Strona 1 z 3

Potrzebuje porad dotyczączych mojej pierwszej frezarki

: 09 wrz 2017, 20:14
autor: Marcin034
Witam.
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie budowa amatorskiej frezarki cnc i dlatego tutaj do was wysyłam kilka zapytań, ale wpierw trochę o konstrukcji.
Planuję zbudować frezarkę z konstrukcją metalową tzn stół z profila zamkniętego 50x50
Do tego wałki podparte fi 20 na oś Y i fi 16 na osie X i Z. Oś Y na 2 śrubach a wszystkie śruby jakie użyje będą trapezowe plus nakrętki stalowe po 2 na każdą śrubę.
Wymiary maszyny miały by być w przybliżeniu 1000x1000 a pole robocze jakie uzyskam takie będzie ok i będę zadowolony - nie jest dla mnie ważne pole robocze. Wszystkie wałki, śruby itd kupię o długości 1m. Oś z robię na wałkach i śrubie 500mm.
Ma być to konstrukcja z ruchomą bramą. Na bramę chcę dać profil konstrukcyjny 120x40 i dlatego tutaj będzie wałek podparty fi 16 bo i brama i podpora jest 40mm.

Nie pytam na razie o elektronikę bo to będzie szerszy temat gdyż nie mam w maszynach cnc żadnego doświadczenia.

Moje pytanie do Was. Czy blacha aluminiowa na osi Y 10mm ok 25cmx50cm będzie odpowiednio sztywna do mojej konstrukcji? Chodzi dokładnie o blachę łączącą bramę z łożyskami na dole. Oczywiście dam zastrzały usztywniające. Czy ma to sens?

: 09 wrz 2017, 21:46
autor: strikexp
Frezarka z ruchoma bramą jest mało sztywna, wymaga solidnej konstrukcji i dokładnego wykonania.
Do czego ma być ta Twoja frezarka? Jak do stali to żaden profil nie wchodzi w grę. Najtaniej wychodzi wycinanie laserowe z blachy np 10mm.
Jak do drewna/aluminium to trudno wywróżyć jakie niedokładności (ugięcie) Cię zadowoli. Ale przy ruchomej bramie to raczej tylko solidna stalowa konstrukcja.


I nie używaj nakrętek stalowych, szybko zajedziesz nakrętkę i śrubę. Poszukaj nakrętek z poliamidu np tutaj https://www.ebmia.pl/nakretka-trapezowa ... 94817.html

: 10 wrz 2017, 09:52
autor: Marcin034
strikexp, Dzięki za pierwsze porady. Już wyjaśniam bo wiem, że nie wszystko napisałem o maszynce.
Moja frezarka ma być używana do drewna, plastik, max do aluminium, przy aluminium zadowoliło by mnie nawet frezowanie o zmniejszonej szybkości przesuwów. Czy na prawdę te nakrętki stalowe są takie złe? Czy w amatorskiej maszynie, która nie będzie codziennie i całymi dniami pracowała takie nakrętki nie zdadzą egzaminu? Wiem, że będę smarował wszystkie śruby sprejem ze smarem i uważam, że wszystko w moich zastosowaniach i przy nie częstym użytkowaniu wytrzyma. Czy się mylę? Koszt takich poliamidowych nakrętek nie jest mały i mógł bym mieć w tej cenie takie z brązu. Cały czas żyję myślą, że stalowe nie będą złe. Czyli lepiej nie ryzykować i zrobić boki bramy z blachy stalowej 10mm? A czy profil konstrukcyjny 102x40 zda egzamin? czy może od razu całą bramę robić ze stali?
dance1 pisze:bana na forum powinieneś mieć za szerzenie takich pierdół z 7 ręki i 5 kościoła. qr** odpuść gościu tematy o których nic nie wiesz.
Nie wiem do kogo w sumie był ten post, z resztą nie wiem po co wyjeżdżasz z kościołem, ale powiem Ci tylko, że właśnie po to chcę zbudować swoją pierwszą maszynkę, aby się nauczyć i zdobyć doświadczenie. Masz trochę doświadczenia, pomóż innym je zdobyć, doradź, nie bądź burak. Mam nadzieję, że mój zapał do budowania mojej pierwszej maszyny nie zmniejszy się właśnie przez takie bezsensowne posty typu "nie umiesz, nie rób"
Liczę, że ludzie z forum mi pomogą, bo w sumie także po to ono chyba jest nie?
Jeśli coś jest nie jasne to proszę pytać, chętnie wszystko napiszę.

: 10 wrz 2017, 09:57
autor: pitsa
Marcin034 pisze:Już wyjaśniam bo wiem, że nie wszystko napisałem o maszynce..
i do tego nic nie narysowałeś, a rysunki w dyskusjach nad konstrukcjami są bardzo przydatne. :mrgreen:

: 10 wrz 2017, 13:33
autor: clipper7
O materiale na nakrętki była na Forum cała dyskusja, poszukaj i poczytaj. Do napędów para stal-stal nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, nadaje się raczej do elementów regulujących wysokość, podnoszących itp., gdzie ruch odbywa się rzadko i nie jest głównym zadaniem. Nakrętki stalowe mają tendencję do tworzenia dużych oporów ruchu i ścierania się, pomimo intensywnego smarowania. Koledzy używali poliamidowych, ale zachwytów nie słyszałem. Narzekania dotyczyły szybkiego zużywania się i kłopotów przy większych obciążeniach. Jeżeli chodzi o przeniesieniu napędu gwintem trapezowym, to chyba nie ma nic lepszego niż klasyczna nakrętka z brązu B101 i kasowanie luzu. Może od razu kulowe ?

: 10 wrz 2017, 17:28
autor: upanie
Nie wiadomo ile kasy chcesz przeznaczyć ale obecnie kulowe chińczyki są na tyle tanie że radzę Ci porzucić trapezówki na ich rzecz.

: 10 wrz 2017, 18:31
autor: strikexp
clipper7 pisze:chyba nie ma nic lepszego niż klasyczna nakrętka z brązu B101
Miało być tanio z poliamidem, ale jak tak patrzę na ceny to wychodzi podobnie jak z brązu.
Inna sprawa że takie nakrętki z poliamidu da się kupić za 15-20zł. A mając tokarkę to robi sie je jeszcze taniej.
Ale bez tokarki to clipper7 ma rację, jak już trapez to z brązu.

: 10 wrz 2017, 20:07
autor: Marcin034
No a jak bym kupił takie z brązu, to jedna na śrubę wystarczy?
Budżet to jakieś 3000zł, ale nie jest to sztywna kwota bo maszyny nie zbuduję w miesiąc.

: 10 wrz 2017, 20:35
autor: Petroholic
Marcin034 pisze:Budżet to jakieś 3000zł
Z takim budżetem to możesz zacząć dopiero myśleć o czymkolwiek sensownym...
Na start wystarczy ale i tak skończysz z kwotą minimum dwa razy większą...

: 10 wrz 2017, 20:46
autor: upanie
Eeeee, bo ja wiem. Za 3k też da się zrobić. Wszystko zależy od oczekiwań.
Moje pytanie do Was. Czy blacha aluminiowa na osi Y 10mm ok 25cmx50cm będzie odpowiednio sztywna do mojej konstrukcji? Chodzi dokładnie o blachę łączącą bramę z łożyskami na dole. Oczywiście dam zastrzały usztywniające. Czy ma to sens?
To zależy od wielu czynników, np. rozstaw łożysk, czy waga bramy, jej wysokość, parametrów obróbki i Bóg wie co jeszcze.
Jak niczego nie narysujesz to nic nie pomożemy bo nie będzie w czym pomagać.

[ Dodano: 2017-09-10, 20:46 ]
No żeby była jasność to nie tylko Bóg wie co jeszcze :mrgreen: