Prośba o pomoc

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Janofx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2016, 12:00
Lokalizacja: Śląsk

Prośba o pomoc

#1

Post napisał: Janofx » 28 gru 2016, 21:48

Witam.
Jestem tu nowy, a w temacie konstrukcji cnc już nie całkowicie zielony, mianowicie od roku staram się zbudować swój pierwszy ploter , Z drewnianej konstrukcji zrezygnowałem.
Konstrukcja ze stali jest w planach ale małe pole robocze i chciałbym ją wykonać spokojnie z bardzo dobrych komponentów i bezbłędnie więc po wnikliwych poszukiwaniach powróciłem do koncepcji konstrukcji skręcanej z profili aluminiowych (ekonomia). Moje pytania brzmią następująco:
1. Czy ktoś z forumowiczów miał kontakt z konstrukcjami z profili C-beam (openbuilds)? mam na myśli konstrukcje z ruchomą bramą o polu roboczym ok900x800 napędzana taką śrubą
8mm Metric Acme Lead Screw w osi Y napędzana 2 silnikami nema 23 reszta osi pojedynczy silnik Nema 23
wrzeciono na początku kress ale mokry chińczyk 1,5 kw "drzemie gdzieś w głowie" Czy ktoś może się w tym temacie wypowiedzieć ?
2. Nurtuje mnie kwestia elektroniki Arduino czy Mach3 ?
Bardzo prosze o rade gdyż koszt wykonania takiej konstrukcji na podzespołach które bym chciał jest 4 razy droższy a obszar roboczy 2 razy mniejszy i nie jest możliwy w najbliższym czasie .
Dla zobrazowania zamieszczam zdjęcie bardzo podobnej konstrukcji:

Obrazek

Pozdrwaiam serdecznie.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 29 gru 2016, 00:37

Janofx pisze:Arduino czy Mach3 ?
LinuxCNC łatwy darmowy funkcionalny.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


ChipKiler
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 22:48
Lokalizacja: Niemcy
Kontakt:

#3

Post napisał: ChipKiler » 04 sty 2017, 13:47

w budowie cnc jestem zielony, jednak w kwestii materiałów ich wytrzymałości konstrukcji metod spawania, ich elastyczności i obliczeń giętkości mogę Ci pomóc.

aby zbudować zwykłą malutką precyzyjną do granic możliwości domowych konstrukcję ze zwykłej stali dostępnej w składach budowlanych jej waga przekroczy 400kg a to bzdura jakaś wystarczy ją zbudować w kluczowych elementach konstrukcyjnych ze stali wysoko węglowej a waga spadnie o 250kg. problemem może być spawanie rożnych stopów stali ale na to też są sposoby.

Migomat i specjalny drut wysokowęglowy łączy to doskonale.
buduję od dwóch lat małą frezarkę ze stali najtańszej, ale za darmo gdyż są to odpadki ze stalowych konstrukcji domów (moja praca), problem powstał już przy wnoszeniu pustego kadłubka na pierwsze piętro, zwykła stal się wygina i odkształca aby temu zaradzić dobiera się odpowiednich kształtów i grubości profile to z kolei nabija nie zmiernie wagę.

Konstrukcja aluminiowa jest mniej podatna na zmiany temperatur niż stalowa, ale jeśli maszyna nie będzie zmuszana do pracy w przedziałach temperatur od -15 do +40 czyli będzie stała w pomieszczeniu gdzie średnia temp jest 25 a skoki temperatury nie większe niż +- 10 stopni lepsza będzie stal mieszana niż aluminium.

aluminium i tak musi zostać użyte do budowy CNC lecz raczej nie w jej konstrukcji.

jeśli chcesz mojej rady napisz mi jakie siły max oddziałują na element tnący lub frezujący nie istotne, oraz schemat konstrukcyjny poglądowy wystarczy gdyż zostanie totalnie zmodyfikowany. Lub okaże się świetny a moja pomoc zbędna.

Pozdrawiam !


Autor tematu
Janofx
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 paź 2016, 12:00
Lokalizacja: Śląsk

#4

Post napisał: Janofx » 09 sty 2017, 20:36

dzięki za linux cnc :)
Temat C-beam dalej martwy a szkoda bo ciężko o info dotyczące jakości tej konstrukcji,
ale w międzyczasie narysowałem wstępny rysunek który jako podstawę wykorzystuje płytę żeliwną szlifowaną którą posiadam, a brama z formatek aluminiowych , stół ruchomy odwrócony w celu zwiększenia pola roboczego.
Bardzo proszę kolegów o rade i krytykę odnośnie takiej konstrukcji

Obrazek


ChipKiler
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 03 sty 2017, 22:48
Lokalizacja: Niemcy
Kontakt:

Re: Prośba o pomoc

#5

Post napisał: ChipKiler » 24 maja 2018, 18:40

Oś Z jest osadzona na osi X to rozwiązanie z drukarek 3D do super precyzji oś x i y powinny być stołem a oś Z tylko ruch góra dół. Pozdrawiam !.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”