Frezarka ręczna

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Chochoł
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2017, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

Frezarka ręczna

#1

Post napisał: Chochoł » 05 lut 2017, 20:09

Witam Szanownych Forumowiczów

Na wstępie pragnę się przywitać. Przeglądam to forum już od dość długiego czasu, jednak zarejestrować postanowiłem się dopiero teraz.
Jestem z okolic Wrocławia i interesuje mnie ogólnie tematyka obróbki skrawaniem. W przyszłości mam w planach budowę plotera cnc ale obecnie kompletuję swój warsztat, zupełnie hobbystycznie.

Ale teraz do rzeczy. Prawdopodobnie temat już się pojawił, jednak nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Mianowicie rozglądam się póki co teoretycznie za frezarką narzędziową/uniwersalną.
Na obecną chwilę najlepszym kandydatem dla mnie jak sądzę była by maszyna pokroju Schaublin 13. Jednakoż jest ona obecnie bardzo trudno dostępna, a jeżeli się pojawia to przekracza założone przeze mnie ramy budżetowe - 10 000zł. Postanowiłem więc zadać pytanie znającym temat lepiej ode mnie. Jaka maszynka gabarytami nie będąca wiele większa od wspomnianej szwajcarskiej maszyny była by równie warta uwagi ?

Interesuje mnie tutaj maszyna raz że o nie wielkich gabarytach to jeszcze możliwie jak najbardziej uniwersalna, czyli miło byłoby gdyby tak owa miała możliwość montażu głowicy do dłutowania, frezowania poziomego i pionowego.

Pytanie jeszcze, gdyby nadarzyła się w przyszłości okazja kupienia takiej maszynki na co konkretnie zwrócić uwagę, poza oczywistościami jak luzy i czy działają poszczególne funkcje ?

Zamierzam działać tą frezarką przede wszystkim hobbystycznie więc i mało intensywnie, ale w stali przede wszystkim.
Po głowie krąży mi też pomysł frezowania konstrukcji pod prowadnice wyżej wspomnianego planowanego w przyszłości plotera na takiej maszynce. Oczywiście z racji nie wielkich wymiarów musiałoby się to odbyć "na raty". Nie wiem w ogóle czy ten pomysł ma rację bytu.

Pozdrawiam Maciej



Tagi:

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#2

Post napisał: rc36 » 06 lut 2017, 12:55

Chyba taniej i łatwiej znaleźć jest frezarkę AVIA 25 lub AVIA 32. Zobacz w tym temacie jaką frezarkę wynaleźliśmy z kolegą i za ile została kupiona https://www.cnc.info.pl/topics60/zakup- ... t80162.htm i jak możesz to omijaj handlarzy szerokim łukiem.


Autor tematu
Chochoł
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2017, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: Chochoł » 06 lut 2017, 14:27

Faktycznie zwróciłem uwagę na AVIE. Doszedłem do wniosku że gabarytem i zakresem działań adekwatną maszynką, a alternatywą dla Schaublin 13 byłaby Avia 25 lub Fus 22.
Avia 32 myślę że jest już ciut przyduża.
Z tego co również zauważyłem budżet na taką można zdaje się zamknąć w 4500zł ?

Nie mam rozeznania z handlażami, wszystkie te maszyny które są teraz wystawione w sieci wyglądają całkiem nie źle. Domyślam się że kupno bez oględzin osobistych zwyczajnie nie ma racji bytu.
Zakładam że wyposażenie dodatkowe to sprawa drugorzędna i na pierwszym planie stawiamy kondycje maszyny. Oczywiście fajnie byłoby kupić do frezarki całą szafkę zabawek ale nie koniecznie.
Należy sprawdzić stan prowadnic, stan śrub i nakrętek, wyczuwalne luzy, działanie wszystkich funkcji, oraz stan stołu tj. brak sznyt, niepożądanych otworów czy uszkodzeń.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2264
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#4

Post napisał: rc36 » 06 lut 2017, 16:03

Chochoł pisze:Z tego co również zauważyłem budżet na taką można zdaje się zamknąć w 4500zł ?
Taka cena zakupu jest realna, ale nie od pośrednika a od użytkownika, no i trzeba sobie pochodzić po różnych firmach i pytać.


Autor tematu
Chochoł
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2017, 21:22
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: Chochoł » 06 lut 2017, 22:45

Tak przeglądam sieć w poszukiwaniu inspiracji i naszła mnie myśl na kupno czegoś pokroju Optimum bf 20L vario. Jak się ma taka mała sympatyczna maszynka do takich maszyn jak AVIA 25 ? Jakim najwiekszym frezem pociągnie taka Optimum w aluminium ? Domyślam się że głowicy frezerskiej fi 60 tam nie zamocuję ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”