Strona 1 z 15

Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 01 cze 2018, 17:26
autor: KARABIN
Witam,
Zabrałem się za budowę frezarki jak w temacie.Pole robocze przewiduję coś około;
Y-1900
X-1300+400 oś obrotowa
Z-200
Multiple-purpose-wood-cnc-router-with-rotary-axis_007.jpg
Multiple-purpose-wood-cnc-router-with-rotary-axis_007.jpg (61.14 KiB) Przejrzano 4617 razy
Mam pytanie do fachowców .Czy śruba toczna(hiwin,tbi) śr.20mm skok 20 ma rację bytu przy dł.2m w osi y i x.

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 01 cze 2018, 20:58
autor: KARABIN
Brak fachowców na forum. :shock:

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 02 cze 2018, 15:48
autor: bartuss1
Za duży skok, już to przerabiałem.

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 02 cze 2018, 17:30
autor: ArkoBro
Co to znaczy "za duży skok"? Odpowiednio zaaplikowana śruba o skoku 20mm bezproblemowo pracuje w tego typu maszynie.

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 02 cze 2018, 18:14
autor: KARABIN
Jakby kolega bartuss1 z racji swojego doświadczenia z budowy maszyn mógłby wyjaśnić jakie są przeciw skazania do zastosowania takiego skoku będę wdzięczny.Jestem na etapie końcowym spawania konstrukcji(zdjęcia pózniej).Tu taj mam właśnie dylemat,śruby czy listwy helikalne(dużo większe koszty i obróbka nie wybacza błędów).

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 02 cze 2018, 20:02
autor: bartuss1
Problem polega na dynamice i rozdzielczości napędu. kwestia tego co będzie napędzać oś oraz jakie przyjmiemy wartosci brzegowe, bo jesli chcemy uzyskac wysokie prędkości, musimy się liczyć z drogą hamowania dla nawrotu. jakkolwiek krokowce czy hybrydki tu nie poradzą, to przy serwach droga hamowania i rozpedzania będzie sie mijała z celem, gdyż serwo nie będzie tu osiagac nominalnej predkosci obrotowej, a jesli dobierzemy duzą przekładnię, to pytanie czy nie taniej by wyszlo zastosowac przekładnie o mniejszym stopniu przelozenia i skoku śruby 10?

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 02 cze 2018, 22:00
autor: KARABIN
Dzięki.Szybkości jakie planuje do 8m/min max.w osi y(waga całej bramy około 150kg).Napęd realizowany przez 2 śruby hybrydka albo serwo sprzęgniętym pasem(jakby dało radę).Albo śruby oddzielnie.Co do skoku śruby to mam obawy o wyboczenie przy prędkości 800obr.przy skoku 10 (śruba dł. 2m),przez to chciałem dać o skoku 20.Co by kolega zasugerował.Czy pchać się w listwy zębate?

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 03 cze 2018, 09:26
autor: bartuss1
8 m/min to przecież żadna prędkość. Do maszynki która ostatnio robiłem, wsadziłem śrubę 2510 i tę prędkość osiągnąłem właśnie hybrydką 8,5 Nm. Przy CSMiO szło cacy jako prędkośc nominalna, max wychodziło 11m/min, ale elektronika wydoliła tę prędkość tylko przy jednym napędzie, wespół z innym brakowało prądu. A po przekładce na grafa układ zaczął się ciąc i musiałem zmniejszyć prędkość do 6,5m/min. I nie było tu żadnych rewelacji ze śrubą, ale z wydolnością układu sterowania i momentu silnika. Masa bramki była podobna. Optymalna prędkośc obrotowa dla krokowca czy serwokrokowca to 15 obr/s, czyli 900 obr/min, przy skoku 10mm masz 9m/min przy wysokim kernelu, właśnie te niezakłócane 100kHz.
Przy listwach zębatych pojawiają się komplikacje mechaniczne, a do układu sterowania najlepiej nie pchać osi podrzędnych. Listwy helikalne do tanich nie należą, a i tak trzeba zredukować prędkość obrotową, ponieważ jeden obwód koła zębatego daje jakąś tam drogę, która przy bezpośrednim przeniesieniu z silnika będzie wpływać na kulturę pracy napędu.
Hybrydka i sprzęgniecie śrub da radę, temat wiele razy wałkowany, nieco hałaśliwy.

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 03 cze 2018, 11:25
autor: KARABIN
Dzięki za fachowe wyjaśnienie.Mam jeszcze pytanie odnośnie hybrydek.Jest okazja kupienia za niewiele większą cenę od hybrydek servo firmy DELTA,firma tajwańska produkowane w Chinach.Jakie byłyby zalety tego napędu.

Re: Frezarka do drewna + oś obrotowa

: 03 cze 2018, 13:14
autor: bartuss1
Większa dynamika pracy, hybryda nadal jest krokowcem, a serwo stroisz pod okreslone parametry. Serwo jednak wymaga przekładni z uwagi na oscylacje wałka pomiędzy punktami pozycji na enkoderze i mały moment w zakresie niskich predkosci obrotowych, bo charakterystyka momentu jest inna aniżeli przy krokowcu. Serwo osiagając jakąs prędkośc obrotową uzyskuje moment nominalny, krokowiec zas najmocniejszy jest wtedy kiedy stoi a wraz ze wzrostem predkosci obrotowej jego moment maleje. Stąd własnie reduktory w serwach, ktore uzyskuja max moment przy okreslonej predkosci pracy, a przy wzbudzaniu są zwyczajnie za słabe, żeby je łączyć bezpośrednio z osią.