Mała frezarka z alu.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#11

Post napisał: VampirE » 04 paź 2017, 19:56

Poczyniłem przygotowania, do testowania.
Dzisiaj jak dzieci pozwolą i żona ^^ to coś podziałam.

Ogółem czekam na wersję oprogramowania do mojego sterownika pracującą w trybie CW CCW, ale przed tym sprawdzę ręcznie.
A dodatkowo przyszedł mi pomysł z zastosowaniem transoptora jako bufora, sterownik będzie sterował transoptorem 6N137 (jeden do Pulse drugi do Sign).
Dzięki temu będę mógł przetestować całość prosto, zasilanie transoptora ze sterownika ustawię tak by na oscyloskopie było ok. A serowo będzie sterowane z transoptora przez rezystor 180 omów, zasilane z +5V sterownika.
I już nie ma siły musi działać. Przy okazji otrzymałem filmik gdzie z arduino działa, więc może jednak ta sztuka ma jakieś większe wymagania co do prądu na wejściu.

https://www.cnc.info.pl/topics12/optoiz ... vt9506.htm
Schemat jak z UHU, transoptor zwiera do masy więc chyba będzie.

Gorzej z testowaniem przebiegów na pcb serwa, bo jak na złość są one tak umieszczone że góra PCB logiki (gdzie one są) jest ustawiona w stronę PCB końcówki mocy, a połączenie tych płyt jest na złączu.
Bez lutowania testowych kabli nie za bardzo jest jak.

[ Dodano: 2017-10-05, 01:09 ]
No to po testowałem, na buforze to samo, ale wszystko było na płytce stykowej, pasuje sprawdzić na uniwersalnej.
Sterownik przy przy 330 omach i transoptorze daje 10mA, przy 180R i transoptorze 15mA, przy 150R będzie około 20mA, więc nie ma siły aby serwo dostało strzała ze sterownika.

Porobiłem testy CWCCW i nagrałem filmik, nie mam bladego pojęcia dlaczego ale oś kręci się w lewo nie ważne w który kabelek uderzam.

Zaraz po testach na tym kablu podłączyłem inne serwo i działało normalnie.



Tagi:


Autor tematu
VampirE
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 7
Posty: 42
Rejestracja: 17 lip 2014, 14:25
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Mała frezarka z alu.

#12

Post napisał: VampirE » 10 lis 2017, 23:38

Witam, po krótkiej przerwie.

Dzisiaj przybyła paczka ze wzmacniaczem SGDH-01AE z ebay i dzięki chyba wpływowi Malezyjskiej magii, bez żadnych przeróbek, czy czegokolwiek frezarka zadziałała jak trzeba.

Ogółem niby używane, ale nie nie udało mi się znaleźć jakichkolwiek oznak jakiegokolwiek montażu czy używania. Tak czy siak, teraz wiadomo na 100% że wcześniejszy wzmacniacz był uszkodzony i nie ma zmiłuj nie było w tym mojej winy.
Złom poszedł na aukcję razem z mecharolinkami i starczyło na cło.

Dziękuję wszystkim którzy merytorycznie przyłożyli się do rozwiązania tematu.


Teraz zaczynają się schody.
Obecnie serwa pracują przy 500imp/mm, maksymalna zakładana prędkość przejazdu to 75mm/s (4,5m/min). Więcej nie potrzebuję i tak wydaje mi się że maszynka z profili z wrzecionem 1,5kW tego nie wykorzysta.

Docelowo zależy mi na frezowaniu PCB, skrobnięciu w alu, sklejce, itp.
Cała mechanika jest ukończona, elektryka też, krańcówki, bazowanie, sprężyny na Z, prowadnice na przewody.
Jeszcze czekam na poprawiony stolik teowy, bo obecnie frezarka z planowanych 16cm Y ma 11, bo oś Y została trochę źle wykonana przez zleceniobiorcę.
Ogółem z 30x16x16 zrobiło się 29x11x11, z czego Y da się uratować stolikiem teowym dłuższym z przodu o 7cm. Z może kiedyś przerobię, na razie wystarczy.

Teraz zostaje mi strojenie serwosilników.

Czy wie ktoś jak to wykonać? Nie bardzo rozumiem jak to ustawić, znaczy nie bardzo rozumiem czy po ustawianiu rigidity, zmienić opcję Pn110.0 na 1 (doświadczalnie dobierając rigidity) i czy zmieniać parametr Pn110.2?
Z tego co zrozumiałem autotuning odbywa się w czasie pracy?
Czy wystarczą po prostu przejazdy osi?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”