, gdyz aby uzyskac odpowiednie napiecie cieplego drutu trzeba napinajac zimny na luk uwzglednic rozszerzalnosc, co jest trudne i czesto prowadzi do zerwania drutu po kilku cyklach grzania/chlodzenia.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#16

Post napisał: pukury » 01 kwie 2012, 23:15

witam.
no tak - nie zrozumiałem .
cieplnie też dość sobie płynie .
jako napinanie próbuję sprężynę od wciągania przewodu do odkurzacza .
zapewnia jednakową siła na właściwie dowolnym odcinku .
tylko lekki problem - nie ma jak w prosty sposób regulować naciągu .
ale kombinuję nad tym .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: ali » 02 kwie 2012, 20:42

hornet20 pisze:Mowiac rozciaga mialem na mysli nie rozszerzalnosc cieplna, tylko plyniecie w podwyzszonej temperaturze pod wplywem sily naciagajacej drut.
Oczywiscie rozszerzalnosc cieplna przy tak cienkim drucie tez jest sprawa wazna, bo maszynki w ktorych role napinacza pelni "luk" nie dadza rady ciac na tak cienkim drucie, gdyz aby uzyskac odpowiednie napiecie cieplego drutu trzeba napinajac zimny na luk uwzglednic rozszerzalnosc, co jest trudne i czesto prowadzi do zerwania drutu po kilku cyklach grzania/chlodzenia.
W przypadku luku drut w sumie nie musi byc naciagniety, jak polozysz go na prowadnicach to sam ciezar luku naciagnie drut pomiedzy prowadnicami. Nie cialem wprawdzie 0,15 drutem, przy wiekszych dlugosciach (za niskie napiecie w zasilaczu), ale dla grubszych to sie super sprawdza, nigdy nie naciagalem mocno na luku, tylko tyle zeby nie wisial.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak


Supremo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 127
Rejestracja: 30 paź 2006, 08:56
Lokalizacja: Poznań

#18

Post napisał: Supremo » 06 kwie 2012, 17:06

Zamiast sprężyny/łuku wystarczy ciężarek swobodnie dyndający w rurce. Jak chce się większy naciąg dodajemy odważnik i odwrotnie (ciężar do ustalenia doświadczalnie dla różnych drutów).
W ten sposób napędzane były najdokładniejsze zegary mechaniczne. Dodatkowo można by wtedy na ośce kółka prowadzącego drut założyć encoder i wykorzystać te sygnały do zwiększania "grzania" gdy drut nam się wydłuża przy cięciu przestrzennym.


shaggy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 09 mar 2012, 15:32
Lokalizacja: Ustroń

Re: moja modelarska maszyna do styropianu

#19

Post napisał: shaggy » 17 kwie 2012, 09:21

ter_haar pisze:Witam kolegów

Trochę się pochwalę.

Mniej więcej doprowadziłem do stanu używalności moją modelarską wycinarkę do styropianu, epp i tym podobnych materiałów. W zamyśle miała to być maszyna do cięcia profili skrzydeł, stad też rozmiary – dosyć duży posuw w osi x/u (600 mm) a mały w osi y/v (150mm) – skrzydła z definicji są płaskie a szerokie.

Ale po zbudowaniu maszyny i wycięciu parunastu skrzydeł doszedłem do wniosku, że fajnie byłoby też wyciąć kadłub samolotu, tak więc dodałem 5 oś.

Osie poziome (x/u) zrobione na mosiężnych tulejach przesuwających się na stalowych wałkach, osie pionowe (y/v) na prowadnicach meblowych. Drut 0.18 mm, zasilany napięciem 48v – co daje prąd na drucie około ampera. Drut jest mocno ciepły, ale można go złapać na parę sekund palcami. Napęd osi zrobiony na gwintowanych prętach fi 5 – nie daje do dużej prędkości, ale wystarcza do cięcia styropianu (maksymalna prędkości posuwu to 300mm/min, a do cięcia używam 100mm/min). No i jest to tanie rozwiązanie.

Silniki krokowe zasilane prądem 0.75 A. Sterowniki na układzie TA8435, zlutowane na płytkach zakupionych w www.akcesoria.cnc.info.pl. Piąta oś chwilowo podłączona do popularnego 3 osiowego sterownika z chin na układzie TB6560 (taki jak np. tu: http://www.ebay.pl/itm/TB6560-CNC-Stepp ... 3cbedc8ee2)– docelowo też będzie na TA8435, jak pozostałe, ale na razie podłączyłem co miałem w szufladzie.

W tej chwili maszyna ma 5 osi (XYUVA). Do sterowania używam EMC2 (moim zdaniem najlepszy program do tego, no i przede wszystkim darmowy). Nie mam żadnego programu który potrafi stworzyć gcod dla maszyny z 5 osiami, więc używam jej w paru różnych konfiguracjach:

XYUV – czyli zwykły, klasyczny hotwire – gcoda mam z programu profili – to konfiguracja do cięcia skrzydeł.
XY - gdy chce wyciąć jakiś element identyczny z obu stron. Na przykład element kadłuba. Element projektuje w Qcadzie, zamieniam na gcode za pomocą cnc code makera (albo dxf2gcode). W tej konfiguracji lewa i prawa strona maszyny działają jednocześnie, więc wystarczą współrzędne x i y
XYA – na razie eksperymentuje co maszyna w tej konfiguracji potrafi. Nie znam programu który by tworzył taki gcod, więc jak na razie umiem wycinać tylko proste elementy. Tworze gcod jak dla maszyny xy, potem ręcznie go przerabiam – dodając w stosownych miejscach obrót osi A. Czyli wycinam obrys elementu, obracam go w osi A o stosowny kąt, znowy wycinam obrys, znowu obracam i tak ileś razy, aż obetnę go ze wszystkich stron.

Machina ma parę wad – przede wszystkim zajmuje duużo miejsca. Poza tym konstrukcja z płyty wiórowej, stanowiąca podstawę działa jak pudło rezonansowe i całość podczas pracy strasznie buczy. Czasami też brakuje mi możliwości zmiany odległości między lewą a prawą stroną – gdybym chciał wycinać mocno skośne elementy to mi zaczyna brakować zakresu ruchu (głównie w osi pionowej) – ale po dodaniu 5 osi trochę to straciło na znaczeniu.

teraz pytania, może ktoś będzie mi umiał odpowiedzieć:
-jest jakiś program, który na postawie rysunku 3d (np. z google sketchup) wygeneruje mi gcod dla maszyny XYA?
-a może ktoś zna jakiś program tworzący gcod dla maszyny xyuva? Czyli 5 osiowy. Dopiero z takim gcodem dałoby się wykorzystać wszystkie możliwości tej maszyny.
-czy ktoś używa chińskiego sterownika jak mój? Nie ma z nim problemów? Ten który mam strasznie piszczy (gdy silnik jest zatrzymany) – czasami piszczy, czasami syczy. Odgłosy wydobywają się z silnika zasilanego tym sterownikiem. Pozostałe silniki gdy są zatrzymane co najwyżej cichutko buczą.
-pytałem już o to w innym dziale, ale może tutaj ktoś wie: Jak zmusić emc do zbazowania dwóch osi, ale aby potem były traktowane jako jedna? Dokładny opis problemu tutaj: https://www.cnc.info.pl/topics54/hotwir ... t32011.htm

Trochę zdjęć:

maszyna jeszcze z 4 osiami (klasyczny hotwire):


tutaj już z dodaną 5 osią, ale działa w konfiguracji XY (wycina cylinder ze styro)


cylinder wycięty na poprzednim obrazku założony na oś A, maszyna pracuje w konfiguracji XYA


wycięty w 50% nos samolotu


gotowy nos razem z kadłubem


konfiguracja XYUV - typowa dla takich maszyn - tutaj wycięte skrzydlo


konfiguracja XY - projekt elementu


konfiguracja XY - wycięty element


pozdrawiam
Jacek
Swietne rozwiazanie, az na powaznie zaczynam myslec o obrobce styropianu! :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”