Moja pierwsza frezarka CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
TOLECZEK1996
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2017, 17:48
Lokalizacja: Warszawa

Moja pierwsza frezarka CNC

#1

Post napisał: TOLECZEK1996 » 22 sie 2017, 18:18

Na początek chciałbym się ze wszystkimi przywitać, ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum. Chciałbym zaprezentować tutaj wyniki moich prac nad amatorską frezarką CNC. Dużym ograniczeniem bym znikomy budżet dlatego też konstrukcja powstawała przez około dwa lata.
Rama urządzenia jest oparta o profile aluminiowe 60x30x2 [mm] zostały one skręcone przy pomocy śrub M6 w sposób zaprezentowany na rysunku. Dzięki temu rozwiązaniu profile mogły być przycięte niezbyt dokładnie (ze względu na ograniczone możliwości) a i tak nie miało to wpływu na geometrię konstrukcji.
Napęd frezarki stanowią silniki MINEBEA23Km-K112-P3V kupione na portalu aukcyjnym niestety nie mogłem znaleźć noty katalogowej w.w silników ale jak na razie spisują się całkiem dobrze.
Do przeniesienia napędu posłużyły śruby trapezowe 10x2 wraz z nakrętkami z brązu. Nakrętki zostały umieszczone w uchwytach wykonanych w technice druku 3D. Poszczególne osie poruszają się na wałkach Φ16[mm]. Model przyrządu został wykonany w programie SketchUp i zamieszczam go w załączniku ( może komuś posłuży jako inspiracja).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do sterowania używam programu UniwersalGcodeSender w wersji 1.0.9 oraz wsadu do arduino GRBL w wersji 0.8 Program jest bardzo prosty w obsłudze i obsługuje interfejs USB i jak na razie jestem z niego bardzo zadowolony (w porównaniu do tych wszystkich ikonek i przycisków w Mach3 to tutaj wszystko jest bardziej czytelne). Modele eksportuje przy pomocy wtyczki do programu SketchUp jest ona również bardzo prosta w obsłudze i pozwala bardzo szybko wykonać potrzebny G-code.

Obrazek
Na uwagą zwraca fakt całkowitego braku ekranowania kabli być może kiedyś to poprawie ale na razie działa ...
Obrazek


Sam sterownik to 3 sztuki kontrolerów opartych o układ TB6660 oraz Arduino które pełni rolę interfejsu. Całość została zamknięta w obudowie Z-17.

Ogólnie konstrukcje oceniam jako niewypał. Rama jest na pewno zbyt wiotka przez co całość wpada w duże oscylacje. Kolejną wadą są użyte śruby trapezowe które mają spore opory i bicia (ze względu na niewłaściwy sposób łożyskowania) Stół jest za ciężki (nie wiem co mnie podkusiło żeby dawać dwie warstwy sklejki ) Oś Z jest również wykonana niewłaściwie bo mocno ogranicza zakres ruchu osi X która zresztą niepotrzebnie została wykonana na wałkach nie podpartych (cieżko jest je ustawić prostopadle)

Nie mniej jednak chciałbym potraktować tą konstrukcje jako pewien punkt wyjścia do dalszej pracy.

Na koniec krótki filmik z działania maszyny:
[youtube][/youtube]

W chwili obecnej nie planuje wstawiania wrzeciona ulepszę konstrukcję i dopiero będę o tym myślał.



Tagi:


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#2

Post napisał: upanie » 23 sie 2017, 06:28

Ogólnie konstrukcje oceniam jako niewypał.
To żeś się ocenił.
Bo ja wiem czy niewypał? Zrobiłeś i działa - to o wiele więcej niż mnóstwo innych super zaawansowanych konstrukcji tworzonych latami i nigdy niestworzonych.
Poza tym sam pewnie nie jest w stanie docenić tego ile się przy tym nauczyłeś.
czilałt...


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 23 sie 2017, 21:15

następna będzie lepsza :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 23 sie 2017, 22:47

no i spoko, adekwatne podejście do sprawy.
maszyna maszyną ale nabyta wiedza bezcenna.

co do wstawiania prawdziwego wrzeciona to się średnio nadaje co prawda. prędzej jakiś silnik DC z futerkiem i można by coś z grubsza pograwerować
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja pierwsza frezarka CNC

#5

Post napisał: Yarec » 09 cze 2018, 21:41

BLDC z uchwytem
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

Re: Moja pierwsza frezarka CNC

#6

Post napisał: upanie » 10 cze 2018, 06:24

Nie mogłeś poczekać do pierwszej rocznicy? :P
czilałt...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Moja pierwsza frezarka CNC

#7

Post napisał: Yarec » 14 cze 2018, 00:17

upanie - NIE
full gratulations for Mr.Author
"znikomy budżet dlatego też konstrukcja powstawała przez około dwa lata"
zbyteczna samo-krytyka a i tak pokonałeś tutejszą "konkuręcje"
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”