Stalowa konstrukcja bramowa |frezarka 1200x800mm| - lubuskie

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

Stalowa konstrukcja bramowa |frezarka 1200x800mm| - lubuskie

#1

Post napisał: mekwion » 30 cze 2016, 19:41

------------------------------------------------------------------------
Garsc informacji, ktore zdobywam/zdobylem na potrzeby budowy, a ktore przydadza sie "budowniczym" z woj. lubuskiego
------------------------------------------------------------------------
co i gdzie:
1/ Ciecie blach laserem/plazma Sulechow http://www.4metal.pl | laser (260 zl/godz), plazma (160 zl/godz) |
2/ Wyzarzanie elementow stalowych Zielona Gora http://hartownia.com | 1,2 zl/kg |
3/ ...

pare informacji, ktore mnie interesowaly i o ktore musialem dopytac:
1/ ciecie plazma. Od lini cecia dla blachy 10mm nalezy odjac do 1mm, dla blachy 20mm do 1,5mm. (informacja z firmy, ktora zajmuje sie cieciem)
2/ wyzarzanie zwyklej stali konstrukcyjnej odbywa sie w temperaturze do 560°C i dla jednego cyklu trwa okolo 5 godz. (informacja z firmy, ktora zajmuje sie wyzarzaniem)
3/ jezeli zamiast sprzegiel chcesz wykorzystac kola zebate z paskami, pomocny moze byc ten temat >> LINK
------------------------------------------------------------------------
Witajcie,

w lutym wrocilem do pomyslu frezarki i chcialem skoncentrowac sie na konstrukcji drewnianej. Slusznie wasze sugestie wybily mi to z glowy. Skupilem sie na projekcie konstrukcji metalowej.
W miedzyczasie musialem troche zaznajomic sie z oprogramowaniem, aby cokolwiek moc zaprojektowac. Mysle, ze na ta chwile cos tam sobie radze. Ale bez szalenstw.

Naturalnie na poczatek chcialbym poznac wasze zdanie.

Mieszkam w bloku z piwnica, ktora jest na tyle nieduza, ze zmusza mnie do zaprojektowania konstrukcji modulowej. Niestety. Jakos musze to wniesc i zmontowac wiec zespawanie wszstkiego w calosc odpada.

Podstawa na ponizszym zdjeciu sklada sie z dwoch zespawanych nog z czescia nosna na stol i jest polaczana podporami pod brame za pomoca srub.
Jest to jedyna mozliwosc dla mnie na ustawienie frezarki.

Wymiary tego co widac:
szerokie: 1200 mm
dlugie: 800 mm
wysokie: 42 mm - dojdzie jeszce plaskownik pod prowadnice dla bramy i bloki

Waga: 2x 129kg (czesc nosna) + 2x 69kg (podpory pod brame) - wszystko bedzie moglo jeszcze byc dociazone w miare potrzeb

Konstrukcja to pospawane blachy stalowe grubosci 10mm i 20mm
Nie posiadam parku maszynowego dlatego formatki zostana pociete plazma i przeze mnie pospawane.
Potem musze zlecic odprezenie i planowanie powierzchni.
Naturalnie aluminiowy krzyzak wraz osia Z tez bede musial oddac do frezowania.

Calosc bede spawal w Slubicach woj. lubuskie i w pierwszej kolejnosci osoba, ktora mi przyszla do glowy, ktorej moglbym zlecic planowanie/frezowanie jest Gaspar (Szczecin). Oczwiscie o ile bedzie taka mozliwosc...tego jeszcze nie wiem.

Jestem totalnym hobbysta i nie mam nic wspolnego z obrobka skrawaniem. Buduje maszyne dla mnie na wlasne potrzeby i traktuje to jako cel do zrealizowania. Czyli ambicjonalne podejscie bez realnych potrzeb w tle. Planuje obrabiac od materialow miekkich do aluminium.
Generalnie mam pare pytan, na ktore nie koniecznie znam jesze odpowiedzi, ale staram sie wszystko sam wygooglowac.

Maszyne chcialbym oprzec na podzespolach:
- sruby kulowe 2005 na kazdej osi w blokach BK/BF
- os X i Y prowadnice HIWIN HGW25
- os Z prowadnice HIWIN HGH20
- silniki krokowe Nema34 12Nm x4 - na poczatek musi wystarczyc
- zamiast sprzegiel paski - (tutaj bede mial troche pytan...)

O dokladnosci obrabianych materialow na ta chwile nie mowie, ale licze, ze uda sie wyciagnac jakies przyzwoite wyniki. Najpierw trzeba wyjsc poza plany i zaczac spawac :)

Bardzo prosze o konstruktywne sugestie.
Niebawem wrzuce kompletny obraz calosci.

Obrazek
Załączniki
aa.jpg
Ostatnio zmieniony 02 lip 2016, 20:26 przez mekwion, łącznie zmieniany 12 razy.



Tagi:


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#2

Post napisał: Natan5064 » 30 cze 2016, 20:12

Stasznie przekombinowana ta rama ... Nie lepiej dać kilka kształtowników grubościennych i pospawać je razem ? dodać jakieś płaskole na frezowanie baz i jest 3x łatwiej, efekt podobny, a pracy i kosztów mniej.


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#3

Post napisał: korba_czow » 30 cze 2016, 20:22

A mnie zastanawia kwestia czy dobrze (bardzo dobrze) żyjesz z sąsiadami? U mnie po tygodniu musiałbym się wynosić z piwnicy przez hałas, a raczej z nikim wojny nie mam.


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#4

Post napisał: mekwion » 30 cze 2016, 20:23

Ad1/ Generalnie stal jest na kg, wiec duzo taniej w tym temacie nie wyjdzie.
Ciecie laserem liczone za minute, a ksztaltow wymyslnych nie ma, za to bede wycinal wczesniej zaprojektowane otwory. Wiec jak potne wszystko tez nic wielkiego sie nie stanie.
Generalnie bede mogl wg zamyslu wszytko do kupy poskladac kosztem poswieconego czasu na spawanie.

Bardziej interesuje mnie kwestia sztywnosci i laczenia calosci na sruby za pomoca baz pod brame.

Ad2/ Piwnice mam czesciowo wygluszona.
Finalnie planuje tez oslone z dodatkowym wygluszeniem.


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#5

Post napisał: Natan5064 » 30 cze 2016, 23:00

Przewidujesz odprężenie? Przy tej ilości spawów bardzo wskazane.


przemekc9
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 22 kwie 2015, 20:48
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: przemekc9 » 30 cze 2016, 23:58

Nie lepiej zamiast tej podstawy dac stol traserski?


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#7

Post napisał: mekwion » 01 lip 2016, 01:10

Generalnie nie wiem jak bede stal z czasem dlatego bedzie albo odprezany albo lazakowany.

Nie. W moim przypadku nie bedzie lepiej dac stolu.


Prosilbym jeszcze raz osoby, ktore maja praktyczna wiedze o informacje na temat laczenia dla takiej wlasnie konfiguracji.

Mam jeszcze na ta chwile pytania, ktore pomoga mi przy projekcie:
1/ jaki margines optymalnie zastosowac dla projektu (rysunku) oddanego do ciecia laserem stali 10mm i 20mm tak, aby elementy nie mialy zbyt duzego luzu ani nie byly za duze przy ich skladaniu?

2/ moje silniki krokowe to 1.8deg/step, a sruby beda 2005.
Jakie konkretnie kola i pasy zebate zastosowac na osi sruby i silnika dla konfiguracji 1:1?

3/ jaka najlepiej stal zastosowac do budowy?

Z gory dzieki za rzeczowe pomocne odpowiedzi.


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#8

Post napisał: dragon44 » 01 lip 2016, 09:41

3. Zwykłą. A najlepiej żeliwo. Zwiększony współczynnik na rozciąganie nie wpływa na tłumienie drgań, a zmniejsza skrawalność - gorzej się frezuje.

2. Nie znam się na krokowcach, ale 12Nm to dużo, chłopaki na forum zazwyczaj stosują mniejsze silniki z przełożeniem. Musisz poczytać jak to wygląda i zwróć uwagę na rozdzielczość sterowników - dokładność pozycjonowania w przypadku 1:1.

1. 20 mm na laserze może nie pyknąć, to sporo jak na laser. Z tego co pamiętam laser tnie +- jedna dycha, a plazma +- milimetr, ale to lepiej niech koledzy jeszcze sprostują ;)


Autor tematu
mekwion
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 20
Rejestracja: 16 lip 2015, 17:42
Lokalizacja: Ulm

#9

Post napisał: mekwion » 01 lip 2016, 09:55

Generalnie plazma jest tansza i ciecia wykonam na plazmie.

Silniki i sterowniki od jakiegos czasu juz mam i sterowniki sa to DQ860MA
Myslalem o kolach HTD 5M dla paska 15mm KZ-5M/Z28-15
https://www.cnc.info.pl/topics64/jakie- ... t24303.htm
Z tego watku wnioskuje, ze bedzie wazna ilosc zebow i skok. Dla przelozenia 1:1 musza byc takie same. Srednica kola, tj ilosc zebow nie jest wazna? Wazne zeby ilosc na obu kolach sie zgadzala. Mam nadzieje, ze dobrze rozumuje?

Kolego dragon44 Lubsko ode mnie nie jest daleko.
Moze znasz firmy w ktorych stosunkowo tanio mozna zakupic material i wykonc prace obrobcze tj. plazma, planowanie, frezowanie ?


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#10

Post napisał: dragon44 » 01 lip 2016, 10:47

A skąd jesteś?
Jeżeli chodzi o stal, to zaopatruje się albo u kolegi na miejscu w Lubsku (Stal-AL), ma dobrą cenę i przywiezie ;) albo jak coś nietypowego / małego, to w Centrostalu w Żarach. Brałem u nich ostatnio wałek fi 60 42CrMo4 (40HM) w odcinku 400 mm, nie było problemu. Co do palenia to słyszałem, że MK Żary mają dobre ceny, ale nigdy nie korzystałem z ich usług. Z tanią obróbką może być ciężko... staraj się poszukać jakiś małych zakładów. Sporo osób w naszej okolicy regeneruje turbiny, często obok tokarki stoi też frezarka ;) A jak Ci się nie spieszy to za jakiś czas sam będę mógł Ci coś pofrezować ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”