Problem z wrzecionem

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
nemec82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 13:21
Lokalizacja: Czeladź

Problem z wrzecionem

#1

Post napisał: nemec82 » 12 lip 2017, 01:22

Witam.
Posiadam frezarke z wrzecionem teknomotor 2kw 18k obrotow.
Kazda proba obrobki alu konczy sie postrzepionymi krawedziami. Jedyne frezy ktore daja rade to LS107 grawerskie z Globusa. Przy 16k obrotow i 3000mm/min posuwu (frez 6mm), 2500mm/min (frez 4mm) daja gladka krawedz.
Kazde inne frezy do alu, zarowno proste jak i kuliste strzepia krawedzie.
Ostatnio nawet przetestowalem kulke na roznych predkosciach posuwu od 350mm/min do 1500mm/min i ciagle to samo.
Doczytalem gdzies ze alu lubi wyzsze obroty.
Czy wymiana na Kressa 800 lub 1050 cos zmieni? Nie dopuszczam opcji obrobki wolniejszej niz 3000mm/min przy frezie 6mm a jeszcze lepiej jakby dalo sie szybciej. Wiadomo kasa.

ObrazekObrazekObrazekObrazek



Tagi:


atlc
Posty w temacie: 1

#2

Post napisał: atlc » 12 lip 2017, 02:30

Nie podałeś kilku ważnych informacji:
- jakie chlodzenie narzędzia? (Czy może brak?)
- co to za gatunek aluminium? Coś lepszego czy jakaś glina?
- jakie zagłębienie narzędzia?
-ilu piórowe frezy?

Dajesz prędkości skrawania itd na podstawie danych producenta, czy wszystko na oko?


Autor tematu
nemec82
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 06 lis 2016, 13:21
Lokalizacja: Czeladź

#3

Post napisał: nemec82 » 12 lip 2017, 08:15

No fakt troche mi umknelo:
Chlodzenie: mgielka olejowa (chlodziwo z Orlenu)
Aluminium 1050 (miekkie)
Zaglebienie:
6mm i 4mm plaski - maks 0.65
Kulisty 4mm - maks 0.35

Frezy z Globusa LS107 sa jedno piorowe, wiem powinny wolniej ale akurat obrabiaja dobrze.
Parametry im akurat dobralem na oko.

Co do innych frezow to nie mialem katalogow ale przerobilem rozne kombinacje obrotowvi posuwuw wg kalkulatorow na dolfamexie


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#4

Post napisał: m.j. » 12 lip 2017, 08:46

Wystarczy wpisać ten gatunek w googlarkę i jak byk pisze w specyfikacji tego stopu, że nie nadaje się do obróbki skrawaniem. Zastosuj inny stop i tyle. Miałem kiedyś kawałek takiej aluminiowej gliny. Nie dało się tego normalnie obrabiać i tyle. Jak nie potrzebujesz dobrej spawalności i nie dajesz do anodowania to weź coś innego (choć ja anoduję czasem alu PA6 i PA9 i w 80% przypadków wychodzi ładna czarna powłoka).
Jak już misi być ten stop i innej opcji nie ma to musisz zainwestować we frezy typowo pod alu tzn specjalnie ostrzone. Frez do alu musi być ostry, a w szczególności przy takim aluminium jakie podałeś.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”