Strona 1 z 2

Projekty maszyn - ploter frezujący

: 16 sie 2008, 14:03
autor: zamik
Witam

Na początku chciałbym zaznaczyć że jestem nowym forumowiczem i z góry przepraszam za błędy.

Chciałbym wykonać niewielką frezarkę cnc do obróbki drewna, płyt mdf, aluminium, plexi ( Projekt małego plotera frezującego).

Mam pytanie czy rozsądnie byłoby skorzystać z gotowych projektów zamieszczonych na tej stronie: http://www.akcesoria.cnc.info.pl/projekty_maszyn.htm (wydaje mi się że te maszyny są dobrze zaprojektowane)?

Z wykształcenia jestem elektronikiem ale z małym doświadczeniem, a projektowanie takiej maszyny od podstaw wymaga większej wiedzy z zakresu mechaniki i elektroniki.

Myślę, że z samym wykonaniem wg projektu jestem w stanie sobie poradzić.

W internecie jest mnóstwo informacji na temat obrabiarek cnc (chociażby na tym forum), każdy ma przedstawia swoje pomysły i rozwiązania i sam już nie wiem jakie rozwiązanie byłoby najlepsze.

Proszę o informację.

Pozdrawiam - Piotrek

: 16 sie 2008, 19:50
autor: upadły_mnich
trudno coś odpowiedzieć aby nie podpaść koledze z forum - autorowi :mrgreen:
czy kolega na podstawie schematu z Radioelektronika zbuduje radio?
Czy może niezbędna do tego jest "serwisówka"? a może to jeszcze za mało?
...
Czy kolega zleci wykonanie całości komuś czy sam będzie dociekał dlaczego takie pasowanie a nie inne?
Nie wiem jakiej jakości są te projekty ale wiem co na projektach można umieszczać.
Np.:
- Ustalić podczas montażu ...a jak- nie napisano bo mechanik to wie?
- Zakleszczanie jest niedopuszczalne.:wink:
- Spawać spoiną... - a w jakiej kolejności i wogóle o technologii to już nie ma.
- Na rysunku jest wymiar jakiś....ale jak go uzyskać to już inna sprawa.
...
Rysunek techniczny bez technologii to...czasami bezużyteczny śmieć - papier wszystko przyjmie. Na takiej zasadzie niektórzy rozdają wszystkim gratis swój patent...i tak się zgłosisz po technologię.
Zakładam, że kolega-autor projektów opracował je tak szczegółowo i załącza technologię, że wystarczy jak kupisz i odbitki wyslesz po firmach mechanicznych...i tak zawsze otrzymasz identyczny produkt finalny.
Aczkolwiek...mam drobną wątpliwość...jak kolega robiąc - rysunek złożeniowy i wszystkie detale do niego wchodzące na jednym arkuszu - pisze do tego technologię?
Też na jednym arkuszu?

Musisz to kolego przemyśleć.

: 16 sie 2008, 20:14
autor: kot1979
tez trzeba sie zastanowic ile kolega Zamik poswieci:P - poswiecenie to - kasa i wytrwalosc :)

: 16 sie 2008, 21:40
autor: bartuss1
no cóz, starałem sie aby projekty były przejrzyste nawet dla ludzi bez doswiadczenia mechanicznego, ten projekcik ma 2 arkusze - na jednym jest złozeniówka wszystkiego do kupy na drugim zbiór elementów tak jak na rys wykonawczych, dodatkowo opis co z czym sie je :D
jesli kol lubi dłubać i rózroznia centymetry od milimetrów to nie widze problemu, technologia na poziomie majsterkowicza jest osiagalna dla wiekszosci z nas.

: 20 sie 2008, 20:07
autor: zamik
czy kolega na podstawie schematu z Radioelektronika zbuduje radio?
Jeśli na schemacie będą wszystkie oznaczenia, symbole oraz wartości elementów to sądzę że zbuduję :cool:
Nie wiem jakiej jakości są te projekty ale wiem co na projektach można umieszczać.
Np.:
- Ustalić podczas montażu ...a jak- nie napisano bo mechanik to wie?
- Zakleszczanie jest niedopuszczalne.:wink:
- Spawać spoiną... - a w jakiej kolejności i wogóle o technologii to już nie ma.
- Na rysunku jest wymiar jakiś....ale jak go uzyskać to już inna sprawa.
Właśnie trochę się obawiam tego typu komentarzy/wskazówek chociaż wypowiedź kolegi bartuss1'a trochę mnie podniosła na duchu jednak jeszcze nie do końca jestem przekonany do tego projektu (100 czy 150 zł drogą nie chodzi :razz: )
jesli kol lubi dłubać i rózroznia centymetry od milimetrów to nie widze problemu, technologia na poziomie majsterkowicza jest osiagalna dla wiekszosci z nas.
Od dziecka lubię majsterkowanie i przyznam się że sprawia mi to wielką frajdę jak udaje mi się zrobić coś samemu niewielkim kosztem za co w sklepie musiałbym wydać kilka razy więcej.

Pewnie będzie to pytanie retoryczne ale właśnie jestem ciekaw jak dokładnie jest przedstawiony na projekcie korpus (konstrukcja) tej maszyny, czy jest na tyle dokładnie, że wystarczy wydrukować i zlecić wykonanie jakiejś firmie czy trzeba wprowadzać znaczne modyfikacje/poprawki?

: 20 sie 2008, 23:47
autor: galon
sory zamik zwruć uwagę że kol bartus jest autorem tych projektów było by miło gdyby to co dostanoesz do ręki było wydrukowane normalnym atramentem a nie sympatycznym może jestem odosobnionym przypadkiem ale zapłaciłem sporo więcej i mimo że prosiłem o wersję elektro zapomnij wg mnie (zapłaciłeś to spadaj)

: 21 sie 2008, 08:13
autor: bartuss1
no wiecie, wersji elektronicznej zazwyczaj sie nie sprzedaje bo kto wie czy za miesiąc nie znajdzie sie ona w sieci za friko :P
sprzedałem dość duzo projekcików - poczynając na amatorach a na spółkach SA kończąc i nie tylko na nasz kraj, zazwyczaj jak ktoś ma problem to telefonicznie rozwiązujemy watpliwości, także nie rozumiem o co chodzi z tym atramentem :P
dziwie sie troche ze nikt do tej pory nie poszedł w konkury chociazby na allegro

: 21 sie 2008, 10:48
autor: ARGUS
bartuss1 pisze:nikt do tej pory nie poszedł w konkury chociazby na allegro
Jak będzie mi się chciało rozrysować i zwymiarować swoją maszynke to zrobię Ci konkurencję :lol:
A tak na poważnie projekt na papierze to nie taka prosta sprawa jeśli się chce żeby jedno do drugiego pasowało

Pozdrawiam

: 29 sie 2008, 17:39
autor: Renegat2x
Witam.
Zrobiłem swoja pierwszą maszynkę cnc. Niewielka frezareczka o polu roboczym formatu a4. Jeszcze nie wiem jak się sprawuje, bo czekam na elektornikę, ale myślę, że powinna być wystarczająca do moich potrzeb.
Potrzebuję teraz tylko do niej zrobić dokumentacje, tak aby dało się na jej podstawie wykonać drugie takie coś.
Czy mógłby mi ktoś powiedziec, co powinno się znaleźć w takiej dokumentacji.
Z racji tego, że sam się nieco namęczyłem przy wykonywaniu i dopasowywaniu elementów wiem, jak rozwiazać pewne problemy, ale raczej drogą praktyczną, nie wiem jak podać gotowy przepis na wykonanie maszyny. Zaznaczam, że nie jestem inżynierem i nigdy nie uczono mnie jak ma wygladać cała dokumentacja techniczna urządzenia.
Czy mógłby ktoś podesłać lub podać strony (najlepiej po polsku) z przykładową gotową dokumentację jakiegoś ogólno dostępnego urządzenia, abym miał się na czym wzorować.
Bedę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam

: 30 sie 2008, 10:40
autor: upadły_mnich
nie wiem czy znajdziesz w sieci tego czego szukasz.
Nawet jeśli większość konstrukcji robiłeś metodą "dopasowania" do siebie elementów to da się to przetłumaczyć na rysunek techniczny przy pomocy odpowiednio (w sposób przemyślany) rozmieszczonych wymiarów i ich tolerancji, tolerancji kształtu i położenia, uwag przy wymiarach jak i nad tabelką, chropowatości itp.
Jeśli się nie boisz, że ktoś podkradnie Ci pomysły to możesz wstępne rysunki poddać krytyce forum a tej tutaj dostatek :grin: