Napęd wrzeciona frezarki na pasku klinowycm czy zebatym?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Napęd wrzeciona frezarki na pasku klinowycm czy zebatym?

#1

Post napisał: slawek281p » 03 sty 2017, 20:08

Witam.

Zabieram się właśnie do modernizacji mojej frezarki cnc w której to planuje wymienić silnik do napędu wrzeciona na mocniejszy (z dotychczas 4kW na 7.5kW + falownik wektorowy).

I teraz mam zagwozdkę bo zostały mik koła zębate HTD 8M szerokości 20mm dlatego zastanawiam się czy ich nie wykorzystać do połączenia osi silnika z wrzecionem frezarki.
Przełożenie biedzie 2:1 czyli 2880obr/min na 5760obr/min na wrzeciono

I teraz czy pasek zębaty będzie odpowiedni do napędu wrzeciona tzn. czy w razie awarii/ przeciążenia wrzeciona i zatrzymaniu nie zerwie paska. Może lepiej zrobić przełożenie na paskach klinowych jak wrzeciono zatrzymane np. w materiale to będzie poślizg na pasku.

Jeżeli na pasku klinowym to szajba z iloma rowkami na pasek 2 czy 3 dla silnika 7.5kW?



Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#2

Post napisał: ma555rek » 03 sty 2017, 23:45

Paska nie zerwiesz bo falownik się wyłączy od przeciążenia. Chyba że uderzysz i zerwie go bezwładność. Stracisz 50zł. Ale może wręcz celowo założyć słabszy który będzie robił jako bezpiecznik dla takiej sytuacji?
Obciążenia pasów klinowych zależy od średnicy mniejszego koła i przekroju pasa.
Ja dałbym zębaty bo mniej trzeba go napinać i łożyskom jest łatwiej.
A nawet jeżeli się będzie wcześniej zużywał to zamiast po 10 latach wymienisz go po 5. (2gr./dzień)
Pasjonat


atlc
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: atlc » 04 sty 2017, 09:03

Popierając kolegę wyżej od siebie dodam, że jeśli chciałbyś liczyć na poślizg paska klinowego, to pasek ten musiałby być niewłaściwie, to jest za słabo napięty, żeby taka sytuacja wystąpiła.
Kiedy obciążenie będzie dostatecznie duże, falownik powinien zareagować na przeciążenie, a do tego momentu pasek musi pracować bez poślizgu, inaczej bardzo szybko się zużyje.

Jeżeli jednak pójdziesz drogą pasków klinowych to ten poradnik sporo wyjaśnia: http://www.prema.com.pl/assets/Katalogi ... ora_PL.pdf


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Napęd wrzeciona frezarki na pasku klinowycm czy zebatym?

#4

Post napisał: slawek281p » 04 sty 2017, 19:46

Dzięki za odpowiedź zrobię na pasku zębatym.
A jaki silnik elektryczny 7.5kW polecacie zwykły czy jamnik (ogłoszenie jestem za jamnikiem ze względu na jego wielkość mechaniczna ale jest zato droższy od zwykłego)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”