Frezarka bramowa 1200x1500

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
gtr7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:02
Lokalizacja: Wrocław

Frezarka bramowa 1200x1500

#1

Post napisał: gtr7 » 04 lut 2018, 21:29

Cześć wszystkim,

Planuję budowę frezarki CNC o polu roboczym ~1200x1500x150 mm. Przeznaczenie: amatorska obróbka drewna.
Kiedyś popełniłem frezarke bramową o polu 400x400x150, ale była to znacznie mniejsza maszynka i na dość prymitywnych komponenetach (śruby trapezowe, wałki liniowe itp).
Niestety nie rysuję dobrze w sketchupie więc wybaczcie za jakość, ale wyobrażam sobie to mniej więcej tak:
Obrazek
Obrazek

Zakładam wykorzystanie konstrukcyjnych profili aluminiowych 40x40, 40x80, oraz na bramę 40x160. Elementy łączące komponenty planuję wykonać z blachy 5 lub 8 mm (ciete wodą + wyginanie).
Komponenty jakie planuję wykorzystać to:
napęd osi Z: śruba kulowa 1605
napęd osi X: śruba kulowa 2010
napęd osi Y: 2 x śruba kulowa 2510
prowadnica osi Z: wałki podparte 20+łożyska otwarte
prowadnica osi XY: wózki HIWIN 20
wrzeciono: mory chińczyk 2,2 kW ->KLIK <-
silniki: ->KLIK<-

Jeśli chodzi o oś Y to planuję użyć 2 "zespolonych" śrub zamontowanych do profili 40x80. I tutaj jestem w dużej kropce bo nie wiem jak to ogarnąć. Użycie 2 silników jak wyczytałem na forum nie jest zbytnio polecane (synchronizacja kroków - niszczenie łożyska). Z drugiej strony widziałem sporo konstrukcji z 2ma silnikami na oś Y. Jak to w koncu jest? Wydawało mi sie, że może trzeba połączyć oba silniki do jednego sterownika, ale to też jest rozwiązanie które ktoś kiedyś na forum zakwestionował (nie pamiętam dlaczego, a nie potrafie znaleźć teraz tego postu). Myślałem też o połączeniu śrub paskiem zębatym, ale nie mam w tym żadnego doświadczenia i boję sie luzów. Jakie rozwiązanie polecacie?

Niestety słyszę sporo różnych opinii nt. jakości elemetów z chin oraz z kilku polskich sklepów z elementami do maszyn... Jeśli chodzi o wrzeciono to na 90% kupie z chin natomiast co do reszty komponentów dość mocno się waham. Co myślicie?

Nie ukrywam, że budżet ma duże znaczenie, dajcie więc znać co myślicice o moim doborze komponentów. Co wg. was jest za słabe i warto zainwestować w coś lepszego (droższego?), może cos jest przerostem formy nad treścią?

P.S. Wszystkie mokre chińczyki w zestawie z uchwytem nie maja otworów montażowych. Może jest tutaj ktoś z okolic Wrocławia kto mógłby mi takie wykonać?

Pozdrawiam :)




Autor tematu
gtr7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 27 lis 2016, 23:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Frezarka bramowa 1200x1500

#2

Post napisał: gtr7 » 18 lut 2018, 15:48

Cześć,

na kilka pytań sobie już odpowiedziałem. Jednak dalej nurtuje mnie kwestia napędu osi Y oraz doboru silnika/ silników. Może ktoś doświadczony spojrzałby okiem i podpowiedział?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”