Precyzyjna frezarka 3-osiowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#11

Post napisał: ma555rek » 11 kwie 2016, 02:50

frez taki aby długość ostrzy była np 5mm a reszt opuszczona. Teraz przylegał do otworu na całej długości jego ostrzy - łapie wiórki, sam się ślizga to i na końcu musi być mniej w otworze.
Jeżeli Kress początkowo otwór zrobił dobrze to i dobrze wykona na końcu.


Pasjonat

Tagi:


Autor tematu
Bonzoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 03 maja 2015, 17:01
Lokalizacja: B-Ba

#12

Post napisał: Bonzoo » 11 kwie 2016, 16:24

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. :) To bardzo cenne uwagi. :)

Rozumiem że z moją tolerancja powinienem podskoczyć do ok: +/- 0.03 - 0.05?

Więc jeśli Kress się tak "wygina" i pracuje to jakie wrzeciono polecacie?

Co planuje obrabiać? Głównie aluminium i lekką stal, ale też drobne elementy wymagające sporej - dużej - bardzo dużej dokładności, dlatego tak bardzo mi zależy żeby ją uzyskać, (chyba ze to będzie bardzo trudne), jakkolwiek ekspresyjnie reagujecie na "niemożliwość" wykonania takiej frezarki zachowując trochę pieniędzy w portfelu.

Naprawdę jeszcze raz dziękuję :)

Skłaniam się więc do zachowania tolerancji 0,03, konstrukcja X/Y, w jak największej formie spawana, z "zabieleniem" pod wózki HIWIN'a, na śrubach kulowych, bez przekładni pasowych, same krokowce. O czymś jeszcze powinienem wiedzieć?

Pozdrawiam :)


majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#13

Post napisał: majkel1987 » 11 kwie 2016, 17:19

Wiele tez zalezy jak pospawasz, I jak odprezysz. Ja w swojej zastosowalem tylko srutowanie. Mialem mozliwosc pracowac Na maszynie wiec przesrutowalem swoja konstrukcje Na wiele przejazdow. Czytalem ze to jeden z procesow odprezania. Jak do tej port u mnie jest ok I nie zauwazylem aby mi konstrukcja gdzies odpuscila. Drugie to kto bedzie obrabial powierzchnie pod prowadnice itp? U mnie podstawe zrobil zaklad dosc drogo ale bylo idealnie. Brame inny zaklad I nie podlozyli Nic pod nia I przy dokreceniu sie wygiela, obrobili I I odkrecili I wygiela sie z powrotem wiec jest krzywa o 0.1mm I musialem kombinowac z podkladkami itp. Sroby kulowe Na pewno. Kazdy odradza trapez. Mozesz nawet zamowic z chin, nie Sa zle I Tanie. Bierz Te z zero backlash jak cos.

[ Dodano: 2016-04-11, 17:29 ]
Przy tak malym polu roboczym zrob ruchomy stoł. Mniej roboty I sztywniej. Wrzeciono tez mozesz chinskie rade z inverterem z ebaja. Moje mialo bicie jekues 0.01-0.02 Na frezie. Dostaniesz wkladki ale one mialy u mnie bicie, co nie ktore I trzeba bylo wymieniac. Chlodzone powietrzem glosne. Chlodzone woda trzeba chlodzic I dokupic pompke itp. Mam silniki na paskach przekladnia 1/2. Nie jest zle ale pizza ze moze byc Luz. Luz moze byc Na blokach. Wszedzie moze byc cos. Duzo by pisac. Ja jak do tej port jestem zadowolony. Wrzeciono jedynie wymagalo bedzie wymiany lozysk, od poczatku byly glosne a teraz bicie sie powiekrzylo leko, ale dalej dziala w alu I to bardzo ladnie. Mam krokowce, nie Sa za szybkie ale mnie wystarcza jak Na razie. I tak z wieloma frezami jade Na max predkosci. Male srednice tak do8mm ale smiga jak trzeba. W stali I tak trzeba wolniej tym bardziej przy wrzecionie tanim I ogolnie jak to stal. Doradzan konstrukcje stalowa, gruboscienna I grube plasjowniki Na koniec pod prowadnice itp, tzw mieso.

[ Dodano: 2016-04-11, 17:34 ]
Ogolnie doradzam zaczac od tanich podzespolow aby doswiadczenia zlapac I zobaczyc co I jak bedzie dzialalo. Jak Bede uaktualnial swoj temat to wrzoce filmiki z pomiarow I obrobki, mnie zadowala. Zrobilem juz troche detali w alu I jestem szczesliwy. Jak cos to pytaj. Moge po amatorsku doradzic.

[ Dodano: 2016-04-11, 17:39 ]
Ogolnie mimo malych niedociagniec moge obrabiac alu do 0.05 I lepiej dokladnosci. A tak swoja droga musisz zaczac cos robic. Na pewno pierwsza maszyna nie bedzie idealna. Zdobedziesz troche doswiadczenia I kolejna bedzie lepsza, ale tzeba dzialac wiec powodzonka I pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2016, 23:45 przez majkel1987, łącznie zmieniany 1 raz.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#14

Post napisał: ezbig » 11 kwie 2016, 19:12

Bonzoo pisze:Więc jeśli Kress się tak "wygina" i pracuje to jakie wrzeciono polecacie?

Co planuje obrabiać? Głównie aluminium i lekką stal, ale też drobne elementy wymagające sporej - dużej - bardzo dużej dokładności, dlatego tak bardzo mi zależy żeby ją uzyskać, (chyba ze to będzie bardzo trudne), jakkolwiek ekspresyjnie reagujecie na "niemożliwość" wykonania takiej frezarki zachowując trochę pieniędzy w portfelu.
Kress do aluminium nadaje się okazyjne, na dłuższą metę go zajeździsz. Stal jest w ogóle poza jego zasięgiem, chyba że chodzi o grawerowanie. Do stali ma za duże obroty. Jeśli masz zamiar obrabiać głównie aluminium i stal to raczej szybkoobrotowe wrzeciona odpadają (szczególnie przy stali).

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#15

Post napisał: adam Fx » 11 kwie 2016, 21:19

Bonzoo pisze:Co planuje obrabiać? Głównie aluminium
minimum mokry chińczyk do stali wrzecionk coś jak moje to też minimum http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3139394.html do ok 6000 obr.
Na tej frezarce potrafiłem dopieścić detale do 0.015 ale tylko na zasadzie - robisz otwór/ odjazd /pomiar/korekcja o polowę naddatku/ frezowanie/odjazd pomiar / korekcja i frezowanie na gotowo... W innym wypadku wymiar wychodził +- 0,05 ... Ale to były wałki i śruny trapezowe ....
Rame musisz z grubościennych profili zrobić lub jak ja z płyt stalowych ....
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Bonzoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 03 maja 2015, 17:01
Lokalizacja: B-Ba

#16

Post napisał: Bonzoo » 11 kwie 2016, 22:38

Cześć! :)

Na początku majkel1987 dziękuje za konkretną wypowiedź :) Tak trzymaj!

Spawanie - mam w rodzinie zawodowego spawacza więc myślę że coś razem wymyślimy.
Projekt, programy na poszczególne komponenty i wykonanie na frezarce choćby zabieleń pod wózki, czy kilkanaście elementów konstrukcyjnych wykonam sobie sam i wiem że zrobię to jak należy ;)

Z elektroniką na pewno mi doradzicie, jednak z początku muszę zdecydować jaki rodzaj konstrukcji, jakie dokładnie pole robocze, jakie wrzeciono, jakie silniki krokowe, sterowanie, dlatego pytam o konkretne rady z waszej strony - mimo że konstrukcji i pomysłów jest co nie miara, muszę sprecyzować swoją burzę mózgu :)

Na pewno wiem że chcę się do tego przyłożyć żeby wyciągnąć maksymalnie to co mogę uzyskać by otworzyć drogę do precyzji:)

Dzięki wam! :)

Jeśli ktoś z was potrzebuje pomocy dot. obróbki metalu, programowania, śmiało, piszcie na PW :)


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#17

Post napisał: CinekX0 » 12 kwie 2016, 10:58

Ja to widzę na wstępie tak:

1 primo! - jeżeli budżet 30,000 zł jest dla Ciebie za duży - prawdopodobnie nie ukończysz maszyny.
2. Polecam nie szaleć z polem roboczym! Zalecam zrobić konstrukcję KOLUMNOWĄ, ponieważ:
- odwiedź firmę, która ma frezarkę i obrobi powierzchnie pod prowadnice i wystruga krzyżak
zapytaj o pole robocze maszyny: wtedy będziesz wiedział na jakie wymiary prowadnic,
ich rozstaw będziesz mógł sobie pozwolić! W przeciwnym razie możesz się zdziwić...

Takie moje skromne rady przed rozpoczęciem projektu.


Autor tematu
Bonzoo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 03 maja 2015, 17:01
Lokalizacja: B-Ba

#18

Post napisał: Bonzoo » 15 kwie 2016, 22:27

Dziękuję :)

Z tym 30k trochę za dużo, nie pisałem tutaj o wielkogabarytowej maszynie, myślę że jeśli chodzi o mniejszą maszynę, do tego DIY (pewnym sensie), kwota 30k jest sporo za duża.
Ale mimo wszystko dziękuje za uświadomienie mi "potrzebujesz 2x tyle ile planujesz wydać" :)

Pozdrawiam :)


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#19

Post napisał: CinekX0 » 15 kwie 2016, 22:57

Bonzoo,
uwierz mi nie przesadzam z tym 30k. Policz same klamoty pod CNC a zwłaszcza, w lepszej klasie...
Będziesz spawał? - ok, trzeba odprężyć.
Ruchomy stół czy brama? Zobaczysz jakie gabaryty wyjdą po zewnętrznej stronie.
Ja mówie o polu max 500x500 - nic ogromnego, DIY jak to napisałeś :wink:
A jeżeli wymiary Ci podskoczą powyżej pewnego pułapu to będziesz skazany na firmę która ma duże CNC i będzie wstanie Ci zrobić płaszczyzny i wszystkie otwory - jest to super bo zrobią nawet do 0,02mm ale skasują jak za zboże. ( w tym momencie mam na myśli swoją konstrukcję i problem na jaki trafiłem więc ucz się na cudzych błędach robiąc własne DIY CNC :roll: )

Tak czy siak, powodzenia i będę zaglądał!

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#20

Post napisał: adam Fx » 15 kwie 2016, 23:44

Bonzoo pisze:Z tym 30k trochę za dużo, nie pisałem tutaj o wielkogabarytowej maszynie, myślę że jeśli chodzi o mniejszą maszynę, do tego DIY (pewnym sensie), kwota 30k jest sporo za duża.
No niestety przy Twoich wymaganiach to jest to cena dość realna i niska przemysłowa frezarka mało gabarytowa to lekko 200 000 dla przykładu z grubsza licząc to tu jest z
18000 http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3139394.html wpakowane gdzie jako taką wiedzę posiadam w temacie i sporo części dorabiałem sam (jak by tak to jeszcze pozlecać do wykonania firmą to pewnie i tych 30k by sięgało.

Zresztą jeśli posłuchałeś mej rady i wysłałeś zapytanie do dostawców HIWINA to już wiesz ile wyjdzie Cię sam technika liniowa na sterowanie kable i inne pi***ołki też ze 3000 pójdzie(jak mała silniki wybierzesz) dwa wrzeciona stal/alu już jesteśmy przy 10000 co z resztą..?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”