Ploter i szokująco krzywy stół. Czy warto?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
steiner
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2014, 19:52
Lokalizacja: Poznań

Ploter i szokująco krzywy stół. Czy warto?

#1

Post napisał: steiner » 05 gru 2016, 17:27

Witam Szanownych Kolegów,
proszę o pomoc przy ocenie stanu techniczego maszyny którą ostatnio oglądałem.
Wykonane zostały różne pomiary, zgodnie z kilkoma sposobami podanymi na forum.

Ogądana maszyna: Seron 1315 Expert, rocznik 2014.
Nektóre dane modelu: pole pracy 1300x1500x200, szyny hiwin 25, listwy zębate helikalne MIKO (nieszlifowane), silniki krokowe z przekładniami pasowymi na zębnik kół zębatych.
Sterowanie: Weihong NK105G3 (pewnie zamienię na PC z LinuxCNC który mam obecnie na maszynie, żeby był ekran, podmiana sub rutyny zmiany narzędzia, skanowanie sondą 3D i kółko operatorskie z prawdziwego zdarzenia.)

Testy luzów:

Luz nawrotne osi X: 0,02mm (dojazd płyty wrzeciona do czujnika zegarowego, cofniecie 0.10mm i porównianie wyniku z panelem ręcznym operatora)
Sztywność osi X: +-0,05mm (napieranie przes osobę średniej postury na płytę Zetki)
Luz nawrotne osi Y: 0,03mm (dojazd płyty wrzeciona do czujnika zegarowego, cofniecie 0.10mm i porównianie wyniku z panelem ręcznym operatora)
Sztywność osi Y: +-0,05mm (napieranie przes osobę średniej postury na branę)


Bicie wrzeciona: +-0,005mm mierzone czujnikiem na stożku wrzeciona (mokra chinka ER20, wrzeciono 3kW)

Badanie położenia płaszczyzny stołu: (Szokujące rezultaty)

Dla stałego położenia Y przejazd osią X od X=0 do X1300 z czujnikiem zegarowym zamocowanym na Zetce.
Procedura powtarzana dla kilku różynych stałych położeń Y.
Tutaj zmiana położenia próbnika czujnika względem poł początkowego sięgała od 1 do 2 mm. To ogromna wartość prawda?
Podobnie wyglądało to dla przejazdów po Y ze stałym X.

Test przekątnych między czterema punktami według pomysłu kol. AndrzejJS ( https://www.cnc.info.pl//files/ukos_xiy_199.pdf)
wypadł myślę ok. różnica między nimi była max, 0.2mm dla prostokąta 600x700

Prostopadłości osi Z niestety nie sprawdzałem, głównie z braku kątownika precyzyjnego a także z powodu stołu.

Na maszynie i wokół leży sporo wiórów aluminowych, trochę jest też także między zębnikiem a listwą i tam się mielą.
Czy to groźne? W końcu są to dość miękkie wióry, serwis Serona mówi, że niegroźne.

Czy odchyłka 1,5mm na stole jest do przejścia jak go splanuję?

W mojej amatorskiej maszynie produkcji niemieckiej ISEL były odchyłki na stole ok +-0.2mm (pole robocze 500x500), ale to było kiedy ją rozkręciłem i skręciłem bez większej dbałości o kalibrację całości. Wartości kilkukrotnie większe mnie niepokoją,
Podobne problemy były w ploterach XMD, ale zakładam, że sprzęt za 50k PLN netto będzie wolny od takich wad (to cena nowego Serona Expert z kilkoma zmianami konstrukcyjnymi).
Ploter kupuję używany, także nie wiadomo też co działo się po stronie klienta z nim i ,może stół się pokrzywił, dlatego nie chciałbym ujmować firmie Seron i zarzucać, że ich plotery mają krzywy stół (chodzi o lekkie stoły z profili, pok którymi to nie są wyprowadzane bazy - jak mnie poinformowano w serwisie firmy).

Sugerowane zastosowanie maszyny:
Frezowanie twardego drewna (świerk, jawor) na instrumenty smyczkowe ( płyty kontrabasów, ślimaki kontrabasów i inne). Czyli operacje w pełnym 3D. Wydajność nie ma większego znaczenia, dokładność 0.2mm starczy.

Cena za opisany egzemplarz to ok 19k PLN netto. Czy warto się w to angażować?



Tagi:

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”