Budowa frezarki do drewna 2400 x 1500 Opinie!!:)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#51

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2016, 07:50

dance1 pisze:Pasy zostawmy do lekkich ploterków, plazm itp konstrukcji.
Jaki najwiekszy pasek miałeś w łapie? taki 10M o szerokosci 100 mm widział?
bo z tymi lekkimi konstrukcjami to jest tak że dobiera się do nich napęd, tak samo śrubę o okreslonej wytrzymałości, a smukłość śruby na wyboczenie zaleznie od jej długosci oraz wibracje w danym zakresie obrotów.
Nie mozna z góry stwierdzić że coś jest tylko do czegoś, ufając własnemu mniemaniu. mamy charakterystyki wytrzymałosciowe i tego sie trzymajmy.


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#52

Post napisał: dance1 » 15 lip 2016, 09:17

widział, widział, ale w maszynie ma tylko 60, mówimy tu o pasach dla zwykłego zjadacza chleba i konstrukcji amatorskiej, a pasy 100mm nijak się do tego nie mają.
Którzy producenci maszyn do obróbki stali gdzie brama, czy też stół ważą kilkaset kg lub też w centrach do np drewna, gdzie brama z osią Z wrzecionem lub kilkoma to blisko tona używają pasów?
Nie zapomnijmy też że pasy są bardziej "wrażliwe" na urazy mechaniczne niż listwy a często osłony to daleki temat dla konstruktora/amatora.
Każdy wybiera co mu się podoba nic mi do tego, a ja właśnie ufając swojemu mniemaniu (jak to napisałeś :wink:) i niewielkiemu doświadczeniu z obcowaniem z maszynami różnej maści jak bym miał możliwość pasów do takiej maszyny bym nie wybrał.
Oczywiście Bartku Ty jako konstruktor maszyn możesz mieć (i masz) odmienne zdanie i nic mi do tego, kłócić się nie będę bo nie ma o co. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#53

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2016, 10:41

e no ja sie kłocić nie zamierzam, ale własnie przy typowo amatorskich maszynach najwięcej do czynienia mamy z błędami montażowymi i jakkolwiek pas wybacza drobne bledy mocowań itd to listwa i śruba juz niestety nie.
Obrokka mdfu czy drewna - cóz to za opory są? Prędzej freza złamiesz, no chyba że chcemy wsadzać frezy takie job twaja mać do obróbki brzegowej za jednym przejsicem, ale to znowu inne moce i konstrukcja calej zabawki.
Producenci przescigają się w pomyslach na napędy, no juz bliski idealu jest silnik liniowy, ale drogi i zlozone sterowanie tym czymś itd.
Cięzkie maszyny do żelastwa to z reguly male prędkosci postępowe, a wiec i napędy nie szaleją. No ale jak komu wygodnie
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#54

Post napisał: dance1 » 15 lip 2016, 19:08

bartuss1 pisze: amatorskich maszynach najwięcej do czynienia mamy z błędami montażowymi i jakkolwiek pas wybacza drobne bledy mocowań itd to listwa i śruba juz niestety nie
popieram w 100% pas jest w jakimś tam stopniu elastyczny i wybacza wiele błędów montażowych i konstrukcyjnych, nie raz już mnie to zastanawiało czemu często pomijany w konstrukcjach amatorskich a spotykany w większości firmowych czy też chińskich ploterach.
Łatwy montaż, filozofii żadnej nie ma, łatwe ustawienie, zgranie i napęd gotowy, jak patrzę na te moje maszynki na pasach to jest tak proste że aż śmieszne.
I don't like principles, I prefer prejudices


Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#55

Post napisał: Laki_88 » 15 lip 2016, 20:41

Ja się dalem przekonać. Zastanawiam się tylko czy htd30m podwójny, to znaczy jeden na stale przyklejony do profila, a drugi napędowy. Czy może wystarczy sam 30m dociśnięty do ramy jak kolega wyżej sugerował, a może iść w 50m?

Jakie prędkości w osi x idzie wycisnąć ze śruby 2005 i krokowca 12Nm?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#56

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2016, 21:49

o tym przyklejonym do profila zapomnij, bo na dzien dobry masz 2 problemy do rozwiązania
1.geometria maszyny i ich idealne odleglosci pomiedzy soba w rownoległej odleglosci o szerokosci maszynki
2.oba koła skrajne na wale napędowym musza byc w tej samej pozycji.
latwiej jest przeciagac paski po przekatnej.

Krokowiec po LPT osiaga max 15obr/s potem jego charakterystyka gwałtownie spada
czyli jakies 900obr/min, a przy skoku 5 masz 4500mm/min
przy csmio uzyskasz nawet 7m/min

przy paskach silnik nie wykonuje jakos specjalnie duzych obrotow, a jak to krokowiec czy tam hybryda - im wolniej chodzi tym jest mocniejszy, druga sprawa to rozdzielczośc kroku i powiekszenie momentu - stąd przekłądnia 1:3 lub 1:4
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#57

Post napisał: Laki_88 » 15 lip 2016, 22:02

Niestety po lpt. Teraz lata niecałe 3m/min. Ale belka nie była w żaden sposób obrabiana po spawaniu, a mocowanie śruby podtrzymujące ma lekkie bicie.

Idzie cos ugrać stosując jakies dodatkowe przełożenie?

Czyli paski raczej 30 czy 50 ma sens? Wrzeciono ma potencjał i nie chce go ograniczać jesli to możliwe. Elte 3,8kW.


Autor tematu
19grzeda19
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 28
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2015, 15:57
Lokalizacja: Zaskale

#58

Post napisał: 19grzeda19 » 15 lip 2016, 23:05

Też zostałem przekonany do pasów:) Wolał bym listwy ale skośne ale sa drogie jak ...a tego co sie dowiedziałem na forum listwy z prostymi zebami to tylko problem... Teraz czy silnik krokowy 8.7 nm w przełożeniu 1:3 uciągnie brame która bedzie ważyć ok 70 kg?? Czy może dać silniki z dwóch stron ( Jedni twierdza ze nie ma problemu z synchronizacja silników, inni że sa, zaś inni że są ale nigdy takiego problemu nie widzieli) Zastanawiam się też jak rozwiązać przeniesienie napędu, naciągi i te sprawy...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#59

Post napisał: bartuss1 » 15 lip 2016, 23:59

19grzeda19 pisze:Zastanawiam się też jak rozwiązać przeniesienie napędu, naciągi i te sprawy...
no, ale rysowac to chyba umiesz nie? Bo to trzeba sobie rozrysować.
jeden silnik na przelozeniu 1:3 przeniesie ci mase i 200 kG, kwestia tylko predkości i oporow lozysk liniowych czy tam wozków tejże bramki, busa tez da się ręcznie i w pojedynkę przepchnąc, ale predkośc raczej znikoma.

a odnosnie dodatkowego przelozenia to zwiekszamy moment i obroty silnika i nawet mialby to sens żeby silnik kręcił np 10 obr/s, ale wprowadza trochę komplikacji.
No ale przeliczyc predkośc obrotową walu napędowego na predkośc bramki to tam żaden problem, jesli znamy średnicę podziałową koła zebatego pasowego, bo obwod tegoż na 1 obrocie powoduje przesuniecie się bramki o iles tam.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
19grzeda19
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 28
Posty: 29
Rejestracja: 14 paź 2015, 15:57
Lokalizacja: Zaskale

#60

Post napisał: 19grzeda19 » 16 lip 2016, 15:59

Po wszystkich za i przeciw podjąłem męska decyzje:P Zmniejszam troche konstrukcje i pakuje śruby toczne fi 3205. Ugięcię takiej sruby na odległości 2m jest znikome, a ze nie potrzebuje duzych predkosci posuwu wiec jest to jak dla mnie najlepsze rozwiązanie. Wrzucę silniki krokowe 7.8 Nm po kazdej stronie bez kombinacjami z przekładniami itd.itp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”