Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#51

Post napisał: FTW » 06 lis 2018, 15:15

Ładna, estetyczna konstrukcja. Jeśli chodzi o osłony - no cóż, tutaj tez kombinowałem u siebie i nic nie wymyśliłem. Jedyne co mi przyszło do głowy to ewentualnie zamocowanie szczoteczek z tworzywa sztucznego, które pozbędą się wiórów ze śruby i prowadnic przed wózkiem/nakrętką. No ale roboty było dużo, więc pół roku jeździ bez osłon i działa. Zdecydowanie sugeruję zrobienie osłon dookoła maszyny, bo wióry lecą dosłownie wszędzie.



Tagi:


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#52

Post napisał: Blady » 06 lis 2018, 19:00

No widzę że kolega odgapił miło mi że pomogłem :)
FTW pisze:Zdecydowanie sugeruję zrobienie osłon dookoła maszyny, bo wióry lecą dosłownie wszędzie


Tu kolega ma racje bo to bardziej uciążliwe niż to że na prowadnice czy śruby coś tam leci. Czeka mnie to niestety ale ciągle myślę żeby to miało ręce i nogi. Autor jak zacznie więcej frezować też pewnie pomyśli ;)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 75
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#53

Post napisał: MarLip » 06 lis 2018, 21:31

FTW pisze:Ładna, estetyczna konstrukcja

Bardzo dziękuję jednak wydaje mi się że do estetyki można by się doczepić ;) Osobiście napisałbym "poprawne"
Blady pisze:No widzę że kolega odgapił miło mi że pomogłem :)

To ja koledze bardzo dziękuje za udział w temacie. Jeszcze raz podkreślę że pomysł świetny i szkoda że wcześniej jakoś na to nie trafiłem. Byłoby mniej garażowej rzeźby ;)
FTW pisze:Zdecydowanie sugeruję zrobienie osłon dookoła maszyny, bo wióry lecą dosłownie wszędzie.

Oczywiście to trzeba zrobić. Generalnie gdzieś przewinąłem że konstrukcja jest przygotowana pod wannę, do której można by w zasadzie dokręcić jakąś osłonę (może nawet zamknąć całość).
Obrazek
Czyli zrobić coś podobnego do:
Obrazek
Z tym że.....trzeba by teraz to żelastwo podnieść.....Było myśleć kilka miesięcy temu..... W tej chwili myślę żeby dać jakąś blachę od wewnętrznej strony ramy, przykręcić ją na śruby przechodzące przez ceowniki i do niej dokręcić jakieś "boczki". Do przemyślenia i realizacji ;)

W zasadzie chciałem w tym momencie podziękować wszystkim, którzy udzielili się w temacie. Porównując to co wyszło teraz z poprzednią wersją:
Obrazek
Obrazek
no to troszkę się pozmieniało.....
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki wszystkim.
Następnym razem mam już nadzieję wrzucić film z frezowania ;)
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#54

Post napisał: FTW » 06 lis 2018, 22:45

MarLip pisze:
06 lis 2018, 21:31
FTW pisze:Ładna, estetyczna konstrukcja

Bardzo dziękuję jednak wydaje mi się że do estetyki można by się doczepić ;) Osobiście napisałbym "poprawne"
Blady pisze:No widzę że kolega odgapił miło mi że pomogłem :)

To ja koledze bardzo dziękuje za udział w temacie. Jeszcze raz podkreślę że pomysł świetny i szkoda że wcześniej jakoś na to nie trafiłem. Byłoby mniej garażowej rzeźby ;)
FTW pisze:Zdecydowanie sugeruję zrobienie osłon dookoła maszyny, bo wióry lecą dosłownie wszędzie.

Oczywiście to trzeba zrobić. Generalnie gdzieś przewinąłem że konstrukcja jest przygotowana pod wannę, do której można by w zasadzie dokręcić jakąś osłonę (może nawet zamknąć całość).
Obrazek
Czyli zrobić coś podobnego do:
Obrazek
Z tym że.....trzeba by teraz to żelastwo podnieść.....Było myśleć kilka miesięcy temu..... W tej chwili myślę żeby dać jakąś blachę od wewnętrznej strony ramy, przykręcić ją na śruby przechodzące przez ceowniki i do niej dokręcić jakieś "boczki". Do przemyślenia i realizacji ;)

W zasadzie chciałem w tym momencie podziękować wszystkim, którzy udzielili się w temacie. Porównując to co wyszło teraz z poprzednią wersją:
Obrazek
Obrazek
no to troszkę się pozmieniało.....
Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki wszystkim.
Następnym razem mam już nadzieję wrzucić film z frezowania ;)
U siebie zrobiłem coś takiego. Miały być jeszcze drzwi i obieg zamknięty chłodziwa, ale już nie było kiedy tego zrobić. Przy dobrym Vc w aluminium (400-500m/min) i tak sypie z 2 metry do przodu na podłogę.

Obrazek

I tak notabene maszyna aż się prosi o lepsze wrzeciono. Chińczyka nigdy nie miałem, ten etap pominąłem. Najpierw u mnie było DWT, Kress, Teknomotor 2kW SB (w drugiej maszynie), w tej jest Teknomotor DB 1,8kW przy 12k RPM. Różnica między SB a DB jest ogromna, w szczególności przy frezowaniu metalu. Wersja DB ma praktycznie niemierzalne bicie, ledwo co się grzeje i ciszej chodzi. Niestety nie jest to tania zabawa, wrzeciono to koszt ok 3,4k zł do tego tulejki, druga nakrętka, robi się z tego jakieś 4,5k zł.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 75
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#55

Post napisał: MarLip » 07 lis 2018, 08:07

FTW pisze:U siebie zrobiłem coś takiego.

Dokładnie o czymś takim myślałem ale z racji tego że przegapiłem najlepszy etap na zrobienie wanny teraz znowu będzie sztukowanie ;) Myślałem sobie jeszcze dzisiaj nad zrobieniem w ogóle osobnej obudowy z profili aluminiowych 20x20. Fajne bo skręcane i proste w wykonaniu ale cenowo pewnie się nie zgra.
FTW pisze:I tak notabene maszyna aż się prosi o lepsze wrzeciono. Chińczyka nigdy nie miałem, ten etap pominąłem. Najpierw u mnie było DWT, Kress, Teknomotor 2kW SB (w drugiej maszynie), w tej jest Teknomotor DB 1,8kW przy 12k RPM. Różnica między SB a DB jest ogromna, w szczególności przy frezowaniu metalu. Wersja DB ma praktycznie niemierzalne bicie, ledwo co się grzeje i ciszej chodzi. Niestety nie jest to tania zabawa, wrzeciono to koszt ok 3,4k zł do tego tulejki, druga nakrętka, robi się z tego jakieś 4,5k zł.


No wrzeciono na 100% będzie wymieniane chociażby ze względu na ograniczenie tulejkami ER11. Czy to wrzeciono, które kolega ma (DB 1,8kw) jest chłodzone cieczą?
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 708
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#56

Post napisał: FTW » 07 lis 2018, 09:12

MarLip pisze:
07 lis 2018, 08:07
FTW pisze:U siebie zrobiłem coś takiego.

Dokładnie o czymś takim myślałem ale z racji tego że przegapiłem najlepszy etap na zrobienie wanny teraz znowu będzie sztukowanie ;) Myślałem sobie jeszcze dzisiaj nad zrobieniem w ogóle osobnej obudowy z profili aluminiowych 20x20. Fajne bo skręcane i proste w wykonaniu ale cenowo pewnie się nie zgra.
FTW pisze:I tak notabene maszyna aż się prosi o lepsze wrzeciono. Chińczyka nigdy nie miałem, ten etap pominąłem. Najpierw u mnie było DWT, Kress, Teknomotor 2kW SB (w drugiej maszynie), w tej jest Teknomotor DB 1,8kW przy 12k RPM. Różnica między SB a DB jest ogromna, w szczególności przy frezowaniu metalu. Wersja DB ma praktycznie niemierzalne bicie, ledwo co się grzeje i ciszej chodzi. Niestety nie jest to tania zabawa, wrzeciono to koszt ok 3,4k zł do tego tulejki, druga nakrętka, robi się z tego jakieś 4,5k zł.


No wrzeciono na 100% będzie wymieniane chociażby ze względu na ograniczenie tulejkami ER11. Czy to wrzeciono, które kolega ma (DB 1,8kw) jest chłodzone cieczą?
Niestety nie, chłodzone jest powietrzem. Ale jest dość ciche jak na 18k rpm. Węże są wyprowadzone do zrobienia chłodzenia, które jeszcze nie działa.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 75
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#57

Post napisał: MarLip » 10 lis 2018, 10:47

Witam ponownie,
udało się wykonać pierwszy kwadrat :D :

Obrazek
przy pomiarze niestety wyszedł mały bubel tzn. końcówka freza który został użyty jest już trochę zmęczona i przy pomiarach rodzi to pewne frustracje (nie mogę się doliczyć ile przewala dokładnie bo raz wychodzi do 0,02 a innym razem do nawet 0.2, zależy jak złapie suwmiarką). Parametry:
n=6000 obr/min
ap=0.5 mm
ae=6 mm
fz=0.03 -> Vf=540 mm/min
Jeżeli dobrze łapię po przekątnych to wychodzi: 137.66 i 137.64 więc chyba nie najgorzej ale tak jak wspomniałem wyżej, zależy jak złapie.
Nic szalonego, wiadomo że w alu można poszaleć, ale póki co muszę się jej jeszcze trochę nauczyć ;) Generalnie frez do wymiany i jeszcze raz to samo + okrąg z większym ap. Muszę jeszcze zadbać o uziemienie ekranów bo wydaje mi się że może to mieć później kolosalne znaczenie dla obróbki. Z wiórami już się przekonałem że nawet przy tak niskich parametrach są wszędzie ;) Czas na osłony!
Dziękuje wszystkim za wkład w budowę v. 1.3.
Pozdrawiam.
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


kadamek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2016, 23:59
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#58

Post napisał: kadamek » 27 lis 2018, 18:12

Witam.

Czy mogę się dołączyć do tematu?.
Jak rozwiązałeś sprawę ze startowaniem wrzeciona z macha? i regulacją obrotów? Czy mógłbyś proszę zamieścić jakieś zdjęcia z połączeń elektrycznych falownik-plyta cnc + ustawienia macha ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 75
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#59

Post napisał: MarLip » 27 lis 2018, 19:51

kadamek pisze:Jak rozwiązałeś sprawę ze startowaniem wrzeciona z macha?

Witam,
sprawa wygląda następująco:
Ogólnie w szafie:
Obrazek
ESS nie posiada wyjścia do sterowania PWM, więc musiałem zakupić dodatkową płytkę:
Obrazek
Falownik ma z kolei takie wejścia/wyjścia:
Obrazek
Schemat zrealizowałem tak:
Obrazek
W ustawieniach ESS pin 14 ustawiłem jako PWM, pin 16 jako DIR. Wyjścia z płytki C41 chyba rozszyfrujesz ;) Falownik ustawiłem tak żeby kręcił zawsze w jedną stronę i żeby X1 było CW czyli obroty prawe. Konfiguracja ESS + Mach4:

Generalnie Rel2 i Rel1 są przewidziane tak żeby były prawe i lewe obroty ale póki co nie jest mi to potrzebne. Uważaj tylko na opcję "wait for spindle to stabilize" czy jakoś. Jeżeli nie masz informacji zwrotnej od falownika, wrzeciono nie ruszy bo będzie ciągle czekać na sygnał. Daj znać czy coś pomogłem ;)
K.I.S.S - Keep it simple stupid!


kadamek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 77
Rejestracja: 30 lis 2016, 23:59
Lokalizacja: Rzeszow

Re: Frezarka stalowa 400x350x150 - ocena i pomoc w projekcie

#60

Post napisał: kadamek » 28 lis 2018, 12:45

Witam, dzięki za odzew, pewne rzeczy już mi się wyjaśniły. Czy możesz zamieścić fotkę falownika tak aby były widoczne wsztystkie podłączone kabelki ? - też te sygnałowe do płytek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”