Strona 1 z 2

Ploter 1050x600x300

: 29 paź 2016, 17:10
autor: MarioMAX
Witam, na forum jestem już od dłuższego czasu, obecnie jestem programistą CNC Frezarek i Tokarek 3 i 4 osiowych, posiadam swój własny ploter CNC, i z racji tego, iż trochę się na tym znam, zostałem poproszony w firmie, o budowę plotera o podanych wymiarach, głównym zadaniem jest to, aby ploter był jak najmniejszy, oraz aby nie było potrzeby wyżarzania konstrukcji ( dlatego spawanie odpada )

Projekt skonstruowanej przeze mnie maszyny, musi być skończony od A do Z, gdyż w większości nie ja będę wykonywał elementy do niego ( każda pierdółka musi zostać wyrysowana w 3d następnie wykonany rysunek techniczny i przekazany na produkcję )

Projekt myślę, że jest ukończony w 50% oczywiście śruby będą osłonięte, prowadnice to Hiwin 25mm Śruby również Hiwina 2505, pod spodem wyrysowana już śruba z jednej strony ( swobodnej ) zwykłe łożysko kulkowe, z drugiej dwa łożyska skośne w obudowie, luz skasowany nakrętką, wszystkie obudowy wykonywane u nas, gdyż mamy taką możliwość.

Podstawa, to płyta ( jaka stal najlepsza ? Granit i żeliwo oczywiście nie wchodzą w grę ) Grubość 25mm dł 1600mm szer. 600mm ( czy taka podstawa najlepiej wypalona laserem, nie będzie potrzebowała wyżarzania ? )

Boki bramy grubość 35mm przykręcone od spodu śrubami M10 kątowniki od spodu i na tył osi X również będą, więc sztywność nie powinna być mniejsza jak w konstrukcji spawanej.

Poradźcie również, jakie silniki krokowe ( serwo jak na początek zbyt drogie ) dobrać do maszyny, ma grawerować w nierdzewce, oraz dzięki wysokoobrotowemu wrzecionie świetnie nadawała by się do Aluminium.

Osłona śruby kulowej w osi X ( poprzeczna ) przykręcona czterema śrubami M8 dł. ok 50mm ( nie za słabo ? )

Jeśli widzicie jakieś wady proszę o informację, krytykę przyjmuję na klatę ;-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: 29 paź 2016, 19:42
autor: Natan5064
Trochę bez sensu ta rama. Takie blachy same z siebie miga mieć naprężenia, albo być krzywe.. podstawa to dobra baza. Właśnie granit albo żeliwo czy beton nawet..
Bez spawania też będzie ciężko ...
Jakie masz możliwość obróbki? Jakas większa frazerka do wyprowadzenia baz ?

: 30 paź 2016, 01:13
autor: MarioMAX
Tzn podstawa jeszcze nie ma nóg, bo brama jest jeżdżąca. Boję się naprężeń, głównie podstawy stal 1600x600x25mm waga tego wychodzi ok 170kg.

Do dyspozycji mam dwie frezarki CNC o polu obróbczym 780x360x500 Haas TM1P
Tokarka 4 osiowa Haas St10y
Tokarka 3osioww Haas St10
Manualna nowa wafo TUV 50
Manualna Avia FNC25
Jakaś radziecka wielka frezarka gdzie obrobię podstawę.
Jeszcze kilka tokarek manualnych, magnesówek, jakaś dłutownica, kilka wiertarek, szlifierki, spawarka Mig-Mag

Ogólnie wszystko jest. Nie jestem amatorem, konstrukcja przemyślana będzie. Wszystkie elementy konstruowane, pod produkcje na naszych maszynach, ci potrafią wiem, nie robie wymiarów z kosmosu, dlatego wiekszość rzeczy jest wykonane tak, aby było jak najszybciej i najprościej dla operatora.

: 30 paź 2016, 06:27
autor: kamar
MarioMAX pisze:Nie jestem amatorem, konstrukcja przemyślana będzie..
Chyba nie do końca. Wisząca płyta 1600x600x25 sama z siebie ugnie się z 5mm na środku.

: 30 paź 2016, 07:43
autor: MarioMAX
kamar,
No właśnie tego sie obawiam. Wykonam jeszcze test naprężeń. W takim wypadku pod stół, na ile pozwoli prześwit między bramą a podstawą polecą profile stalowe, na których będzie stała maszyna.

A nie wiesz może, co się będzie dziać z taką płytą? Nie chciałbym, żeby się poskręcała i poblokowała wózki.

: 30 paź 2016, 10:00
autor: Blady
A nie rozsądniej wzmoznić tą płytę od slodu jakimiś kształtownikami dołożyć jej nogi, a bramę zrobić jeżdżącą ?

: 30 paź 2016, 11:48
autor: CinekX0
Z Twoimi możliwościami bym się nie bawił za duzo:


http://www.rad-mex.eu/ct-menu-item-5

Taka podstawa + stolik. Na to płyta i szyny do jezdzacej bramy lub sama belka jezdzaca. Zreszta, przecież jest na forum taka frezarka wiadomo kogo :wink:

: 30 paź 2016, 17:28
autor: MarioMAX
Blady, kamar,
A więc od spodu poleci jeszcze taka konstrukcja z kształtowników 60x30, będzie przykręcona do podstawy czterema śrubami. Tam przy śrubie kulowej coś jeszcze będzie, żeby to połączyć. Oczywiście nie zostaną takie nogi, cała konstrukcja będzie stopniowo rosła, tylko chcę się wyzbyć, jakiś największych błędów konstrukcyjnych, dlatego, już na tym etapie piszę.
Blady, brama cały czas była jeżdżąca, po prostu nie dorysowałem jeszcze nóg ;-)
Obrazek

: 02 lis 2016, 22:56
autor: MarioMAX
Sam projekt, jest już prawie na ukończeniu, mikrowylączniki, śruby kulowe, i inne pierdoły na miejscu.
Będą jeszcze kątowniki usztywniające boki bramy i tylną płytę.
Wyszło mi, że sama maszyna będzie ważyć ponad 500kg, kręgosłupy pewno poodpadają pracownikom..
Sama podstawa to 180kg.
Mam pytanie, wózki Hiwina HGH25CA raczej bez problemu będą przenosić wagę 200kg ( szczerze nawet bym nie pomyślał o takim problemie, ale jedna osoba się zastanawiała, czy aby nic się nie stanie, i sam zacząłem się martwić, jednak na dużej frezarce Haas-a mamy HGH 30 i stół żeliwny zapewne ważący więcej jak 200kg, i daje to radę. )
No i jakie dobrać silniki ( na razie krokowe ) aby żwawo ruszały takim zestawem ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jeśli ktoś widzi jakieś błędy, proszę o porady. Jak dobrze pójdzie, i ruszymy z kopyta, to jeszcze w tym roku powstanie. Nogi do plotera będą konkretniejsze oczywiście.

: 03 lis 2016, 09:37
autor: Natan5064
Pierwsza sprawa to maly przekrój profili, taki rozmiar na bramę się daje..