dobór napędu

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
robewie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2016, 20:31
Lokalizacja: Gliwice

dobór napędu

#1

Post napisał: robewie » 14 gru 2016, 20:39

Witam forumowiczów!
Chciałbym zwrócić się do Was z prośbą o pomoc. Robię projekt na uczelnię a dokładniej buduję frezarkę i chciałbym zapytać czy ktoś mógłby polecić fachową literaturę odnośnie doboru napędów? Próbuję znaleźć w internetach i książkach coś w rodzaju algorytmu krok po kroku jak niby mam to zrobić i nic. Gdybym budował to dla siebie to informacje znalezione w internecie wystarczyłyby mi w zupełności żeby jakoś te krokówki dobrać ale niestety w takim projekcie muszę udowodnić obliczeniami że te silniki zostały optymalnie dobrane. Wiem że musze znać też opory skrawania ale tu sie sprawa bardzo komplikuje bo to zależy od rodzaju freza, od jego średnicy, ilości krawędzi skrawających, jego geometrii, prędkości obrotowej wrzeciona, prędkości posuwu stołu... krótko mówiąc czynników jest tyle że póki co bardziej mogę sobie gdybać odnośnie tych oporów i mocy silników niż wyliczyć coś konkretnego. Bardzo proszę o poradę :)


RobertW

Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 14 gru 2016, 21:29

Ja to widzę tak :
Frezarki są do różnych celów i z różnymi parametrami więc musisz np. założyć ze Twoja frezarka będzie do metalu i max. dopuszczalna średnica frezu i wiertła to np. 6mm Zakładasz w obliczeniach najmniej korzystne warunki pracy duża głębokość posuwy z górnej wartości podawanie przez producentów narzędzi itp.

druga sprawa to obliczenie mech. napędów sprawność śrub prowadnic itd.

i ostatnia to jakiś zapas tak by konstrukcja była nieco przewymiarowana
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
robewie
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 gru 2016, 20:31
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: robewie » 14 gru 2016, 21:52

Dzięki adam Fx :)
RobertW

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”