Realizacja - frezarka kolumnowa 4 osiowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 98
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

Realizacja - frezarka kolumnowa 4 osiowa

#1

Post napisał: CinekX0 » 07 maja 2016, 13:02

Witam serdecznie,
po wielu godzinach spędzonych na forum, zaprojektowaniu frezarki bramowej, której koszty nie były adekwatne do moich założeń doszedłem do momentu zaprojektowania frezarki kolumnowej.
Dlaczego? Otóż zaletą konstrukcji kolumnowej, wg mnie, jest minimalizacja elementów konstrukcyjnych. Podstawą jest jeden wąski i długi element, do którego przeważnie przykręcamy pionową kolumnę. W związku z tym mamy elementy, które przeciętny frezer z warsztatu zmieści na swoją konwencjonalną frezarkę i obrobi powierzchnie oraz otwory (w moim przypadku jest to 800x300 z jednego mocowania)
Warsztat taki obrobi nam to w rozsądnych pieniądzach. Większe formaty konstrukcji bramowych wiążą się z dużo większymi kosztami - doświadczyłem na sobie.
Chcąc się zmieścić w danych wymiarach powstała maszyna o polu roboczym 500x300x250.

Konstrukcja jest z profili 200x120x10 oraz 200x100x10, profile będą zaspawane.
Szyny HIWIN 20, wózki hgh 6szt i qhw 6 szt.
Śruby prawdopodobnie 2005 VTX we wszystkich osiach - chciałem 25mm ale nakrętki są za duże i nie zmieszczę tego raczej.
Wrzeciona będą dwa- 3Kw chińczyk i samoróbka z jamnika 3-5Kw do skrawania stali. Projekt tego jeszcze pokażę.
4 oś będzie montowana na stoliku z małym krokowcem i uchwytem tokarskim 100mm lub 200mm.
Na tył maszyny przyjdzie odciążenie osi Z, około 40kg lub może więcej.

Podstawą frezarki jest stolik z profili 100x100x4 - obecnie już się spawa.

Elektronikę planuję na:
silnikach Silnik ES-M23480 - 8,0Nm (do HBS86)
Serwosterownik Easy Servo ES-D808 HBS86
Transformator TR1250/50V
Płyta główna sterowania CNC - SSK-MB2

W związku że nie znam się na tym liczę na waszą opinię i pomoc przy doborze dobrego zestawu.

Przedstawiam projekt i będę wstawiać zdjęcia z budowy maszyny (planuję koniec pod koniec czerwca) :wink:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


philut
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 18
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2012, 15:25
Lokalizacja: Gdynia

#2

Post napisał: philut » 07 maja 2016, 18:03

Ciekawa konstrukcja, też planuje coś podobnego zrobić. Uwzględniłeś może w jaki sposób chcesz zrobić basen do chłodziwa? Gdzie będzie się chłodziwo lało? Bo ja jeszcze nie mam pomysłu... Czemu akurat zdecydowałeś się na takie rozwiązanie osi XY - nie lepiej zrobić osi Y z krzyżakiem?


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#3

Post napisał: Natan5064 » 07 maja 2016, 18:07

A może prowadnice na słup dać? Cała Z będzie mogła być większa i stabilniejsza niż to co narysowałeś. A po za tym wg twojego pomysłu przy samym stole bedziesz miał najbardziej wysuniętą oś z tendencją do ugięcia.


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 98
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: CinekX0 » 07 maja 2016, 19:07

philut, z chlodziwem będzie tak że zrobię wannę na około z wystawionymi ściankami powyżej stoku, żeby wszystko chlapalo na dół. Generalnie jak się uda tak będzie, na bieżąco to zbuduje. Ścianki muszą być składane żeby można włożyć dłuższy element w razie "w".
Odnośnie XY, rozważałem taka opcje i wiąże się ona z dłuższym X, z wyjazdami na boki i mając te same pole pracy mialbym maszynę szerszą o jakieś 40cm o ile dobrze pamiętam. Cały stół by wtedy jeździł a to mnie nie urządzalo. Dochodzi problem wózków na krzyżaki bo mam 6hgh i 6qhw, był przez to problem z montażem bo 4qhw muszą iść na os Z... Nie jest to idealne ale uznałem za właściwe.

Natan5064, też o tym myślałem ale wtedy mialbym problem z długością elementu, musi się zmieścić u frezera! Zdecydowałem się na klasyczną wersje wg mnie. 25cm w osi Z to jeszcze nie tragedia żeby zmieniać typ. Generalnie na forum robią takie Z i działa, wiadomo że udiecia będą ale element zawsze mogę dać do góry. Coś za coś...


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#5

Post napisał: Natan5064 » 07 maja 2016, 19:48

Poszukaj innego majstra w takim razie, z większa maszyną -gdzieś w mieście dalej może, bo fakt robią tak, ale w ploterach...


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 98
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: CinekX0 » 07 maja 2016, 20:02

Natan5064, nie da rady już w sumie, materiał mam kupiony. Już 100 razy zmienialem koncepcje i zawsze coś nie tak jest :???:
Większe maszyny sa w okolicy ale ceny 5 cyfrowe za robotę chcą także nie dzięki. Warsztat znajomego mam więc cenowo lzej mnie potraktuje... Os Z będzie alu 25 lub więcej i zastrzaly również. Oby się to sprawdziło.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 07 maja 2016, 21:05

Kolumnówka fajna rzecz ale zabrałeś jej największy plus tą osią Z. Moja bramowa frezarka ma skok osi Z 50 cm, Z jest zrobiona z 36 mm stali (sama Z to 200Kg)więc w miarę sztywna i powiem Ci że mam w planach frezarkę kolumnową i nawet nie przyszło by mi do głowy żeby zrobić tego typu Z w kolumnówce. Największa jej zaleta to sztywność praktycznie niezależna od wysokości w Z (jeśli kolumna jest odpowiednio sztywna.)

Pozdrawiam


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 98
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: CinekX0 » 07 maja 2016, 21:48

DOHC, jestem za i zgadzam się z Tobą! Doskonale o tym wiem. Ale w moim przypadku nie jest to aż takie konieczne. Max element to będzie koło fi200 na 4 osi które chce wyciąć i to jest max. Nie potrzebuję 50cm osi Z na takiej bądź co bądź małej frezarce.
Ok rozumiem aspekt sztywności w każdej możliwej wysokości Z. Być może nie do końca to przemyślałem jednak taka opcja była mi najblizsza do wykonania w praktyce... :roll:


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 07 maja 2016, 23:01

CinekX0 pisze:DOHC, jestem za i zgadzam się z Tobą! Doskonale o tym wiem. Ale w moim przypadku nie jest to aż takie konieczne. Max element to będzie koło fi200 na 4 osi które chce wyciąć i to jest max. Nie potrzebuję 50cm osi Z na takiej bądź co bądź małej frezarce.
Ok rozumiem aspekt sztywności w każdej możliwej wysokości Z. Być może nie do końca to przemyślałem jednak taka opcja była mi najblizsza do wykonania w praktyce... :roll:
Najważniejsze żebyś był świadomy.

Pozdrawiam


Autor tematu
CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 98
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: CinekX0 » 08 maja 2016, 13:23

Najważniejsze żebyś był świadomy.
Dokładnie tak! :wink: Każda maszyna w tym dziale jest finezyjną twórczością autora z większymi lub mniejszymi błędami zależnie od uwarunkowań zaplecza technicznego i przede wszystkim BUDŻETU. Gdybym miał odpowiednią kwotę na ten ce to nie produkował bym się tutaj tylko kupił sobie skromne CNC za powiedzmy 150k złotych i tworzył w warsztacie swoje zabawki.

Cieszę się zatem, że przetrę nowe szlaki budując nietypową frezarkę kolumnową z osią Z :razz:
Zakładam że kolumna wyjdzie mi odpowiednio sztywna, pozostaje więc dać odpowiednie płyty na oś Z :wink:

Trzymajcie kciuki żeby mi to wszystko wyszło jak należy.


PS.
Wózki będą blokowane igiełkami łożysk we wszystkich osiach.
Jedna szyna w osi będzie do krawędzi + błokowana igiełkami łożysk.
Druga szyna w każdej osi będzie ruchoma z opcją blokowania igiełkami łożysk.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”