Frezarka do alu 500x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
oskar9595
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2017, 03:41
Lokalizacja: tczew

#41

Post napisał: oskar9595 » 16 mar 2017, 16:25

Frezer ode mnie dalej nazywa to blachą ;) dzisiaj pocialem profile na podpory i sprawdziłem czy dam radę przeciąć zgrubnie blachę na boki bramy. Nawet idzie, więc lecę się przebrać i wracam do cięcia, później wrzucę je na frezarke, wyrownam, ponawiercam i splanuje. Dalej się waham gdzie dać płytę 1000x1000 do planowania, jest szansa, że w innej firmie od razu nawierca mi wszystkie otwory na vnc i nie będę musiał tego robić na koordynatce.

Za chwilę podrzucę zdjęcia z zabawy tym lego dla dorosłych



Tagi:


Autor tematu
oskar9595
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2017, 03:41
Lokalizacja: tczew

#42

Post napisał: oskar9595 » 20 mar 2017, 23:51

Dobra, płty na bramę pocięte, Dalej czekam z oddaniem płyty głównej do planowania, aż dojadą do mnie hiwina 25, ponieważ takie jednak wpadną na wszystkie osie. Największy dylemat dalej mam o sztwyność osi Y, będzie ona tylko z blachy 15mm, więc najcieńsza blacha w całej maszynie. Macie jakiś pomysł na jej wzmocnienie? zastanawiam się nad zrobieniem z ceownika wzmocnienia i jednocześnie korytka pod prowadnik kabli. poniżej parę zdjęć i wizualizacja na szybko, żeby było widać zarys maszyny.

P.S. Co sie dzieje z forum? Wczoraj nie mogłem nic dodać, dziś nie mogę dodać zdjęc..


TAk wieć zdjęć na razie nie będzie, nie mogę ich dodać.

Dodam za to informację, zę pole robocze ostatecznie będzie 700x700x200 więc znośnie.

[ Dodano: 2017-03-21, 21:10 ]
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wreszcie się udało, więć wstawiam zdjęcia.

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#43

Post napisał: corano » 25 mar 2017, 18:26

3mam kciuki :)


Autor tematu
oskar9595
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2017, 03:41
Lokalizacja: tczew

#44

Post napisał: oskar9595 » 28 mar 2017, 15:22

Dzięki ;) właśnie jestem na targach w Kielcach, sporo rzeczy się dowiedziałem i najprawdopodobniej wprowadzę Parę modyfikacji do projektu, m.in. Zainteresowałem frezarka jednego z handlowców mazaka, który jest zainteresowany obejrzeniem konstrukcji po skończeniu. Szkoda, że już pospawalem podstawę, ponieważ przekonywał mnie. Ze dużo lepsza jest konstrukcja na 3 nogach. Ma ktoś z was o tym jakieś pojęcie?


Autor tematu
oskar9595
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 23
Posty: 34
Rejestracja: 20 lut 2017, 03:41
Lokalizacja: tczew

#45

Post napisał: oskar9595 » 06 kwie 2017, 03:55

W temacie Cisza, a prace dalej trwają. Jutro będę najprawdopodobniej ustawiał i wiercił otwory pod i śrubę na osi Y, Nadal robię bramę więc trzeba będzie chwile na to poczekać.

Wrzeciono i falownik już wiem jakie będą. Mokry chińczyk 3Kw.

Obecnie największy dylemat mam z ami i płytą. Jaka minimalna moc według was będzie tu potrzebna? wstępnie planowałem 4Nm, jednak teraz mam coraz większe wątpliwości czy nie będzie to za mało. przy ach 4nm, steerownikach tb6600 i płyta główna wychodzi mnie ok 800 zł, mam ofertę zestawu całego. Zasilacz, i, płyta i 2 i 28nm plus jeden 12nm używane za 2700. jednak jest to o 1900zł więcej niż planowałem na ten cel przeznaczyć. Najbardziej skłaniam się ku opcji kupienia na początek mniejszych ów, a później je zmienić na mocniejsze w miarę potrzeby.

Poniżej zdjątko jak wygląda obecnie praca. Robię to w wolnych chwilach ;)

Obrazek


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#46

Post napisał: m.j. » 06 kwie 2017, 08:40

Jesli mogę coś doradzić to z mego doświadczenia wynika, że w mocniejsze silniki i dobrą elektronikę naprawdę warto zainwestować. Ja u siebie mam krokowce 6.9Nm 6A i sterowniki do 90V 7.8A. Oprócz komputera niedostosowanego do pracy w czasie rzeczywistym nie miałem jak dotąd problemów z tą elektroniką, a problemy takie jak buczenie na postoju, jakieś dziwne dźwięki czy nierówna praca znam tylko z forum :wink: Taki zestaw naprawdę świetnie sobie daje radę, a wspomnę tylko że mam wszędzie śruby trapezowe o skoku 22x5 i oś Z ważącą "pi * oko" około 50-60kg. Silnik 6.9Nm buja tym ustrojstwem całkiem przyzwoicie. Kroki zdarzało mi się gubić tylko w sytuacji kiedy zbyt agresywnie wchodziłem frezem wgłąb materiału i po prostu przycierał spodem o materiał, lub w sytuacjach gdzie przy frezowaniu aluminium nie chłodziłem materiału i freza co powodowało momentalny narost na ostrzu. Jak oszczędzisz na elektronice to wcześniej czy później odbije się to czkawką. Z drugiej strony patrz też na dynamikę poszczególnych silników. Te o większej liczbie Nm mogą mieć słabą dynamikę (tutaj ważną rolę odgrywa parametr zwany induktancją o maksymalnym prądzie nie wspominając). Musisz popatrzeć sobie na wykresy dla poszczególnych modeli, a szczególnie ile pary im zostaje przy większych obrotach. Przelicz to sobie na skok śruby jaki masz i będziesz wiedział mniej więcej czego się spodziewać. Do mocniejszych silników musi być dobra elektronika inaczej wykastrujesz silnik i te Nm zostaną tylko na tabliczce znamionowej.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#47

Post napisał: dragon44 » 06 kwie 2017, 23:18

oskar9595 pisze:Zasilacz, i, płyta i 2 i 28nm plus jeden 12nm używane za 2700. jednak jest to o 1900zł więcej niż planowałem na ten cel przeznaczyć.
Za te pieniądze, to kup sobie serwa.

I ten siłownik liniowy to na co?


Dodano:

przeglądałem właśnie ceny napędów... myślałem, że będą tańsze ;p

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#48

Post napisał: Alvar4 » 07 kwie 2017, 02:54

Kup u majfrendów z Niemieckiego magazynu komplet silników 6.9Nm w zestawie z zasilaczami i sterownikami za około 1500 pln i będziesz zadowolony z mocy i dynamiki.
W cenie około 3 tysięcy złotych to już kupisz hybrydowe napędy (krokowiec z enkoderem).
Obrazek


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#49

Post napisał: upanie » 07 kwie 2017, 05:51

Masz jakiegoś konkretnego sprzedawcę? Na ebayu coś znaleźć w sposób bardziej zaawansowany to albo jest niemożliwe albo ja za ślepy jestem.
czilałt...

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#50

Post napisał: Alvar4 » 07 kwie 2017, 16:09

A proszę Cię bardzo. Poniższy zestaw był kupiony do FabLab-owej Bożenki i działa do dzisiaj.
Silniki mają małą induktancje co pozwala poszaleć z obrotami. Siły im tez nie brakuje. W swojej frezarce na osi X mam jeden taki silnik (34HS9840) i daje radę. Dzisiaj zrobiłem jej test na ciężkie oranie w aluminium (Odlew podobny twardością do PA9 więc się nie kleił i fajnie skrawał) i założyłem frez 16mm z HSS dwa pióra którym ryłem na 2 mm pełną szerokością i silnik na X nie stanął (obr ok.3000 i posów 1200) A śrubę mam o skoku 10mm/obr. Nawet jak się przytępił frez to poza dużymi wibracjami i hałasem szło bez problemu. Najwięcej ile jej przyłożyłem to 8mm wgłąb materiału ale połową freza tyle że wrzeciono stawało a dźwięki były okrutne że aż podłoga w warsztacie drżała. Najgorsze że nią mam osłon i musiałem się chować w budce za monitorem przed gorącymi wiórami ale i tak parę mi wpadło za koszule i w rękawy. Parzyły jak diabli.

Wracając do zestawu masz go poniżej i jest w magazynie w Niemczech więc czas dostawy to tam ze 3-5 dni. Cło tez Cię nie dotyczy więc kolejny plus:

http://www.ebay.pl/itm/EU-free-ship-3Ax ... SwGIRXayqz
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”