Projekty maszyn - ploter frezujący

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: clipper7 » 30 sie 2008, 11:37

Renegat2x pisze:nie jestem inżynierem i nigdy nie uczono mnie jak ma wygladać cała dokumentacja techniczna urządzenia
Obawiam się, że brak znajomości zasad rysunku technicznego skutecznie uniemożliwia samodzielne sporządzenie takiej dokumentacji. Znacznie prościej jest powierzyć to zadanie praktykującemu inż. mechanikowi, w sumie się opłaci. Wiem coś o tym, bo chociaż zaliczyłem rysunek na studiach, to i tak dawno temu zleciłem projekt walcarki koledze z biura projektowego (kiedyś występowały powszechnie) i zobaczyłem różnicę pomiędzy tym, co ja wiem, a tym co otrzymałem. Rysunki poszły do wykonania, nie było trzeba nic wyjaśniać, wszystko wyszło OK.


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:


Renegat2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2007, 00:14
Lokalizacja: Leżajsk

#12

Post napisał: Renegat2x » 30 lis 2008, 15:52

O kradzież pomysłu się nie boję niech korzystają z niego wszyscy do woli widziałem tutaj wiele maszyn, które bija moja na głowę. Troszkę się nad nią namęczyłem i nauczyłem się kilku rzeczy jak znajdę fundusze to być może uda mi się stworzyć coś lepszego i wydajniejszego. Co do dokumentacji to jestem w trakcie tworzenia. Nie wiem czy da się z niej stworzyć maszynę ale praktyka czyni mistrza i może z czasem stworze na tyle dobrą że będzie to wykonalne. Dziękuje za pomoc i postaram się w miarę możliwości zamieścić tutaj te rysunki.

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#13

Post napisał: gmaro » 30 lis 2008, 21:10

Skoro mowa o projektach , to pewien kolega zbudował super ploter a na początku też kupił projekt lecz go odłożył po paru minutach i powstała maszyna , która spokojnie mogła by konkurować z firmami sprzedającym plotery. Informację na forum a czasem krytyka dość mocna na pewne rozwiązania a czasem po prostu brak finansów powoduję że kombinujmy by ta pierwsza upragniona powstała. Tak jak pisze kolega Renegat2x trening czyni mistrza dlatego co kolega narysuje to pokaże a myślę że nie za braknie chętnych by pomóc .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Renegat2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2007, 00:14
Lokalizacja: Leżajsk

#14

Post napisał: Renegat2x » 01 gru 2008, 09:28

Model 3D w Inventorze. Na jego podstawie będę tworzył rysunki.
Mam jeszcze pytanie: Jak obliczyć siłę, z jaką frez będzie naciskał na materiał (tzn z jaką siłą silnik opuści mi narzędzie) i jakie opory będą powstawały przy przesuwie stołu?
Maszyna jest głównie przeznaczona do obróbki drewna. Jaką siłę potrzebuję żeby go obrabiać?
Załączniki
frezarka.JPG
frezarka.JPG (36.3 KiB) Przejrzano 540 razy


situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#15

Post napisał: situ » 01 gru 2008, 11:10

Troche nie bardzo widze umieszczenie silnika z boku supportu osi Z.
Zabiera to jak widze 100mm zakresu.
Upewnij sie czy cały stolik będzie w zakresie frezu.


Czemu nie pomyslisz nad napędem bezposrednim?? Wymylec jakies mocowanie silnika, do tego sprzęgło ROTEX i gra. Ja bym tu nie stosował pasków zębatych.

Powiedz jakie silniki i jaka śruba to sprawdze jaką siłe moze taki zestaw wygenerować.
Do drewna nie potrzebujesz wielkich sił. Weź do łapy frezarkę ręczną i pofrezuj coś, zobaczysz jak ładnie wchodzi :mrgreen:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 01 gru 2008, 12:10

W zasadzie to z tego co widzę to nie będzie silnik przeszkadzał w Z jest tylko kwestia czy jest potrzebne tam przełożenie na paskach czy nie lepiej dać sprzęgło .Dla przykładu dołączam fotkę jak kiedyś dość długie serwo zamontowałem - głównym powodem to że serwo jest dośc długie i psuło wygląd całości :wink:
Załączniki
rozwiazanie.jpg
rozwiazanie.jpg (18.17 KiB) Przejrzano 513 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Renegat2x
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 01 kwie 2007, 00:14
Lokalizacja: Leżajsk

#17

Post napisał: Renegat2x » 02 gru 2008, 17:57

Jest to projekt na prace mgr, więc troszkę musiałem po kosztach jechać. Bo uczelnia nic mi nie zwraca funduszy, a maszyna miała u nich zostać.
Silniki mają około 1,5Nm
Są to te silniki
model C6244-9212K
2-PHASE 1,8*/STEP - 200 kroków
AX06 0081A
DC 5,7V 1,6A
US7 88754

Śruby to M16.
Jaka moc mogę na nich otrzymać
Co do silnika to nie przeszkadza w ruchu wózka i może wyjeżdżać za ramę ale nieco się trzęsie bo jednak nie są dość sztywne te prowadnice choć głównie chodzi silnik.
Czy ktoś wie jak w tym programie można zrobić przekładnie na paski zębate. Bo znalazłem jakieś gotowe, ale koła i pasek nie pasują mi do tych, które posiadam a nie jestem w stanie sam zdefiniować dokładnej budowy koła i zębów.
Niestety na razie musi tak zostać w następną środę mam obronę pracy mgr potem będę mógł zmodernizować maszynkę. Teraz głównie chodzi mi o dokumentację techniczną jak i porady w celu zmodernizowania konstrukcji.
A poniżej kolejne obrazki z inventora.
Załączniki
1.JPG
1.JPG (21.39 KiB) Przejrzano 510 razy
2.JPG
2.JPG (29.46 KiB) Przejrzano 512 razy
3.JPG
3.JPG (51.38 KiB) Przejrzano 515 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”