Strona 1 z 3

Fotorelacja z budowy plotera

: 20 gru 2017, 21:58
autor: nowicjusz7
Witam, chciałbym szanownym forumowiczom przedstawić moją maszynkę którą budowałem prawie rok. Konstrukcja w całości jest mojego pomysłu, projektowana pod pole robocze 1700(Y)1250(X)250(Z). Maszyna posiada dwa błędy, pierwszy to nie dałem blokady silnika osi Z, a drugi to profile pod stół zbyt słabe i przy szybkich nawrotach całość trochę się trzęsie. Ogólnie podsumowując budowa plotera była bardzo ciekawym doświadczeniem. W następnym poście zamieszczę niektóre pracę które wykonałem. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 07:22
autor: bartuss1
trzęsie sie przy nawrotach bo masz za wąską podstawę bramki, także mocowanie napędu poprzecznego.

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 10:47
autor: adam Fx
na oś Z możesz dać przeciwwagę (np. sprężyny gazowe). bartuss1 ma racje na oko widać że jest zbyt wąsko w stosunku to pozostałych elementów.
widać że się przyłożyłeś i gdyby nie poskąpienie na rozstawach to byłoby super :) .
Jak tam centralne smarowanie? smarujesz olejem czy smarem? czy mimo braku progresywnego rozdzielacza wszystkie podzespoły dostają podobną ilość smarowidła? Przerabiałeś gwinty w wózkach pod złączki? Smarujesz z ręcznej smarowniczy czy będzie jakaś autopompa ?

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 12:10
autor: nowicjusz7
Dzięki za dobre słowo :) Co do podstaw bramy, to faktycznie można było zrobić troszkę większy rozstaw pomiędzy wózkami. Wózki połączyłem w całość ponieważ jest zdecydowanie łatwiej i szybciej smarować elementy. Smaruję ręczną smarowniczką, a smar prawidłowo się rozprowadza do wszystkich wózków i śrub. Gwinty w złączkach M6 więc wkleiłem je na klej do gwintów w wózkach, te elementy się nie poruszają więc myślę że się nic nie rozszczelni. "Sprężyna gazowa" o takim rozwiązaniu też pomyślałem, nawet namierzyłem że siłowniki od przedniej klapy silnika w ciężarówkach mają takie sprężyny i nawet skok by pasował. Będę musiał jeszcze nad tym popracować.

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 14:20
autor: jarbia
Mam pytanie czy takie rozwiązanie ze śrubą napędową tak umieszczoną nie spowoduje przekoszeń czy innego rodzaju problemów przy obciążeniu .Może będę musiał zastosować podobne rozwiązanie w ploterze laserowym z tym ,że myślałem umieścić jedną szynę tam gdzie masz śrubę a napęd na paskach i karetkę na pionowej części bramy .Czy przy szybkich posuwach nie będzie przekoszeń czy blokowania ?
PS . Ładny kawał maszynki zrobiłeś ,przyjemnie popatrzeć .
pozdrawiam

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 15:06
autor: Steryd
nie powinno być problemu. przy takim ustawieniu, jak dasz prowadnice prostopadle, to za cholibkę ich nie ustawisz.

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 15:14
autor: nowicjusz7
Całość uruchomiłem w lutym tego roku i do tej pory nie zauważyłem problemu z blokowaniem się śrub czy jakimś przekaszaniu się bramy. Kąt prosty jest kątem prostym, a wymiary pokrywają się z tym co narysuje w artcamie. Byłem w Infotecu i tam na prezentacji umocowali materiał na samej krawędzi stołu, nie rozumiałem dlaczego. Po jakimś czasie zrozumiałem, ich maszyna miała jedną śrubę w osi Y i pewnie bali się problemów z tym związanych. Dlatego ja zastosowałem dwie. Co do lasera to napewno całość powinna być bardzo sztywna, żeby nic nie drgało podczas szybkich nawrotów. Każde zadrżenie lasera przełoży się na jakość obróbki.

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 21 gru 2017, 17:41
autor: jarbia
Steryd pisze:
21 gru 2017, 15:06
nie powinno być problemu. przy takim ustawieniu, jak dasz prowadnice prostopadle, to za cholibkę ich nie ustawisz.
Myślałem o jednej prowadnicy na górze bramy a do wózka przykręcony kątownik a dopiero do niego głowica i paski napędowe zamocowane właśnie do tego kątownika .

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 05 lut 2018, 20:05
autor: BioHay
Przeliczałeś ile Cię to w całości wyszło kasy ?
Sam robiłeś ten stół teowy czy kupowałeś gdzieś gotowe elementy (sklep)
Szukam czegoś takiego właśnie

Re: Fotorelacja z budowy plotera

: 05 lut 2018, 22:05
autor: Laki_88
Jakie średnicę śrub i ich długość w osi y? Wpadają w drgania?