Budowa pierwszej frezarki alu/stal 500/500/200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
yamahin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2011, 20:48
Lokalizacja: Tsa/Lu

Budowa pierwszej frezarki alu/stal 500/500/200

#1

Post napisał: yamahin » 31 mar 2016, 14:48

Witam przymierzam się do budowy swojej pierwszej frezarki cnc. Nie mam w tym temacie żadnych doświadczeń. Kilka lat temu zrobiłem kurs operatora cnc i trochę w garażu toczę na małej modelarskiej tokarce. Trochę się znam na elektronice, ale bez przesady. Chcę sobie zbudować małą frezarkę, która miałaby głównie obrabiać aluminium, ale i czasem jak zajdzie potrzeba to i stal ugryźć. Nie zależy mi na szybkości tego przedsięwzięcia, ale bardziej na tym, żeby zmontowana maszyna miała dużą moc i prędkość w aluminium. Będę jej używał do przerabiania i robienia nowych karterów do silników motocyklowych. Od dłuższego czasu mam w głowię projekt tej konstrukcji i chcę się z wami nim podzielić bo pewnie niektóre założenia kłócą się ze sobą albo są po prostu pozbawione sensu. Proszę o ocenę i poradę. Mam odłożone 4500zł i w tej cenie chciałbym kupić całą elektronikę (czyli sterowniki zasilacze kable krańcówki itp). Kompa mam swojego z linuxem i pod niego bym chciał to zmontować. Na wrzeciono będę chciał przeznaczyć max 2000zł a na ramę to po prostu ile wyjdzie tyle będzie (bez zakładania budżetu). Sterownik upatrzyłem sobie w zestawie ze strony cncprofi. Jest to zestaw o numerze 7. http://sklep.cncprofi.com/zestaw-nr-7-cnc-profi.html
Wydaję się być mocny i w miarę kompletny. Za niewielką dopłatą jest wyjście na falownik. Czy ten zestaw będzie dla mnie dobry? Jakie powinienem dokupić do tego kable? Jakie krańcówki? Czy jeśli jest sterownik pod falownik to będę mógł na razie zanim nie skompletuje wszystkiego (falownika i docelowego wrzeciona) podłączyć do niego kresa? Czy zestaw ma dobre parametry do moich zastosowań ? Czy ktoś z Was używa może tego zestawu w swojej konstrukcji?



Tagi:

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#2

Post napisał: Alvar4 » 31 mar 2016, 15:23

Trochę mało parametrów podają w tym CNC Profi. Zreszta to nie jest do końca solidna firma i parę osób się już na ich produktach (choć to tylko importer-handlarz) przejechało. Żeby się nie okazało potem ze te silniki są 4-ro przewodowe (spięte na stałe szeregowo) i mają tak dużą induktancje że na większych obrotach wogóle nie trzymają.

Ja bym wziął coś innego na przykład z Niemiec z Jebaja. Tu są silniki 8-mio przewodowe (można wtedy spinać go szeregowo lub równolegle-zalecam to drugie dla dużej dynamiki) i mają bardzo niską induktancje 3.5 mH co pozwala rozpędzić ten silnik do dużej prędkości bez znacznej utraty momentu. Do tego zestaw jest połowę tańszy.

http://www.ebay.pl/itm/Free-Ship-3Axis- ... SwTapV6~eD

Ten zestaw napędza AluBożenę https://www.cnc.info.pl/topics60/projek ... highlight=
Obrazek


gfilipek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 12 sie 2005, 09:10
Lokalizacja: Siedlce

#3

Post napisał: gfilipek » 31 mar 2016, 15:51

Posłuchaj Alvar4, mam ten sam zestaw (też mi go doradził) i śmiga jak trzeba.
Do tego sprzedawca longsmotor99 bezproblemowo rozliczył naprawę gwarancyjną.

Ramę i bramę mam od użytkownika grzes_rupinski1, polecam. Oszczędził mi wielu kłopotów.

Jeśli będziesz wszystko uruchamiał na LinuxCNC i planujesz popularne wrzeciono tzw. mokry chińczyk
to nie kupuj modułu do falownika (totalnie bez sensu), a tanią przejściówkę USB <> RS485 i na niej uruchomisz falownik (Huanyang).

Kress chodzi bez falownika.

Nie kupuj też chińskich krańcówek bo się rozpadają w rękach. Z eko rozwiązań to np. krańcówki włoskie PIZZATO ELETTRICA, używam FR 555 - bez porównania do chińskich.
FiliP


Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#4

Post napisał: Tomciotu » 31 mar 2016, 17:19

Ty kolego na poważnie z tym cyt. "Będę jej używał do przerabiania i robienia nowych karterów do silników motocyklowych" :shock:


Autor tematu
yamahin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2011, 20:48
Lokalizacja: Tsa/Lu

#5

Post napisał: yamahin » 31 mar 2016, 19:44

Tak od dzieciaka "siedzę" w motocyklach. Przeważnie naprawy i renowacje, ale ostatnio sporo tuningów. Większość rzeczy zlecam, co nie do końca mi pasuje (koszty, czas oczekiwania i efekt rzadko kiedy taki jak bym chciał). Czytając jakiś czas temu o tym, że unia zakazuje sprzedaży nowych dwusuwów zacząłem się zastanawiać, jak można by było zbudować ekologiczny silnik 2t. I któregoś wieczoru, kiedy nie mogłem usnąć, przyszło mi do głowy jak by ten silnik mógł wyglądać. Później szukałem w internecie czy przypadkiem ktoś już czegoś takiego nie wymyślił. Okazało się że identycznego rozwiązania nie było, a przynajmniej ja nie znalazłem. Jako miłośnik motocykli 2t postanowiłem taki silnik zbudować. Koszty usług, czas wykonania i poprawki mogą spowodować, że mi życia braknie na skończenie tego projektu. Dlatego postanowiłem, że zrobię sobie cnc. Tego silnika nie ma w produkcji bo: a) nikt na to wcześniej nie wpadł, b) ktoś już na to wpadł, ale po testach się okazało, że ma małą sprawność i nic nie wniesie nowego do motoryzacji i szkoda się nawet nim chwalić. Ja chcę się przekonać na własnej skórze. Z tą firmą, której sterowniki zaproponowałem nic mnie nie wiąże, więc jeśli piszecie, że te Wasze są lepsze i tańsze to jestem skłonny na nie przystać. Chodzi o to, żeby maszyna była mocna i szybka, bo mam ograniczony dostęp do warsztatu, więc jak się dorwę, to już chcę coś podgonić. Ta obrabiarka nie musi być jakaś super extra hiper precyzyjna, ale dobrze, żeby kroków nie gubiła. Ja m.in. dlatego się zastanawiałem nad tymi z cncprofi, bo deklarują pomoc. Nie znam tej firmy i nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale dzwoniłem tam i przynajmniej przed zakupem byli mili. Aktualnie kończę projekt piaskarki (zostały ostatnie poprawki) i biorę się za coś w rodzaju pieca i tygla do wytopu aluminium. Będę sobie mógł odlewać ze złomu wstępnie kształt przedmiotów do obróbki (np. koła pasowe, cylindry, podkowy do 2t, kostki pod zawór membranowy, itp.) Jak kolega od Bożeny może, to niech podrzuci linki do wszystkich potrzebnych mi rzeczy, to po prostu je zalicytuje i po sprawie. Jeśli ścieżka jest już przetarta, to też nią pójdę bez kombinowania. Interesuje mnie wszystko: kable, krańcówki, mocne wrzeciono itp. Filmy z moich działań wrzucam na youtube, więc pewnie i z budowy frezarki wrzucę, może komuś się przyda. Większość tunerów swoje silniki przerabia szlifierkami typu dremel (np. Kaalli, fotki jego prac m.in. na fecebooku). Efekty daje to niezłe (sam też jej używam), ale cnc zapewnia lepszą powtarzalność wymiarów i symetryczność.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 31 mar 2016, 19:59

No proszę nowy Herbert James "Burt" Munro :mrgreen: trzymam kciuki
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
yamahin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2011, 20:48
Lokalizacja: Tsa/Lu

#7

Post napisał: yamahin » 31 mar 2016, 21:01

Po rekomendacji kolegi Alvar4 moją uwagę skierowałem nieco na zachód i upatrzyłem coś takiego: http://www.ebay.pl/itm/US-Ship-Promote- ... E3nQx_x5PQ
Wygląda na mocny zestaw, a w cenie zbliżonej do cncprofi mam 4-tą oś gratis. Nie jest mi ona niezbędna, ale jak mawia moja żona i starsi ludzie, ''czasem się może przydać&#8221;. Co myślicie o tym zestawie?


Tomciotu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 90
Rejestracja: 01 sie 2015, 16:29
Lokalizacja: Wadowice

#8

Post napisał: Tomciotu » 31 mar 2016, 21:42

A zdajesz sobie kolego sprawę że stworzenie od podstaw silnika 2T jest BARDZO trudne. Sam wydech musi być dobrany idealnie bo albo mocy brak albo wir w baku :sad:
Popatrz za częściami na Aliexpress, taniej niż na Ebay i niektórzy wysyłają z magazynu z Niemiec albo Anglii.


Autor tematu
yamahin
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 14
Posty: 14
Rejestracja: 28 paź 2011, 20:48
Lokalizacja: Tsa/Lu

#9

Post napisał: yamahin » 31 mar 2016, 23:44

Może skupmy się na razie na samej frezarce. Z zakupami w Chinach mam złe doświadczenia- wolałbym ebay. Co powiecie o tym sterowniku? Podoła stali? Czy mam już wszystko w zestawie?

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#10

Post napisał: Alvar4 » 31 mar 2016, 23:57

Ten zestaw niby fajny ale z induktancja silnika na poziomie 22mH będziesz miał problemy z dynamika jak kolega Zieniu w swojej maszynie. Poczytaj od strony 9-tej do końca.... https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... 836,80.htm
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”