Frezarka Beaver Partsmaster

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#21

Post napisał: syntetyczny » 23 maja 2016, 10:58

Reanimować złom opłaca się w kilku przypadkach. Jeżeli jest to nietypowa maszyna o dużych gabarytach. Jeżeli jest to specjalistyczna maszyna o wąski zastosowaniu. ALBO jeżeli maszyna jest w bardzo dobrym stanie, ale ma padniętą elektronikę i stać nas na pełną modernizację, którą wykonujemy sami( i się na tym znamy).
Żadne z tych rozwiązań się nie opłaca jeżeli jest to nasza pierwsza maszyna i się nie tym nie znamy.


Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16214
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#22

Post napisał: kamar » 23 maja 2016, 13:19

251mz pisze: Sam wiem po sobie ,że uruchomienie takiej maszyny w minimalnych rozsądnych pieniądzach to 20kPLN
No właśnie :) Zapowiadałeś podobną zabawę i cisza ? Pamiętam jeszcze oburzenie po moim pytaniu, kiedy kawałki będą w dziale GIEŁDA :)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#23

Post napisał: bartuss1 » 23 maja 2016, 18:58

no ja zakładam mitsu bo akurat takie sie ostaly, na krokowcach i optobobach bywało ze maszyna grała w kulki no i dynamika taka sobie
po rezabawie beda serwka i csmio - dokladnośc i dynamika rzecz porzadana, zwalszcza przy obrobce wszelkich form i kopyt w mdfie czy tam w drewnie, moj sliczny jachcik motorowy pewnikiem bedzie mial obrabiane sklejki nadbudowki juz serwowo, no ale jakos na nude nie narzekam ostatnio.
patenta sternika motorowodnego zrobiłem niedawno hehe, czekam az warszafka sie uwinie z plakietką
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: 251mz » 23 maja 2016, 20:03

kamar pisze:No właśnie Zapowiadałeś podobną zabawę i cisza ? Pamiętam jeszcze oburzenie po moim pytaniu, kiedy kawałki będą w dziale GIEŁDA
Huhu , panie majster , o której mówisz:D
Teraz na blacie jest na ukończeniu coś takiego:
Obrazek


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#25

Post napisał: dance1 » 23 maja 2016, 20:13

251mz nie jednego złomka reanimowałem i 20k złociszy raczej, bardziej napewno nie wystarczą, oczywiście jak chcesz maszynę produkcyjną odbudować a nie zabawkę.
Załóżmy elektrowrzeciono mocy 7-10 kW z automatyczną wymianą, jaki koszt? o nowych servach i sterownikach, falowniku nie ma już chyba co wspominać, w maszynach tego typu serva mają po kilka kW a nie watów i koszta są monstrualne, dla zwykłego zjadacz chleba co ploter na chińskich krokowcach i sterownikach zbudował nie do przełknięci i uwierzenia.
Przykład z mojej ostatniej maszyny, regeneracja elektrowrzeciona 5.5k funtów, servodrive yaskawa z ebay (używany) 1100f, pompa, kilka kabli, innych pierdoł i blisko 8000 funtów się nazbierało a gdzie tu do generalnej modernizacji.
Na spokojnie trzeba usiąść i koszta policzyć, z dużym marginesem, często okazuję się że w tych pieniądzach coś nowszego i na chodzie można kupić. Taka "zimna" kalkulacja bez emocji naprawdę polecana.
Dzisiejszy w temacie nie jesteś i to pewnie wszystko wiesz :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#26

Post napisał: 251mz » 23 maja 2016, 21:25

dance1 pisze:Załóżmy elektrowrzeciono mocy 7-10 kW z automatyczną wymianą, jaki koszt?
Każda maszyna jest inna.
Chyba nie podejrzewasz ,że do tej co wkleiłem wchodzi elektrowrzeciono?
Mi 20k starczyło na zamknięcie maszyny i jest produkcyjna i na pewno nie zrobiona na biedno.
Ale fakt , części kupowałem nowe lecz okazyjnie na allegro.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16214
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#27

Post napisał: kamar » 23 maja 2016, 21:52

dance1 pisze:oczywiście jak chcesz maszynę produkcyjną odbudować a nie zabawkę.
Między maszyną produkcyjną a zabawkę jest jeszcze szeroookie pole do popisu. Reanimować na handel to raczej opcja nieopłacalna ale na swoje dobrze zdefiniowane potrzeby to jak najbardziej. Ale od tej potrzeby trzeba zacząć. Jak nie ma widoków że się zwróci za miesiąc, dwa to lepiej dać se spokój.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#28

Post napisał: 251mz » 24 maja 2016, 06:36

kamar pisze:Reanimować na handel to raczej opcja nieopłacalna
Dokładnie , na handel szkoda rozbierania i czyszczenia każdej dupereli .
Ja np swojego Leadwella z tego zdj rozbierałem do zera , czyściłem , malowałem.
Cała elektronika/elektryka od zera właśnie montuję.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#29

Post napisał: DOHC » 24 maja 2016, 08:25

dragon44 pisze:251mz, ja właśnie uruchomiłbym stare napędy, a jak się wysypią, to wtedy zakładał nowe. Sterowanie wiadomo nowe, ale napędy bym cisnął do śmierci ;p
To jest jakieś wyjście pod warunkiem że w razie awarii sam jesteś w stanie szybko zastąpić padnięty napęd czymś nowożytnym. Ja generalnie widzę jedną bardzo dużą zaletę takich "retrofitowanych" starych maszyn czy "ożywianych" klamotów jak u Kamara. Jeśli przyjmiemy jakiś "standard" przy modernizacjach i mamy tych maszyn kilka tzn. używamy podobnych komponentów to możemy mieć taki jeden komplecik na zapas. Po jednej sztuce sterownik i silnik tylko kwestia tego aby silnik w miarę możliwości był w tym samym standardzie wymiarowym, wtedy na czas tych 3 dni oczekiwania na części możemy odpalić maszynę i pracować normalnie ale takie podejście tyczy się już zakładów ze sporym obłożeniem i terminami zapisanymi w umowach :).

Pozdrawiam


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16214
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#30

Post napisał: kamar » 24 maja 2016, 08:59

DOHC pisze: Jeśli przyjmiemy jakiś "standard" przy modernizacjach
Można pójść jeszcze dalej. Maszyny używane sporadycznie chodzą na jednym sterowaniu, u mnie np. plazma i ostrzałka.
Standaryzacja zawsze popłaca, nawet klawiatury mam identyczne na wszystkich, żeby palec sam leciał gdzie potrzeba.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”