Aluminiowa konstrukcja frezarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Kuba9722
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2016, 19:54
Lokalizacja: Chorzów

Aluminiowa konstrukcja frezarki

#1

Post napisał: Kuba9722 » 17 lip 2016, 19:14

Witam, dotychczas konstrukcję mojej pierwszej frezarki cnc planowałem wykonać z kantówek drewnianych ale dzisiaj przeglądając jakiś blog o budowie maszyny cnc pomyślałem czy nie wykonać jej z kształtowników aluminiowych, głównie rur prostokątnych, kątowników i ceowników o grubości 2-3mm. Czy konstrukcja z takich materiałów byłaby odpowiednio wytrzymała i sztywna? Na mojej frezarce planuję obrabiać głownie sklejkę (maks 6mm), ewentualnie aluminium lub inne metale kolorowe. Zastanawiam się również jak najlepiej byłoby zamontować śruby trapezowe, nakrętki, łożyska i wałki liniowe na takich profilach tak aby uniknąć dużych kosztów. Dla mnie profile aluminiowe byłyby lepsze od drewna ze względu na to iż są łatwiejsze w obróbce (na dobrą rękę brzeszczot do metalu z odpowiednim szablonem i wiertarka powinny wystarczyć). Czy ktoś budował już taką konstrukcję i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami? Chętnie wysłucham porad bardziej doświadczonych. Pozdrawiam



Tagi:


edenlubawa
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 23 sie 2015, 10:58
Lokalizacja: Lubawa

#2

Post napisał: edenlubawa » 17 lip 2016, 20:10

Ja na ten przykład, z konstrukcji drewnianej przeszedłem na konstrukcję stalową z ceownika. Stal będzie lepsza wg mnie, bo w razie gdyby coś trzeba było spawać to zrobię to w garażu. A co do sposobu montażu prowadnic i śrub to najlepiej jak sam obejrzysz x tematów ;)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 17 lip 2016, 20:31

plotczomplex robi te swoje frezarki z alu - spawa profile alu do kupy i jakos to sprzedaje. No jak na moj gust takie sobie, no ale skoro idzie to i moze nie jest takie tragikomiczne
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Kuba9722
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2016, 19:54
Lokalizacja: Chorzów

#4

Post napisał: Kuba9722 » 17 lip 2016, 21:24

A co sądzicie o tym żeby wykonać obudowy do nakrętek i łożysk z drewna i to przykręcić do profili, myślę nad takim rozwiązaniem ze względu na to, że łożyska w obudowie są niemal 2 razy droższe od zwykłych. Jeżeli chodzi o sposób łączenia profili raczej bym je skręcał ponieważ sprzętu do spawania aluminium nie posiadam.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Aluminiowa konstrukcja frezarki

#5

Post napisał: oprawcafotografii » 18 lip 2016, 07:21

Jak chcesz uniknac "duzych kosztow" zrob maszyne ze sklejki.
Jak dobrze pomyslisz, to moze byc dobry efekt koncowy.

Sprobuj uciac kilka razy profil aluminiowy pilka i sprawdz katownikiem
jak Ci to wyszlo ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”