Frezarka 500x500x160(+120) - kilka pytań co do konstrukcji

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
kacper_zet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2015, 11:36
Lokalizacja: Kraków

Frezarka 500x500x160(+120) - kilka pytań co do konstrukcji

#1

Post napisał: kacper_zet » 20 wrz 2016, 10:10

Witam serdecznie,
Projektuję frezarkę CNC do obróbki aluminium i okazjonalnie stali - konstrukcja spawana/skręcana z profili stalowych, mam kilka pytań co do moich pomysłów i poprawności konstrukcji, chciałbym uniknąć głupich błędów początkującego, a co za tym idzie zaoszczędzić trochę czasu i pieniędzy.


Zdecydowałem się na konstrukcję bramową, z dokręcaną bramą oraz możliwością montażu osi X w dwóch wariantach wysokościowych, co moim zdaniem ułatwi obróbkę płaszczyzn montażowych, czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne jeżeli chodzi o sztywność ? Gdzie znajdę kogoś kto w rozsądnych cenach odpuści konstrukcję i splanuje płaszczyzny bazowe, najlepiej w okolicy Krakowa ?


Prowadnice jakich użyję to HIWIN 30 oraz IGUS TW-01-30 w osi Z, śruby kulowe 1605, wrzeciono mokry chińczyk 3kW 230V

ObrazekObrazek

Na ramę wybrałem profile 100x80x4 (nie mam doświadczenia i nie wiem,czy to nie za mało), w miejscach pod prowadnice przyspawany zostanie płaskownik 60x8, który zostanie podfrezowany na głębokość 4mm, aby uzyskać płaszczyzny montażowe, oraz stopień do którego dosunięta zostanie szyna. Płaszczyznę pod bloki łożyskujące śrub chciałbym uzyskać przez frezowanie profili ramy na głębokość 1mm. W miejscach montażu bramy Zostaną dospawane blachy 8mm, które również zostaną splanowane, aby uzyskać równoległość płaszczyzn, w miejscach skręcania bramy z ramą, samej bramy oraz przykręcenia nóg zostaną wspawane tuleje, aby zapobiec ściskaniu profili. Bramę chciałbym skręcić i zamocować do ramy śrubami M20, czy to nie za mało ?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Brama składa się z dwóch kolumn pionowych, belki łączącej je na szczycie oraz belki do której zamontowane zostaną szyny prowadnic oraz bloki łożyskujące śruby napędowej, która ma możliwość montażu w dwóch pozycjach- prześwit wrzeciono-stół 160 lub 280mm (czy to ma sens ?).
Obrazek
Kolumny to profile 80x80x4 z przyspawanymi blachami montażowymi 8mm , które muszą zostać obrobione, aby uzyskać płaszczyzny montażowe do ramy, oraz belek poziomych.

Obrazek

Belka do której zostaną zamocowane prowadnice to profil 200x100x5, na końcach zostaną przyspawane blachy montażowe, które znów trzeba obrobić, w miejscach montażu prowadnic zostaną wspawane i obrobione płaskowniki podobnie jak to miało miejsce w poziomej ramie,
Obrazek

Proszę o pomoc dla początkującego w temacie obrabiarek,
Pozdrawiam



Tagi:


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#2

Post napisał: Avalyah » 23 wrz 2016, 22:10

Żaden doświadczony Kolega się nie wypowie? Zaciekawił mnie pomysł z dwoma ustawieniami wysokości bramy, czy to się wiąże z jakimiś szczególnymi trudnościami? Bo fajnie by było mieć możliwość zmiany, gdy większość robót i tak wykonuje się na niewielkich przesunięciach w osi z, ale ciągle zachować możliwość obróbki większego detalu, gdyby zaszła taka potrzeba.

Ja doświadczony nie jestem, też szykuję pierwszy swój projekt do oceny dla Was dopiero :smile:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: Yarec » 23 wrz 2016, 22:24

"...montażu w dwóch pozycjach- prześwit wrzeciono-stół 160 lub 280mm (czy to ma sens ?)" - dla mnie ma, i czy napęd Y na jednej śrubie to nie za mało (przy obróbce większego detalu stalowwgo) ?


Autor tematu
kacper_zet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2015, 11:36
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: kacper_zet » 27 wrz 2016, 19:46

Koledzy, ktoś podpowie, co do wymiarów i grubości ścianek samych profili ?
80x80x4 to chyba zbyt mały profil i zbyt cienki.


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: CinekX0 » 27 wrz 2016, 20:49

80x80x4 to chyba zbyt mały profil i zbyt cienki.
Z większego mam skromną podstawę pod frezarkę :cool:
Pierwszą cenna uwagę masz. Generalnie za dużo spawania...
Polecam prostą i fajną konstrukcję z tego tematu - powinieneś już coś czytać i wiedzieć, polecam. :wink:

https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 53539.html

To takie minimum do aluminium, o stali to nie ma co gadać, nie ma co sobie robić złudzeń...


Autor tematu
kacper_zet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2015, 11:36
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: kacper_zet » 29 wrz 2016, 07:33

Sporo czytałem, zdecyduję się na profil rzędu 200x100x10, ew coś większego, podpowiecie koledzy gdzie dostanę grubościenny profil, tak żeby nie musieć kupować całej sztangi, czy tony stali ? Najlepiej w okolicy Krakowa, lub Sandomierza/ Kielc.

Wybrać profil gięty na zimno, czy na gorąco ?

Zastanawiam się także, czy nie zrezygnować z belki bramy montowanej w dwóch położeniach na koszt monolitycznej bramy, co moim zdaniem pozytywnie wpłynie na sztywność konstrukcji.


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: CinekX0 » 29 wrz 2016, 09:19

Nie szukałeś...
Na Allegro po wpisaniu 200x100x10 coś wyskoczy.
Ja tak znalazłem swoje profile, jakaś hurtownia z Piły wyskakuje.
Tną na +10mm, na zamówienie profil też załatwia na wymiar, wsadza na paletę i wysla. Generalnie ten profil jest przystępny cenowo, inne dużo drożej wychodzily więc warto uwazac i popytac o ceny :wink:


Autor tematu
kacper_zet
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2015, 11:36
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: kacper_zet » 29 wrz 2016, 14:34

Owszem szukałem, hurtownię z Piły znam, kupowałem tam już materiał, ale ceny mają niezbyt niskie, szukam sprawdzonej alternatywy po prostu.


matus_3
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 02 kwie 2016, 22:22
Lokalizacja: plock

#9

Post napisał: matus_3 » 02 paź 2016, 06:32

Sprawdzona alternatywa- poszukaj na zlomie ... duze firmy sprzedaja tam odcinki profili ja natrafilem na 250x150x12 cena 1,6zl za kg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”