Ploter przestał reagować na jakiekolwiek polecenia ruchu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Venretus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Stalowa Wola

Ploter przestał reagować na jakiekolwiek polecenia ruchu

#1

Post napisał: Venretus » 07 lip 2017, 22:43

Cześć,

Ploter zakończył pracę, odpalam nowy program - maszynę jakby zmuliło (powinna dalej jechać, a się zacięła), wcisnąłem stop i od tego momentu ploter nie reaguje na jakiekolwiek polecenia ruchu.

Kontroler to NCstudio.

Z poziomu komputera da się normalnie odpalić wrzeciono, maszyna poprawnie reaguje na czujnik narzędzia (jak przybliżę manualnie). Zmieniłem już slot karty PCI, przeczyściłem styki.

Ktoś ma jakiś pomysł jak to naprawić, co może być przyczyną?

[ Dodano: 2017-07-08, 15:40 ]
OK,

Po oglądaniu filmików na youtube doszedłem do wniosku, że przyczyną takiego stanu rzeczy może być brak zasilania pinów odpowiedzialnych za silniki krokowe (filmiki zupełnie niezwiązane z problemem) - co by odpowiadało temu, że nie da się poruszyć żadnym z silników. Nie wiem natomiast, czy faktycznie jest inny kabel od zasilania pinów silników a inny od np. wrzeciona czy krańcówek (które przecież działają).

Pytanie teraz, jak sprawdzić, czy tego zasilania faktycznie nie ma (kabel podejrzewam czarny pod pinami silników) i jak ewentualnie naprawić brak tego zasilania?




Tagi:


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#2

Post napisał: MarioMAX » 08 lip 2017, 18:11

Hej.
Najważniejsze, jaka maszyna?
Odpinales z zasilania ? Jeśli z włączonym zasilaniem silniki są zasprzeglone to znaczy że dostają napięcie. Najpierw ja odepnij wtedy ręcznie możesz ruszyć silnikiem lub sruba. Potem uruchom. Jeśli nie działają wszystkie silniki, to obstawil bym że coś padło w płytce sterującej ponieważ sterowniki nie padły by nagle 3 naraz. Zasilacz też nie skoro silniki się zasprzeglily.


Autor tematu
Venretus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Stalowa Wola

#3

Post napisał: Venretus » 08 lip 2017, 22:43

Hej,

Maszyna Chińska - Philicam 1325 FLDM.

Silniki dostają napięcie (słychać takie brzęczenie).

Teraz pytanie - kontrolerem w tej chwili jest NCstudio, czy jeżeli chciałbym zamienić na Mach 3 przy użyciu tej karty: http://allegro.pl/sterownik-cnc-5-osi-p ... 32323.html, to czy trzeba by coś jeszcze przestawiać w falowniku, czy tylko odpowiednio podłączyć kable?

Niestety przy tej zainstalowanej płycie są same chińskie znaczki, oprócz podłączonych sterowników tak na prawdę nie wiem co jest co :/ schematu nigdzie nie mogę znaleźć.

Czy możliwe jest jeszcze, że piny sterujące wrzecionem, krańcówkami zasilane są innym napięciem stąd działają bez zarzutów, a piny od silników jeszcze innym i tutaj nie działa mi zasilanie? Czyli kupić jakiś transformator/zasilacz sieciowy?

Obrazek


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#4

Post napisał: MarioMAX » 09 lip 2017, 14:39

To nie chodzi o zasilanie. Na płytce sterującej bodajże wszędzie jest 5v na każdy pin. Ale mogę się mylić. Jak kupisz taką płytkę co podeslales to powinno ruszyć. Tylko konfiguracja wszystkiego od nowa.

Czemu nie chcesz kupić nowej płytki pod ncstudio? Wtedy nie musisz się męczyć z konfiguracja wszystkiego.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 09 lip 2017, 14:43

Jak masz ploter w Stalówce to może bym coś poniuchał ,co dwie głowy to nie jedna :)
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek


Autor tematu
Venretus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Stalowa Wola

#6

Post napisał: Venretus » 09 lip 2017, 14:51

Ploter niestety stoi w Warszawie :(

A nowej płytki nc studio w Polsce po prostu nie widzę. Czekać na płytkę z chin, nie wchodzi w grę...


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#7

Post napisał: MarioMAX » 09 lip 2017, 21:02

No możesz sobie zamówić nową płytę główną, falownik wystarczy podpiąć do płytki dobrze, ale konfiguracja tego wszystkiego, nie jest taka prosta jak będziesz to robił pierwszy raz sam. NC-studio na banggood za dopłatą dojdzie ci w ciągu max 7dni roboczych. Ale wydaje mi się, że na tą chwilę lepiej sprawdzić rzeczywiście, czy to płyta, bo przez internet, to jak wróżenie z fusów, nawet przetarte uziemienie może robić takie zakłócenia, że silniki wariują.

Spróbuj włożyć do innego komputera płytę pod PCI-express z NC-studio, i zainstalować sterowniki, może wtedy wyskoczą jakieś błędy, i będziesz miał pewność.


Autor tematu
Venretus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Stalowa Wola

#8

Post napisał: Venretus » 09 lip 2017, 21:09

Z kalibracją silników dam sobie radę, ale konfiguracji wrzeciona już się trochę boję, nie mogę znaleźć żadnego dobrego poradnika, jak podpiąć pod płytkę i skalibrować... W NCstudio z wrzecioniem nie trzeba było kompletnie nic kalibrować, jedynie silniki, w Machu widzę już więcej zabawy.


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#9

Post napisał: MarioMAX » 09 lip 2017, 22:24

Eee tam, to jak miałeś styczność to dasz sobie radę, 36zł to też nie jakiś majątek, a już będziesz wiedział, czy to rzeczywiście to. Sprawdziłeś czy mechanicznie nic się nie uszkodziło?


Autor tematu
Venretus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 5
Posty: 27
Rejestracja: 10 mar 2016, 00:34
Lokalizacja: Stalowa Wola

#10

Post napisał: Venretus » 14 lip 2017, 21:20

Skończyło się na tym, że wymieniłem płytkę na macha po usb, żeby już się nie babrać ze starymi, psującymi się komputerami.

Najprawdopodobniej przyczyną była jakaś awaria płyty głównej w komputerze.

Dzięki wszystkim za pomoc ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”