lepszy i gorszy styropian

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
ter_haar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 42
Rejestracja: 09 mar 2009, 14:31
Lokalizacja: poznań

lepszy i gorszy styropian

#1

Post napisał: ter_haar » 27 lis 2011, 17:18

Witam
Od jakiegoś czasu bawię się 4 osiową wycinarką do styropianu - głównie do wycinania skrzydeł do modeli. Używam drutu o średnicy 0.18, długości 960 mm, zasilanego napięciem zmiennym 48 volt - co daje prąd około 1 ampera (nie mierzyłem, policzyłem na podstawie oporu drutu jaki podaje producent). Drut jest ciepły, ale nie jakoś gorący - można go na parę sekund złapać palcami i nie ma oparzeń. Maszyna pracuje z prędkością 100 mm/minute. Średnica kanału topionego przez drut to około 0.7 mm. Zależy mi na cienkim drucie, bo wycinam dosyć drobne elementy - np skrzydło z kanałem na dźwigar o średnicy 6 mm:
Obrazek

Do tej pory używałem zwykłego styropianu budowlanego eps38 kupowanego w markecie budowlanym na sztuki (przerób mam mały, więc nie warto mi kupować całej paczki) - tak ustawiłem prędkość maszyny i temperaturę drutu, że elementy wychodziły gładkie i ładne. Ale ostatnio kupiłem parę płyt styropianu - też eps38, ale za nic nie idzie z tego wycinać. Na poprzednich ustawieniach drut się wlecze w materiale, ścinając zakręty i dając poszarpaną powierzchnię - a jak trochę zwiększę temperaturę drutu, to powstaje bardzo chropowata powierzchnia. Tak jakby w styropianie były jakieś twarde grudki czy inne śmieci.

Teraz pytanie - są jakieś lepsze i gorsze rodzaje styropianu? Np warto kupować styropian producenta A, a nie warto kupować producenta B? Na co zwracać uwagę? Czy po prostu trzeba mieć szczęście?

pozdrawiam
Jacek



Tagi:


absynt_
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 139
Rejestracja: 04 paź 2010, 22:38
Lokalizacja: Jarosław Łaziska G

#2

Post napisał: absynt_ » 27 lis 2011, 19:48

Zwróć uwagę że istnieją różne twardości styropianu,być może tu tkwi Twój problem.
Spróbuj ciąć styropian z opakowań sprzętu AGD (lodówka,tv itp.)

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: lepszy i gorszy styropian

#3

Post napisał: pitsa » 27 lis 2011, 19:56

Niestety niektóre styropiany służa do utylizacji odpadów.
Próbowałeś może ciąć w XPS zamiast zwykłym styropianie kulkowym? To trochę twardszy i przy tym jednorodny materiał.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#4

Post napisał: MarcinxD » 27 lis 2011, 20:19

Witam, tnę już trochę w styropianie i zauważyłem tyle: co producent to inny styropian.
warto uważać na to czy kulki w styropianie są jednorodne (wszystkie o tej samej średnicy) bez miejsc gdzie są zbite małe kulki wtedy wychodzi bardzo źle. Co ciekawe nieraz kupując w paczkach zauważyłem że było kilka-kilkanaście tafli EPS 200 czyli dla mnie super bo do niego nie mam aż tak dostępu a płaciłem za nie jak za EPS 100(eps 38). Co najgorsze nie raz się spotkałem z wodą w styropianie, niestety nie ma już przykładów ale wycinanie w tym skrzydeł jest niemożliwe efekt podobny jak do zbyt niskiej temp i zbyt wysokim posuwie jak w normalnym styro tylko jest taka możliwość że nawet w środku będzie "górka" a gdzie indziej jest równo wycięte. Więc najlepiej znaleźć jednego producenta i się jego trzymać.
i tak na prawdę i tak wg. mnie trzeba mieć szczęście ponieważ nie raz się tak zdarzyło że w jednej paczce były różnej jakości tafle. Jeżeli robię ozdoby to aż na to wszystko tak nie patrzę lecz jak modele tnę to zawsze kupując większą ilość styro rozwalam paczkę i wybieram które mi się podobają i te kupuje.
Pozdrawiam
Pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”