Frezarka 1200x500x300 - do drewna i metali miękkich

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#91

Post napisał: kamar » 18 sty 2011, 23:55

situ pisze: co tu mają ustawienia do rzeczy.
Jeśli tak uważasz to faktycznie ciszej nie bedzie :)



Tagi:


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 50
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#92

Post napisał: situ » 19 sty 2011, 00:20

Jesli chodzi o przyspieszenia i opóźnienia - moze i sie ciut wyciszy.

Ale podczas pracy ciągłej na wolnych obrotach wszystko rezonuje jak młot pneumatyczny i nie bardzo widze sposób na eliminacje tego.
Moge ustawić wiekszy mikrokrok w X Y ale musze sprawdzic czy nie spadnie moment zbytnio.

A frez z prędkoscia 32000 obr/min wchodzący w drewno skutecznie zagłuszy wszystko, wiec nie widze problemu.
Jak na razie zrobie porządnie całą kabelkologię i przystępuje do pierwszych prac.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#93

Post napisał: triera » 19 sty 2011, 01:50

jeśli jest taka możliwość, to może pomóc jakaś masa zamocowana
bezpośrednio na wale silnika. Może to być np. tarcza stalowa
przykręcona do sprzęgła od strony silnika, jeśli nie da się inaczej.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#94

Post napisał: kamar » 19 sty 2011, 08:06

situ pisze:Ale podczas pracy ciągłej na wolnych obrotach wszystko rezonuje jak młot pneumatyczny i nie bardzo widze sposób na eliminacje tego. .
Tego to już całkiem nie rozumiem - przy małych posuwach roboczych to silników nie słychać .

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#95

Post napisał: syntetyczny » 19 sty 2011, 08:36

Te przyśpieszenia mają znaczenie nawet dla małych prędkości. Ja u siebie miałem też wszystko na domyślnych i zastanawiałem się, czemu program zamiast rysować kątów prostych, to on mi to zaokrągla i wyszło mi na to, że zanim on się rozpędził do pożądanej prędkości, to już musiał zwalniać, żeby się wyrobić na 'zakręcie'. Nie wiem, czy jasno to przedstawiłem, ale warto poświęcić dłuższą chwile na lepsze ustawienie parametrów dla silników. Moja maszynka ma ok 100kg,jest cała skręcana z blach stalowych i nie hałasuje tak. Wg mnie, to wina tych domyślnych parametrów.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 50
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#96

Post napisał: situ » 20 sty 2011, 14:46

Jasne Panowie, wszystko rozumiem.
Ale silnikami będe sie zajmował na koncu.

Na razie musze ogarnąć sprawy mechaniczne, kosmetyka na koniec.

Odnosnie małych posuwów - szczególnie oś Z gdzie jest 1/2 kroku jak napęd pracuje bardzo powoli to jest straszny rezonans.
Szczególnie słychac to tutaj na samym koncu jak dojeżdza powoli do czujnika:


XY są na 1/5 kroku i przy powolnych ruchach pracują ciszej.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#97

Post napisał: syntetyczny » 20 sty 2011, 15:15

Jeżeli to jest śruba trapezowa, to może ona jest po prostu nie dotarta i na nierównościach tak pracuje.

Albo silnik jest stuknięty.

Mnie takie cuda się działy jak miałem źle ustawione te 'kosmetyczne sprawy'. Sprawdź na wkrętarce czy podobne rzeczy się dzieją, będziesz mieć porównanie, czy to jest wina konstrukcji czy silników. Generalnie silniki krokowe mają skłonność wpadać w rezonans. Tutaj markcomp77 wspomina o rezonansach.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#98

Post napisał: markcomp77 » 20 sty 2011, 20:22

situ pisze: jest 1/2 kroku jak napęd pracuje bardzo powoli to jest straszny rezonans
bardzo typowy rezonans... tak mocno słyszalny bo mały podział kroku (1/2)
polecam kawałek o rezonansach... bardzo dobrze opisujący podstawowe zjawiska... i metody zwalczania...
Resonance

Stepper motors have a natural resonant frequency as a result of the motor being a spring-mass system. When the step rate equals the motor’s natural frequency, there may be an audible change in noise made by the motor, as well as an increase in vibration. The resonant point will vary with the application and load, but typically occurs somewhere between 70 and 120 steps per second. In severe cases the motor may lose steps at the resonant frequency. Changing the step rate is the simplest means of avoiding many problems related to resonance in a system. Also, half stepping or micro stepping usually reduces resonance problems. When accelerating to speed, the resonance zone should be passed through as quickly as possible.
u pana Jonesa jest nawet wyliczenie tej częstotliwości rezonansowej silnika...
http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/physics.html
f = ( k/µ )0.5 / 2π

It is crucial to note that it is the moment of inertia of the rotor plus any coupled load that matters. The moment of the rotor, in isolation, is irrelevant! Some motor data sheets include information on resonance, but if any load is coupled to the rotor, the resonant frequency will change!

In practice, this oscillation can cause significant problems when the stepping rate is anywhere near a resonant frequency of the system; the result frequently appears as random and uncontrollable motion.
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
situ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 50
Posty: 307
Rejestracja: 05 sty 2008, 12:13
Lokalizacja: Garwolin

#99

Post napisał: situ » 21 sty 2011, 02:03

Syntetyczny - silnik nie jest stuknięty, toz to nówka nieuzywana.

Jest to praca na pół kroku i na wolnych obrotach to musi hałasować, jest mała częstotliwość skoków i cały support zaczyna wibrować....
Jakbym dał wiekszy podział kroku byłoby lepiej...
A napęd pracuje idealnie, wraca na zero co do czujnika, nie mam zadnych zastrzeżeń.

Śruba trapezowa tez jest dobra, pracuje płynnie, kręce ręką i nie widze jakiś oporów.
Jak silniki leżały na stole podczas testów to cały stół chodził, więc to nie wina mechaniki maszyny.
Jedyne co to większy podział kroku wchodzi w gre... w XY mam sterowniki na których moge to zrobić i spróbuje, a w zetce mam tylko półkrok więc wibracje pozostaną.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#100

Post napisał: syntetyczny » 21 sty 2011, 09:29

Kolega chyba nie czyta co piszemy. Sterowniki są ok, markcomp77 poparł moją tezę co do rezonansu. Więc, nie ma co się głowić, zwiększyć przyśpieszenie na silnikach aby zlikwidować czas, w którym silniki mogą wpaść w rezonans i po kłopocie. Nie ma co zmieniać sterowników.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”