Nowa grupowa frezarka, odlewy

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Dumek2010
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 86
Rejestracja: 27 lip 2010, 21:23
Lokalizacja: Bełchatów

Nowa grupowa frezarka, odlewy

#1

Post napisał: Dumek2010 » 05 lip 2016, 22:08

Panowie jako jestem na etapie rozwoju projektu, proponuję włączenie w celu ograniczenia kosztów.

Jest po wyfrezowaniu modeli na stopy bramy oraz na samą belkę poprzeczną i wstępnej rozmowie w odlewniach(w przyszły poniedziałek będą pierwsze odlewy próbne).

Osoby zainteresowane także takimi odlewami proszę o kontakt gdyż będę zbierał zamówienia, aby ograniczyć koszty odlewania i ewentualnej obróbki robiąc to serią.

W kolejnej tj 4 maszynie postanowiłem iść w stronę żeliwa jako korpusu który będzie lepiej pochłaniał drgania. Traktuje ten projekt długoterminowo, wiec osoby piszące wiór...wiór proszę sie o roczne a nawet półtoraroczne wstrzymanie.

W bramie pomiędzy stopami mamy 500x300mm
Załączniki
Modelxs.jpg
Rzut.jpg
Rzut2.jpg


Pomyślę potem....

Tagi:


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: bubels » 06 lip 2016, 09:07

Jestem zainteresowany. Daj informacje tu na forum albo pwm.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
Dumek2010
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 86
Rejestracja: 27 lip 2010, 21:23
Lokalizacja: Bełchatów

#3

Post napisał: Dumek2010 » 06 lip 2016, 12:32

Pw poszło. Narazie sprawa rozbija sie o same zamowienia i ograniczenie kosztów. Masa odlewów na bramę to 210kg
Pomyślę potem....


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Nowa grupowa frezarka, odlewy

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 06 lip 2016, 12:56

Tez o tym myslalem ale z polimerobetonu, nie zeliwa.

Lepszy material, wieksze tlumienie i co najwazniejsze mozesz
wszystko od A do Z zrobic sam, o ile zrobisz formy oczywiscie...
A tylko w ten sposob masz kontrole na efektem koncowym.

Pierwsze proby wyszly bardzo obiecujace, ale zarzucilem projekt
z braku czasu. Musze robic co innego.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#5

Post napisał: rockykon » 06 lip 2016, 18:44

w czym kolega wykonał formę ?

Z tego co sie orientuje to takie odlewy tez trzeba odprężać w piecu, przewidział to kolega ?


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: bubels » 06 lip 2016, 20:34

Netykieta tego forum powinna być taka że w formularzu rejestracyjnym powinna być opcja:
# wiem że wszystko trzeba odprężać

Dobrze że 80% moich konstrukcji o tym nie wie bo by nie działały... A produkują 12h dziennie minimum 5 dni w tygodniu.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


Autor tematu
Dumek2010
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 14
Posty: 86
Rejestracja: 27 lip 2010, 21:23
Lokalizacja: Bełchatów

#7

Post napisał: Dumek2010 » 06 lip 2016, 21:47

rockykon pisze:w czym kolega wykonał formę ?

Z tego co sie orientuje to takie odlewy tez trzeba odprężać w piecu, przewidział to kolega ?
Z drewna wzmacnianego włóknem oraz żywicą. W jaki sposób miałbym to przewidzieć?, model trzeba wykonac inaczej, bo jakos nic mi o tym nie wiadomo.

Z tego co wiem odnosnie samego pozbywania sie naprężeń, w uwczesnym swiecie wiele ram żeliwnych do maszyn przemysłowych wykonywanych często przez odlewnie na Taiwanie lub Chinach nie sezonuje sie ani nie odpręża w piecach, zakłada sie kilkumiesieczne sezonowanie(szybkie starzenie) do roku trwania. Niestety nie podam źródła ale był to artykuł naukowy w czasopiśmie "mechanik"
oprawcafotografii pisze:Tez o tym myslalem ale z polimerobetonu, nie zeliwa.

Lepszy material, wieksze tlumienie i co najwazniejsze mozesz
wszystko od A do Z zrobic sam, o ile zrobisz formy oczywiscie...
A tylko w ten sposob masz kontrole na efektem koncowym.

Pierwsze proby wyszly bardzo obiecujace, ale zarzucilem projekt
z braku czasu. Musze robic co innego.

q
To nie takie hop z tym tłumieniem drgań. Pracuje przy obróbce laserowej na maszynach zbudowanych na polimerobetonowych blokach i w obu maszynach róznych producentów bloki były obrabiany pod prowadnice bezposrednio w kamieniu(polimerobetonowym bloku). podchodzę sceptycznie do wykonania tak form aby nie trzeba było tego frezować, zbyt dużo w mojej opini dzieje sie w każdym procesie stężenia materiału.

Pamietaj że odnosząc sie do sztywnosci mamy
od najsztywniejszego

Stal
Żeliwo
Polimerobeton

Odnosząc sie do tłumienia drgań mamy:
od najlepiej tłumiącego

Polimerobeton
Żeliwo
Stal

Polimerobeton wymaga budowania zupełnie innych przekroi a wręcz odlewania pełnych bloków. Bo taki sam przekrój wykonany z trzech róznych materiałów, najlepiej bedzie sie nadawał z stali, bo w stali przy tym samym wymuszeniu powstanie najmniejsza amplituda ale będzie drżała najdłużej, w polimerobetonie amplituda powstanie znacznie wieksza ale najszybciej spadnie do zera. Polimerobeton będzie najgorszy bo zadrży i pomimo iż spadnie szybko do zera to już zadrżało i frez zadrżał i swoje szkody naczynił. Polimerobeton bedzie lepszy ale to muszą byc inne przekroje niz dla stali i żeliwa, bo nie wszystko jest takie wprost "lepsze"
Pomyślę potem....


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#8

Post napisał: oprawcafotografii » 07 lip 2016, 07:07

Nikt Ci nie proponuje robienie takiej samej konstrukcji z polimerobetonu
jak ze stali - to oczywiste, ze trzeba "nawalic" materialu.
Na szczescie jest dosc tani, wiec nie ma problemu :)

Przy malym detalu mozna odlac tak, ze nic nie trzeba obrabiac,
a przy wiekszym zalac insert stalowy i obrobic.

Za to wyzarzac nie trzeba :mrgreen:

q

Dumek2010 pisze:...
Polimerobeton wymaga budowania zupełnie innych przekroi a wręcz odlewania pełnych bloków. Bo taki sam przekrój wykonany z trzech róznych materiałów, najlepiej bedzie sie nadawał z stali, bo w stali przy tym samym wymuszeniu powstanie najmniejsza amplituda ale będzie drżała najdłużej, w polimerobetonie amplituda powstanie znacznie wieksza ale najszybciej spadnie do zera. Polimerobeton będzie najgorszy bo zadrży i pomimo iż spadnie szybko do zera to już zadrżało i frez zadrżał i swoje szkody naczynił. Polimerobeton bedzie lepszy ale to muszą byc inne przekroje niz dla stali i żeliwa, bo nie wszystko jest takie wprost "lepsze"
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: bubels » 07 lip 2016, 14:36

Choć nie jestem autorem wątku to jako osoba bezpośrednio i rzeczowo zainteresowana proszę o zaprzestanie dalszej dyskusji będącej na tym forum ulubionym sporem akademickim o wyższości....

Kolega przedstawił część swojego projektu. Złożył propozycję i kropka.
Jak by chciał bić enty raz na tym forum pianę o tym samym to by założył wątek o swoich planach przemyśleniach i prośbie o krytykę.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#10

Post napisał: rockykon » 09 lip 2016, 09:23

nie do końca rozumiem czemu mamy zaprzestać dyskusji na forum ..

Jeśli chodzi o odprężanie (wyżarzanie) - nie wiem na ile jest to raczej konieczne w tak dużych konstrukcjach. Sam kiedyś sie zastanawiałem nad takim rozwiązaniem, ale odlewnik doradzi mi ze powinienem to wyżarzyć, a w hartowni nie było tak dużego pieca.

Pytałem czy kolega to przewidział w procesie produkcyjnym, a nie w samym odlewie. - rozumiem ze nie zakładał kolega odprężania.
Czy mógłbyś wymiarować belkę ? zastanawiam się czy nadawała by sie jako do przesuwnej bramy...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”