FYC 25 - fazy

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
janekks
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 30 mar 2016, 09:09
Lokalizacja: Toruń

FYC 25 - fazy

#1

Post napisał: janekks » 12 kwie 2017, 13:33

Witam, kupiłem jakiś czas temu od znajomego frezarkę FYC25, u niego chodziła bez mniejszego problemu tylko mówił mi jak będę u siebie podłączał, żeby sprawdzić fazy. Minęło trochę czasu i zapomniałem jak to było z tymi fazami, mógłby mi ktoś łopatologicznie wyjaśnić jak to podłączyć, bo z elektryki to cienki jestem.
Chodzi mi o to, że jak podłączyłem frezarkę u siebie do prądu to pochodziła chwilę i wyskakiwały na początku korki. Teraz jakiś tam elektryk (ale samochodowy) po przekładał mi fazy i teraz chwilę zaskoczy i za chwilę się wyłączy, a następnie słychać jakby chciało załączyć tylko po prostu z tego co pamiętam trzyma sprzęgło elektromagnetyczne i nie chce ruszyć. Mam nadzieję, że wiecie o co mi chodzi i jak sprawdzić podłączenie faz. Pozdrawiam.



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 12 kwie 2017, 13:43

Masz pełną instalację 5 żyłową w budynku?

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#3

Post napisał: Petroholic » 12 kwie 2017, 13:45

Jeżeli instalację robił elektryk, a nie partacz to masz tylko dwie opcje w gnieździe 3F:

- brązowy FAZA 1
- czarny FAZA 2
- czarny (szary) FAZA 3
- niebieski ZERO
- żółto-zielony UZIEMIENIE

Sprawdź czy jest tak podłączone do urządzenia. Jeżeli cokolwiek ma inne kolory to sprawdź czy ktoś nie podpiął kabli "na ryja byle który do czego" i podepnij tak jak powinno być.

Jeśli przy takim podpięciu kabli urządzenie nie działa lub silnik 3F kręci się w drugą stronę to zamień czarne miejscami bo są fazy odwrotnie. Jeśli występuje szary to powinien być wpięty jako L3 ale ktoś mógł poknocić. Szary traktuj jak czarny :)

Jeżeli to nie pomoże to tylko elektryk (zwykły nie jakiś fachman od Bóg wie czego) na miejscu ogarnie radosną twórczość kogoś kto robił instalację / kable / przedłużacz lub gniazdo... Nie chodzi o wiedzę tylko o sprawdzenie iluśtam miejsc gdzie może być błąd... Lub sprawdzaj sam i po każdym sprawdzonym elemencie konsultacja na forum :)

Wejścia w maszynie masz podpisane N, L1, L2, L3, GND ?
Masz jakieś zabezpieczenia w maszynie czy na ścianie? (Różnicówka, wyłącznik nadprądowy...)


patrykb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 169
Rejestracja: 07 maja 2012, 10:23
Lokalizacja: łódź

#4

Post napisał: patrykb » 12 kwie 2017, 21:00

Przy podłączeniu faz w FYC 25 zapewne miał na myśli, że koniecznie trzeba dobrze podłączyć fazy, żeby silnik od posuwów chodził w dobrą stronę. W innym przypadku podobno może prowadzić do uszkodzenia sprzęgieł?
Na osłonie silnika od posuwu powinna być tabliczka ze strzałką. jak się stanie za silnikiem to jeśli dobrze pamiętam to zgodnie ze wskazówkami zegara ale to trzeba się upewnić.
Elektrosprzęgieł raczej nie ma, tylko mechaniczne.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#5

Post napisał: Petroholic » 12 kwie 2017, 21:14

Odłączając maszynę u starego właściciela raczej dostał z kablem i wtyką i tu bym zaczął... Jak były fazy odwrotnie w budynku u starego to pewnie we wtyczce zamienili czarne przewody i działało :) Normalna procedura :D


Autor tematu
janekks
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 30 mar 2016, 09:09
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: janekks » 13 kwie 2017, 06:50

Instalacja jest pełna 5 żyłowa, lecz jak wczoraj sobie zerknąłem frezarka jest podłączona do wtyku na 4 wejścia. Ogólnie to mamy taki przedłużacz, który ma przejście na 4 wejścia i dlatego dałem rade podłączyć i próbować ruszyć. Mógłby mi ktoś powiedzieć jak podłączyć na 5 wejść, bo jak pisze Petroholic nie mam niestety podpisanych wejść :cry:
patrykb to też się zgadza, czytałem coś, że przed włączeniem posuwów przyśpieszonych trzeba sprawdzić w którą stronę chodzi silnik czy fazy są odpowiednio podłączone.
Zdjęcie wejść poniżej, dzięki za zainteresowanie tematem! :wink:

Obrazek

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#7

Post napisał: Petroholic » 13 kwie 2017, 10:34

janekks pisze:Instalacja jest pełna 5 żyłowa, lecz jak wczoraj sobie zerknąłem frezarka jest podłączona do wtyku na 4 wejścia. Ogólnie to mamy taki przedłużacz, który ma przejście na 4 wejścia i dlatego dałem rade podłączyć i próbować ruszyć. Mógłby mi ktoś powiedzieć jak podłączyć na 5 wejść, bo jak pisze Petroholic nie mam niestety podpisanych wejść
Maszyna ma 4 żyły bo zapewne była uziemiona osobnym punktem masy bezpośrednio do ziemi albo była spięta zerem z uziemieniem - oba wyjścia będą działać ale pierwsze zdecydowanie wskazane. Oczywiście da radę podpiąć do instalacji 5 żyłowej bez żadnych przelotek :) Masz wtykę 5cio żyłową żeby jej założyć?

Dodatkowo widzę jak byk chyba podpisane wejścia ale zdjęcie niewyraźne trochę...
Duża złączka po prawej na dole podpisana 0,0,0,1,2,3 = puste, puste, zero, 1faza, 2faza, 3faza...

Przewód zasilający idzie na tą złączkę czy pod bezpieczniki bo słabo widać...

Wyjścia masz dwa:

Jeśli idzie na złączkę to podepnij przewód 5cio żyłowy z wtyką pasującą do twojej instalacji tak jak napisałem wyżej, a uziemienie (żółto-zielony) podepnij najlepiej do jakiejś śruby wkręconej w korpus maszyny tak aby uziemiało korpus. Tylko wyczyść to miejsce z farby i rdzy żeby był styk dobry. A może ma punkt uziemiający gdzieś?

A jeśli zasilanie idzie na bezpieczniki najpierw to zrób dokładnie to samo co powyżej tylko podepnij się pod bezpieczniki sprawdzając "po kablach" który zabezpiecza które miejsce w złączce...


Autor tematu
janekks
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 30 mar 2016, 09:09
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: janekks » 13 kwie 2017, 13:05

Petroholic dzięki za pomoc, chyba zaczaiłem o co chodzi. Po świętach będę podłączał na kabel 5 żyłowy. Tylko mam pytanie, bo znalazłem DTR i tu fazy są chyba trochę inaczej opisane niż ja mam u siebie na maszynie. Zdjęcie:
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 1

#9

Post napisał: atlc » 13 kwie 2017, 15:40

Była podłączona do wtyku 4-ro bolcowego bo:
1. Nie potrzebuje przewodu neutralnego(230V jest uzyskiwane z wewnętrznego trafa 400/230V lub w ogóle w maszynie nie występuje 230V, bo np. styczniki są na 24V)
2. U poprzedniego właściciela była instalacja z zerowaniem, więc neutralny był uzyskany z PE.
Generalnie wtyk 4 bolcowy to 3 fazy i PE(ochronny, czyli uziemienie)
Wtyk 5 bolcowy to 3 fazy, neutralny i PE.
Jeżeli masz np różnicówkę w instalacji, to będzie ją wyrzucało, jeśli potencjał ziemi uzyskasz z PE zamiast z N.

W przypadku pierwszym jeśli podłączysz za pomocą wtyczki 5 bolcowej, bo takie masz gniazda w warsztacie, to bolec N pozostawiasz niepodłączony. Za to PE bezwzględnie podłączone do korpusu maszyny.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#10

Post napisał: Petroholic » 13 kwie 2017, 15:50

Kostka trochę się różni od DTR ale to norma :)

W DTR:

Obrazek

U CIEBIE:

Obrazek

Jeśli nikt nie zamieniał miejscami przewodów wewnątrz obwodów maszyny powinno śmigać na takim podłączeniu. Jeśli nie to zamień fazy 2 z 3 miejscami.

Jeśli dalej jest du** to trzeba prześwietlić podłączenia nie tylko do maszyny ale i obwody wewnętrzne :(

[ Dodano: 2017-04-13, 15:56 ]
atlc pisze:U poprzedniego właściciela była instalacja z zerowaniem, więc neutralny był uzyskany z PE. Generalnie wtyk 4 bolcowy to 3 fazy i PE(ochronny, czyli uziemienie)
Zazwyczaj spotykam się w starych instalacjach przemysłowych, że 4 bolcowe wtyki to 3xfaza + zero, a uziemienie jest zapinane drutem do obudowy i do pręta uziemiającego w betonie lub najbliższego kaloryfera :( Albo jest spięte zero z PE ale w gnieździe, nie we wtyczce maszyny)

Tak na prawdę to ciężko zdiagnozować telepatycznie. A przy maszynie wystarczył by najtańszy multimetr i 20 minut czasu :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”