Dwa w jednym czyli frezujący i termiczny.

Maszyny do wycinania gorącym drutem

Autor tematu
piotr3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 17 lis 2009, 23:10
Lokalizacja: zielona góra

Dwa w jednym czyli frezujący i termiczny.

#1

Post napisał: piotr3 » 18 lis 2009, 00:06

Witam.
może nie ja pierwszy na to wpadłem ale mam koncepcję plotera termicznego żerującego na odpowiednio dużym ( x min 1200, y min 600 ) ploterze frezującym. Wykorzystuje jego sterowania i napędy, ingerencja w konstrukcję niewielka tylko paski może przydługie ale to tylko koncepcja.Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

przepraszam za dość pro100 wykonane rysunki ale taki mam zawód.
Proszę o miażdżącą krytykę :roll:



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 18 lis 2009, 08:35

Osobiście nie widzę najmniejszego problemu, może jedynie z przeniesieniem napędu osi Z, które można by łatwo zdemontować.


Autor tematu
piotr3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 17 lis 2009, 23:10
Lokalizacja: zielona góra

#3

Post napisał: piotr3 » 18 lis 2009, 15:25

mechanicznie w oś Z nie ingerujemy. co najwyżej wykorzystujemy jej sterownik do osi obrotowej termika. Chociaż uważam, że należałoby odżałować na dodatkowy sterownik. Dla mnie podstawą jest minimalna ingerencja w mechanikę. Dwa punkty mocowania bramy do bramy i trzeci przekładający posuw osi Y na ruch paska.

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#4

Post napisał: tom22 » 18 lis 2009, 17:49

piotr3 pisze:mam koncepcję plotera termicznego żerującego na odpowiednio dużym ( x min 1200, y min 600 ) ploterze frezującym.
Przeglądając w necie zdjęcia różnych maszyn widziałem i taką - niestety nie mogę dać linka bo już nie pamiętam gdzie to było.
Rozwiązanie było o wiele prostsze. Wrzeciono było demontowane - a w jego miejsce zakładana ramka z drutem do cięcia - ramka podobna do oprawek piły włosowej - tylko oczywiście odpowiednio większa. Płyty styroduru były mocowane płasko nad stolem .
Uważam że takie rozwiązanie jest najbardziej proste do wykonania.


Autor tematu
piotr3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 167
Rejestracja: 17 lis 2009, 23:10
Lokalizacja: zielona góra

#5

Post napisał: piotr3 » 20 lis 2009, 10:04

Zgadzam się, na pewno prostsze ale mniej funkcjonalne i dodatkowo wymaga wydłużenia stołu a nie jego poszerzenia co zmniejsza zwartość konstrukcji. Moją ideą jest uzyskanie pełnosprawnego dwuosiowego termika (ew. oś A) który minimalnie ingeruje w konstrukcję żywiciela, nie zajmuje miejsca gdy nie pracuje i nie naraża na duże inwestycje. Czy ktoś z doświadczonych kolegów byłby uprzejmy Π*drzwi określić koszty zakładając konstrukcję przystawki wzorowaną na Lynx-ach. I pytanie teoretyczne: czy stosując stożkowy frez wytnie toto za jednym razem litery i lica? (nie przeginam?)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”