frezarka do płyt MDF - 1500 x 3000

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#11

Post napisał: Lazar15 » 16 sty 2017, 00:26

Myślałem jeszcze o wzmocnieniu dwuteownikiem stalowym 140x80 dla sztywności jeżeli profil alu jest giętki. Chyba że są inne miejsca które należało by przerobić w bramie? Podpory pod łożyskami. Czytałem tu wiele że łożyska liniowe mają swoje właściwości nośne montowane w pionie. Jak to wygląda jeżeli zamontował bym wszystkie w poziomie na bramie? Musiałbym dołożyć łożysk czy 4 by wystarczyły?

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#12

Post napisał: bartuss1 » 16 sty 2017, 07:38

materiały gorącowalcowane są z reguły krzywe
najszybciej byś to zrobił biorąc sobie dwa profile stalowe np 120x120 i je ze soba poheftował i wpuscił w podpory stalowe ciete na laserze np z blach o grubosci 20 mm, moglyby byc to nawet podpory z przyspawanymi uszami do przykręcenia belki np od tylu.
to ma byc przede wszystkim stabilne a nie takie wichrowate z profili alu kombinowanych z elementami stalowymi.
to samo z podporami pod wózki - robisz z tego jeden zespoł bok i stopa.
po co 3 łozyska liniowe? 2 nie wystarczą?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


michalekctu
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 12 paź 2016, 22:11
Lokalizacja: Kujawskopomorskie

#13

Post napisał: michalekctu » 21 sty 2017, 17:34

a co z odprężeniami w konstrukcji ramy spawanej??
jestem na etapie planowania projektu budowy jednak ze względu na to ze jestem zielony w tej kwestii mam wiele pytań...
moja konstrukcja z zalozenia ma byc zpawana z profili zamknietych kwadraty/prostokaty i rozmiarowo dosc spora pole ok 3100x2100.
stad moje pytanie na temat odpezen... kiedy i czy jest konieczne? co z takimi duzymi gabarytami?
dopinguje projektu
niedlugo zaloze swoj wiec zapraszam rowniez.
pozdrawiam
ps.
jaki planowany budżet zakładasz??


Autor tematu
Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#14

Post napisał: Lazar15 » 21 sty 2017, 20:28

Planowany, początkowy budżet wynosi 8000 zł który może skończyć się na 10 tyś lub trochę więcej.

Nie jestem w stanie wszystkiego przeliczyć, zawsze znajdą się koszty dodatkowe. Konstrukcja wykonana z elementów gorącowalcowanych. Stół z ceownika 100x50x6, nogi z ceownika 80x40x4 oraz z profili zamkniętych 80x40x3 i mniejszych.
Jeżeli planujesz tylko w profili zamkniętych, kupując upewnij się, jak są magazynowane te profile i czy są proste. Często się zdarza że na odcinku 3 m są zniekształcone. Miałem taki przypadek zanim kupiłem swoje. Były wygięte ok 7 mm. Potem to może stworzyć wiele problemów przy budowie konstrukcji.


szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#15

Post napisał: szyrox4400 » 21 sty 2017, 22:27

Kolego michalekctu wyżarzanie bądz odprężenie wibracyjne jest konieczne jeśli zależy Ci później na dokładności wykonywanych detali. Po spawaniu w materiale powstają tak duże naprężenia, że po czasie nawet roku konstrukcja jest w stanie pokrzywić. Po operacjak odprężenia dopiero frezowania baz pod prowadnice.


Autor tematu
Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#16

Post napisał: Lazar15 » 20 lut 2017, 22:18

Prace ruszyły dalej. Powoli ale do przodu. Część konstrukcji już wykonana, reszta czeka na swój czas wolny. Dokończyć bramę i zamontować Z-tkę gdy będzie reszta elementów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wrzeciono kupione...

Obrazek

Łożyska wymienione...

Obrazek

Elektronika w trakcie...

Obrazek


Autor tematu
Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#17

Post napisał: Lazar15 » 30 lip 2017, 00:49

Następnym etapem było zamontowanie napędu na bramie. Wybrałem listwy zębate M2 zakupione w EBMIA. Sprawdzają się rewelacyjnie. Może słychać lekkie trekotanie ale przy pracy wrzeciona kto je usłyszy :)

Obrazek

Potem wziąłem się za rozdzielnię i z tym był problem bo ze względu na gabaryty, ciężko szło ją "wkomponować" w maszynę i znaleźć miejsce na elektronikę.

Obrazek



Kolejnym krokiem było wykonanie stołu na monitor i klawiaturę. Był jeden warunek - musiał być mobilny do jak największego pola roboczego maszyny. Udało się zrobić konstrukcję przy której mam manewr na cały stół w osi X i połowę w osi Y. Spisuje się doskonale, klawiaturę mam "przy sobie" wraz z monitorem i mogę obchodzić stół podczas pracy maszyny lub odsuwać podczas wkładania płyt.


Taki oto stół zapewniał duże pole robocze.

Obrazek

Obrazek


Kolejnie zabrałem się za boki bramy. A skoro nie generują one naprężeń i służą tylko do mocowania silników to skożystałem z MDF. Czy materiał słaby czy nie, nie widzę różnicy. Spisuje się dobrze.

Obrazek

Napęd bramy, wałek fi 25 został zamontowany w profilu w środku, przez co nie zajmuje miejsca na bramie. Plan inspirowany "Bożeną" użytkownika Alvar4.
Obrazek

Po zakończeniu tego etapu zabrałem się za oś Z. Wiem że MDF jest materiałem nieodpowiednim do tego, jednak zamysł był taki aby w tej konstrukcji wyciąć wszystkie elementy z aluminium potrzebne do budowy nowej osi Z.
Zamontowałem również obudowy na silniki i napęd.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2017-07-30, 07:48 ]
Z napędem bramy było najwięcej problemu. Pierwszy plan wygląda tak. Okazało się że posiada pewne wady, które są w trakcie modernizacji.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tutaj powstał pierwszy błąd. Pasek na na napędzie napina zębatkę do listwy. Brama jest sztywna jednakże czasem ruch zębatek idzie odczuć na bramie.

Obrazek


Po napędzie przyszedł czas na krańcówki.

Obrazek

[ Dodano: 2017-07-30, 08:06 ]
Po pierwszym etapie zająłem się przebudowaniem Z-etki. Mój "drewniak" dobrze sobie radził z frezowaniem aluminium.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przebudowa szła w najlepsze...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Potem zająłem się krańcówkami. Dorobiłem Probing do pomiaru wysokości materiału.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2017-07-30, 08:13 ]
Aby mieć kontrolę nad maszyną postanowiłem zastosować włączniki przy stole od klawiatury.

Obrazek

- Emergency STOP
- włączanie komputera
- Blokada płyty głównej
- Zasilanie komputera
- Zasilanie skrzyni rozdzielczej ( Sterowniki, silniki, płyta główna, Spindel Control ....)

Obrazek

[ Dodano: 2017-07-30, 08:26 ]
Kilka dni zajeło podłączenie Spindel Control, ustawienie automatycznego bazowania osi X, Y, podłączenie wszystkich E-Stopów na brzegach maszyny. Bezpieczeństwo przede wszystkim :)


Po ukończeniu przyszedł czas na testy.

Maszyna przy ustawionym posuwie 5500mm/min sprawuje się dobrze. Powyżej 6000 silniki zaczynają wariować. Jednakże się okaże z jaką prędkością będzie się frezować materiały. Miałem tylko problem z obliczeniem przełożenia na osi Y (listwy zębate + zębatki) aby parametr wpisać do Mach3. Dzięki pomocy Panu K. Grabowskiemu udało rozwiązać się ten problem. Silniki nie gubią kroków, co miałem wielkie obawy co do tego. Całą elektronikę kupiłem w EBMIA. W sumie 90% wszystkich podzespołów pochodzi od nich. Dzięki ich pomocy udało się rozwiązać wiele problemów powstających podczas budowy frezarki.


mlodybm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2011, 23:06
Lokalizacja: Brzozow

#18

Post napisał: mlodybm » 07 sie 2017, 19:26

Rozumiem, że rama nie była odprężana, ani nie było specjalnych baz pod prowadnice?

Jak to się "robi" przy tak dużych ramach? Na powierzchni profilu zostały przykręcone podparte wałki i to wszystko....?

Czy tak?

Jak to później przekłada się na dokładność obróbki?


Autor tematu
Lazar15
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 27 lis 2016, 18:56
Lokalizacja: Wolsztyn

#19

Post napisał: Lazar15 » 08 sie 2017, 12:10

Prowadnice przymocowane są dobrze do profila. Wszystko mierzone czujnikiem bicia. Profil nie jest tylko przykręcony do ramy ale także punktowo przyspawany przed dokładnym ustawieniu i zabezpieczeniu przez "ściąganiem " po spawaniu. Tolerancja pomiędzy dwoma prowadnicami wynosi 0,1mm (mierzone czujnikiem bicia ).

Co do spawania konstrukcji, wszystko zależy od miejsc i sposobu spawania profili. Rozmawiałem z kilkoma dobrymi spawaczami i powiedzieli mi jak się to "robi" aby zminimalizować odprężenia powstałe po spawaniu, których na pewno nie uniknę.

Rama nie była odprężana, jednak po kilku pomiarach w ciągu 4 miesięcy, wymiary nie zmieniły się. Wiadomo, że odprężenia mogą powstawać nawet po roku.

Poza tym, frezarka do rozkroju MDF, sklejki, pleksy spisuje się wspaniale. Doskonale sobie także radzi z aluminium.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#20

Post napisał: bartuss1 » 12 sie 2017, 07:16

Do rozkrojow wszelakich, pomijając metale, współpłaszczyznowość prowadnic nie ma znaczenia. Przekombinowana ta zabawka trochę. I miej litośc do słabych kompów, po co takie wielkie zdjęcia? Żeby pajęczyn szukać na ścianach?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”