PLOTER TERMICZNY LYNX-T1 - moja pierwsza konstrukcja

Maszyny do wycinania gorącym drutem
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

PLOTER TERMICZNY LYNX-T1 - moja pierwsza konstrukcja

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 11 kwie 2009, 23:48

Witam wszystkich,

Kończę właśnie własną konstrukcję plotera termicznego o przewidywanym polu pracy 1200x600x300 mm. Spójrzcie proszę najpierw na schemat konstrukcyjny. Dwie główne ramy zrobione z profilu aluminiowego 40x40 mm - wzmacnianego (import własny z Chin). Rama (nogi) zrobione ze standardowych profili aluminiowych 40x40x2 skręcanych za pomocą łączników kontowych i pomalowana proszkowo. Stół będzie zrobiony z płyty laminowanej.

Jako prowadnice służą wycięcia w profilach. Rolki z poliacetalu podwójnie łożyskowane. Napędem są dwa silniki krokowe (po jednym na oś). Sterowane SLIM-3 - wersja produkowana specjalnie dla mnie. Temperatura drutu regulowana potencjometrem. Napinacz drutu z krańcówką do kontroli jego zerwania.

Wyprodukowałem specjalny zestaw oprogramowania dla niego:
eduCAD 2.7 TERM + STEP2TERM (o czym poniżej) - który w tej wersji sterowania zastąpił PLT2CNC. EduCAD 2.7 ma kilka nowych opcji. Wymienię je po krótce:

1. Tworzenie całych napisów z fontów TTF (do max 60 znaków każda linia) - opcja opisana w wątku: https://www.cnc.info.pl/topics78/educad ... t13268.htm
2. Łączenie obiektów w jeden, tak aby powstała "jednociągówka" - opcja opisana w wątku: https://www.cnc.info.pl/topics78/educad ... t13159.htm
3. Poprawiony import danych z DXF v.10 i dodany z DXF v.12.
4. Zmiana kolejności wysyłania (konwersji) obiektów.

Sterowane przez LPT - zajmuje się nim moja nowa i specjalnie przygotowana wersja STEP2CNC o nazwie STEP2TERM (w opcjach np. zliczanie czasu pracy drutu, podawanie wymiarów wczytanej pracy i niezależne od użytkownika sterowanie włączeniem drutu oraz kontynuacja pracy po zerwaniu drutu). Poniżej pierwsze zdjęcia (jeszcze bez stołu) i wyniki pracy.

Tak więc - dzięki takiemu zestawowi oprogramowania - od "pomysłu do przemysłu" mija tylko "kilka chwil".

A tu na Youtube zamieściłem pierwszy filmik (zrobiony niestety komórką - więc przepraszam za byle-jakość):

Wchodzę nim wraz z oprogramowaniem na rynek pod nazwą LYNX-T1. Będzie pokazywany na targach EuroReklama w Poznaniu w dniach 21-24 kwietnia 2009 (w stoisku firmy LaserMedia - jeśli chciałby ktoś go i programy obejrzeć w akcji w tym czasie).
Załączniki
T1-4.jpg
"Luzior" - nowe logo produktu
T1-4.jpg (35.48 KiB) Przejrzano 4903 razy
T1-3.jpg
W trakcie cięcia...
T1-3.jpg (33.13 KiB) Przejrzano 4894 razy
T1-2.jpg
Rozwiązanie bramy jezdnej
T1-2.jpg (43.5 KiB) Przejrzano 5204 razy
T1-1.jpg
Jeszcze bez stołu i prowadników przewodów.
T1-1.jpg (32.62 KiB) Przejrzano 5119 razy
T1a.jpg
LYNX-T1 - projekt koncepcyjny.
T1a.jpg (134.99 KiB) Przejrzano 5044 razy
T1-8.jpg
Przykład cięcia loga CocaColi.
T1-8.jpg (18.74 KiB) Przejrzano 4900 razy
Ostatnio zmieniony 18 wrz 2009, 00:23 przez Piotr Rakowski, łącznie zmieniany 1 raz.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


bakprint
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 211
Rejestracja: 18 wrz 2007, 12:02
Lokalizacja: Trzebinia, Limanowa
Kontakt:

#2

Post napisał: bakprint » 12 kwie 2009, 02:08

Podoba mi się "wywalenie" z konstrukcji standardowych prowadnic :lol: . No i ta kompaktowość napędów. Miód.

Zastąpienie ich wycięciami w profilach + odpowiedni materiał rolek współpracujących to świetny pomysł.
Jak będzie z żywotnością tego zestawu... życie pokaże. To może być najsłabszy punkt maszynki.
Z drugiej strony obciążenie prawie zerowe, a i wymagania dokładności pozycjonowania drutu niskie.
Będzie dobrze.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 kwie 2009, 07:38

Z tymi prowadnicami - mam nadzieję, że wszystko będzie działało długo i bezproblemowo, choć muszę przyznać, że nie bardzo podoba mi się wykonanie kółek (są teoretycznie do takich właśnie prowadnic). Jest spory luz między bieżnią, a krawędziami bocznymi (rzędu 0.5 mm), który niestety trzeba kasować.

Mam pytanie - czy ktoś z Was wie, ile czasu pracuje przeciętnie jeden drut kanthalowy średnicy 0.3 mm? Podobno jest to 600 minut (taka wartość wpisana jest w oprogramowaniu do maszyn Connera). Czy to jest prawda?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 12 kwie 2009, 10:08

Piotr Rakowski pisze:Mam pytanie - czy ktoś z Was wie, ile czasu pracuje przeciętnie jeden drut kanthalowy średnicy 0.3 mm? Podobno jest to 600 minut (taka wartość wpisana jest w oprogramowaniu do maszyn Connera). Czy to jest prawda?
Ustawione tam jest na 600metrów lub 600 min natomiast ten drut który oni dają wytrzymuje do czasu kiedy fizycznie się go nie zerwie.

Napisz jeszcze z jaka prędkością wycinania idzie to na filmie ?
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 kwie 2009, 18:59

Nastawiona w STEP2TERM prędkość pracy w filmie 532 mm/min. Można znacznie szybciej bo mam spory zapas zarówno prędkości, jak i napięcia na drucie, ale do celów demonstracyjnych wystarczy.

Pytanie drugie - jak zmniejsza się (i czy w ogóle) czas pracy drutu z zależności od przyłożonego napięcia (temperatury pracy)?

Co do Connera - czyli co, oni używają jakiegoś magicznego drutu (chwalą się drutem tytanowym)? Jak ma się on do zwykłego - kanthalowego?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 12 kwie 2009, 20:19

Piotr Rakowski pisze:Co do Connera - czyli co, oni używają jakiegoś magicznego drutu (chwalą się drutem tytanowym)? Jak ma się on do zwykłego - kanthalowego?
Ta informacje pochodzi od klienta któremu sprzedałem ploter frezujący a posiadał już ploter termiczny od conera. Sprzedałem trochę ploterów termicznych i drut tytanowy jest dożo bardziej wytrzymały a przede wszystkim nie zmienia tak długości podczas zagrzania przynajmniej wiem ze moi klienci taki zakładali.
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 kwie 2009, 21:45

A gdzie można taki tytanowy drut kupić?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#8

Post napisał: webserver » 12 kwie 2009, 22:08

i tu zaczyna się problem bo on go brał od conera i to samo moi klienci a faktycznie co to za drut to cholera wie może wcale nie tytanowy tylko tak go nazwali.
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 12 kwie 2009, 22:15

No to zostaje kanthalowy. Myślę, że większości klientów wystarczy.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#10

Post napisał: webserver » 12 kwie 2009, 22:20

powiem ci ze jak jest dobry naciąg drutu to ja nie widziałem różnicy mi tam się nigdy drut nie zrywał chyba ze na wyłączonym drucie chciało się gdzieś odjechać w materiale.
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Styropianu (Styroduru)”