brama stała czy ruchoma?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
erni_007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2016, 16:16
Lokalizacja: Tarnów

brama stała czy ruchoma?

#1

Post napisał: erni_007 » 26 maja 2017, 23:17

Witam wszystkich forumowiczów:) Postanowiłem zbudować swoją pierwszą frezarkę cnc.
Maszyna bedzie słuzyła do frezowania w bardzo twardym aluminium(lotniczym) i zalezy mi na bardzo dobrym wykonczeniu. Potrzebuje pole robocze 600x500. Konstrukcję wykonam sam, tylko niewiem czy lepsza będzie brama stała czy ruchoma? Natomiast z elektronika kuleję i to bardzo :( Tutaj mam pytanko czy któryś z Panów mogł by poratować jakimś planem lub cennymi podpowiedziami by taką maszynkę wykonać?


Erni

Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 27 maja 2017, 07:46

brama stała, ruchoma przeważnie (są wyjątki) nadaje się na plotery, plazmy itd czyli maszyny w których nikt nie wymaga super dokładności no i sama brama ton nie waży.
Jak Tobie więcej coś podpowiedzieć jak nawet podstawowych założeń nie napisałeś.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 27 maja 2017, 10:06

Stała brama
zależnie od parametrów
sterowanie możesz oprzeć na Zelrp https://youtu.be/8tDEXrQymX8?t=22m58s to miniumum
możesz iść w mocniejsze od Marka albo jeszcze lepiej w serwokrokowce https://allegro.pl/uzytkownik/2443234/oceny
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
erni_007
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 13 sie 2016, 16:16
Lokalizacja: Tarnów

#4

Post napisał: erni_007 » 27 maja 2017, 10:41

no tak racja :) łożyskowanie jakie tu wstawić ? posiadam wałki liniowe 20 , łożyska, podstawy. Tylko czy wałki wystarczą czy lepiej zastosować szyny liniowe? posiadam jeszcze kressa 1050 na początek bym go zostawił jeśli bym juz ogarną tą frezarke to kupił bym coś lepszego. Ramę będe spawac z profila 80x80x5 wystarczy ? czy kupić coś grubszego ?
Erni


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#5

Post napisał: Blady » 27 maja 2017, 11:27

Do lizania alu to co masz powinno wystarczyć, natomiast zapomnij o precyzji i wydajnym frezowaniu bo wałków nie ustawisz z taką dokładnością jak szyn a i ich sztywność pozostawia wiele do życzenia... ja bym na Twoim miejscu rozłożył budowe w czasie ale zrobił to porządnie. Na bazarku forumowym bywają prowadnice i wózki w bardzo dobrych cenach. Trzeba sobie upolować. Wrzeciono też mógł byś zmienić przynajmniej na mokrego chinola bo kress do Ciągłej pracy jest nie zbyt dobrym pomysłem poza tym nie będziesz mógł nim z programu sterować i sztywność. Profile dla ramy zrób grubsze śvianke przynajmniej 8mm i koniecznie wyżarzyć przed obróbką. im ciężej tym lepiej ;)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”