Betonowo aluminiowa frezarka do drewna

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 11
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

#11

Post napisał: wedlock » 17 kwie 2017, 20:57

Jak na razie udało mi się zrobić oś Z

Obrazek

i bramę osi X.
Obrazek

Zatoczyć śruby trapezowe
Obrazek

Powiercić otwory do w kołach do mocowania pasków. Jeszcze tylko jutro powiercę z boku otwory na śruby bezgłowe ( robaczki )
Obrazek

I moje mocowanie nakrętki trapezowej z poliamidu.
Obrazek

Silniki 2Nm już są i czekają, sterownik ZELRP, transformator z toroidów i komputer z linuxCNC. Już sobie na sucho pokręciłem silniczkami nawet.

Pytanie mam , czy max jitter servo thread na poziomie 5587 ns to dobrze czy za mało dla komputera do sterowania ? ( 7721ns dla wątku Base )



Tagi:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#12

Post napisał: Yarec » 06 maja 2017, 04:46

I jak jeździ ? (bo Riker'owi pracuje.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 11
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

#13

Post napisał: wedlock » 22 maja 2017, 22:34

Działa od dziś. Widziałem wcześniej tego posta ale postanowiłem odpisać jak uruchomie. Jak wrócę do domu to zrobię film i wrzucę na YT. Dziś pierwsze frezowanie było testu LinuxCNC


Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 11
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

#14

Post napisał: wedlock » 29 maja 2017, 21:11

Podczas składania poszczególnych osi zdziwiłem się, że otwory w łożyskach liniowych nie zgadzają się z wymiarami podanymi w Poltechu. Kilka elementów musiałem zrobić na nowo. Blachę osi Z udało mi się odzyskać po odwróceniu jej o 180 stopni wg osi X.

Silniki krokowe od forumowego kolegi markcomp77 nie chciały działać zgodnie ze schematem połączeń ze strony allegro. Okazało się że działają jak podłączy się je wg. tabelki tego użytkownika ale dla silników 3Nm ( moje to 2Nm ).

Śruba trapezowa w osi X ( 700mm ) 16x4 jak i w osi Y (1000mm ) potrzebują jednak wstępnego naprężenia bo się gną. Nakrętki z poliamidu jak na razie działają cudnie.


Udało mi się już zgiąć frez fi8, a taki mały osobisty sukces. Do skończenia został mi stół . Jak na razie pofrezowałem sobie z 15x "LinuxCNC". Teraz ogarniam GCode i męczę się z LinuxCNC. Czasami dziwnie się zachowuje przy bazowaniu. Dojeżdża do krańcówki, bazuje się ale zamiast ustawić się na 0.0 to ustawia się na ileś tam np 30. Zresetowanie programu pomaga.


Zdjęcia:
Moje cacko. Zrezygnowałem z betonu i zastąpiłęm go MDF-em. Na blacie przykręcam belki żeby podnieść stół. Gdy będę frezować coś grubszego to zdejmę belki. Podczas projektowania zależało mi o jak najmniejszym ramieniu jaki działał by na os Z. Płytka leżąca na stole to prototyp touch plate.

Obrazek
Z tyłu bramy przykręciłem ceownik jako prowadnik przewodów. WYmienię przewody od przełączników na LYICY 2x0.5 w pełnym ekranie . Przewody silników krokowych są ekranowane.

Obrazek

Wnętrze szafki sterującej. Dodałem do niej zasilacz 12v bo jak się okazało ten w monitorze skończył się. W skrzynce są 2 bezpieczniki 10a z tym że jeden zwykły a drugi zwłoczny. A tak na zapas dałem. Zostało mi zamocować skrzynkę na stałe do ramy i podłączyć uziemienie do ramy frezarki.
ObrazekObrazek

[ Dodano: 2017-05-29, 22:57 ]
Jest ktoś z forum z Olsztyna i pouczył by z linuxcnc?

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#15

Post napisał: Yarec » 30 maja 2017, 14:58

No i fajnie, a najładniejsze jest mocowanie wrzeciona (konkretne a nie jakaś licha obejma)
Pod śmigiełkiem masz radiator ? I czy się nie "upiecze" cały sterownik ?
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 11
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

#16

Post napisał: wedlock » 31 maja 2017, 08:45

W obudowie zamocowany jest wiatrak 12cm w jednym rogu a w przeciwnym rogu obudowy nawiercilem kilkanaście otworów i założyłem flizeline żeby nie zasysalo pyłu z drewna. Powietrze przez obudowę dzięki temu leci po skosie obudowy nad sterownikiem.

Wczoraj kolega kolegi pracujący kilka lat na cnc przemysłowym był pomoc mi w gkodzie. Okazało się ze to zwykły operator zielonego guzika. Odniosłem go do domu i podziękowaniem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”