Strona 1 z 2

Ploter frezujący z Aluminium

: 27 lut 2016, 19:45
autor: Sony
Witam wszystkich Forumowiczów.
Chciałbym wam pokazać ploter, który jest konstrukcji aluminiowej z tym że mam go bez sterowania i nie wiem czy działa.
Ploter jest na paski zębate, które widzę są trochę już zużyte.
Ploter dostałem od dobrego znajomego, który prosił mnie żebym go ożywił.
Mam kilka pytań:
1 - silnik nie wiem jakiej jest mocy i czy działają, jak sprawdzić czy są sprawne i czy ta "dupka"nad silnikiem to serwo napęd ??
2 - czy dało by się zamienić te paski zębate na śruby i czy to jest w ogóle wykonalne ??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

: 27 lut 2016, 20:57
autor: corano
Fajna maszynka jaki jest sens przerabiać to na śruby ?

: 27 lut 2016, 20:58
autor: Alvar4
Silniczki wyglądają na serwa DC. W dupce pewnie siedzi enkoder albo jakieś tacho.

: 27 lut 2016, 21:05
autor: ezbig
Sony pisze:1 - silnik nie wiem jakiej jest mocy i czy działają, jak sprawdzić czy są sprawne i czy ta "dupka"nad silnikiem to serwo napęd ??
Widać enkodery (te "dupki") i silniki szczotkowe DC (pod dwiema dużymi śrubkami na korpusie prawdopodobnie kryją się wymienne szczotki). Z silnika powinny wychodzić dwa przewody do zasilania. Jak chcesz sprawdzić czy działają, to podłącz "na krótko" taki silnik z zasilacza (np. 12V) i zobaczysz czy kręcą.
Sony pisze:2 - czy dało by się zamienić te paski zębate na śruby i czy to jest w ogóle wykonalne ??
Wykonalne, tylko po co? Dużo zabawy, a korzyść raczej niewielka. Wyjdzie z tego lekki ploter do prac w reklamie. Masz eleganckie napędy paskowe z przekładniami o dużym przełożeniu (duża dokładność). Tylko dokupić sterowniki i maszyna ożyje. Sterowniki do serw mogą sporo kosztować, pewnie znacznie taniej wyjdzie zmiana tego na krokowce ze sterownikami. Serwa można sprzedać.

: 27 lut 2016, 23:29
autor: Sony
Nie pracowałem nigdy na napędach paskowych i nie wiem jak się sprawują. Chciałem ten ploterek wykorzystać do wycinania w materiale MDF ; Sklejce ; plexie i aluminium i nie wiem czy ten ploter jest w stanie to wycinać

: 28 lut 2016, 02:56
autor: ezbig
MDF, sklejkę, pleksę powinna całkiem dobrze ogarniać, ale o aluminium zapomnij. Co najwyżej jakieś bardzo delikatne skrobanie małym frezem. Generalne mamy tu przykład delikatnej bramy. U kolegi jest podobna gabarytowo i konstrukcyjnie maszynka. Ciągnąc za opuszczoną najniżej jak się da zetkę, umieszczoną na środku osi x, można nieźle to ręką rozbujać (do przodu i do tyłu). Tak się skręca ta belka. Przy frezowaniu objawia się to tym, że jadąc szybko do przodu, frez odgina się do tyłu, a przy hamowaniu wraca do pionu, ale z bujnięciem do przodu o 0.2-0.4 mm.

Teraz dopiero zauważyłem - tam jest jakaś niesymetryczność w sposobie instalacji prowadnic? Widzę tylko po lewej pełną prowadnicę, a po prawej jest tylko na dole? Czy może to jest chwilowo tylko zdemontowane?

: 28 lut 2016, 10:04
autor: Sony
Tak jest niesymetryczność, z prawej strony prowadnica jest ba dole. Wydaje mi się że rozwiązanie dość nietypowe.

: 28 lut 2016, 12:47
autor: ezbig
Sony pisze:Tak jest niesymetryczność, z prawej strony prowadnica jest ba dole. Wydaje mi się że rozwiązanie dość nietypowe.
Ktoś zaoszczędził na prowadnicy, lub był to ploter do ciecia. Takie rozwiązania widziałem też w plazmach, ale to raczej ploter tnący (takiego stolika do plazmy się nie stosuje). Przy frezowaniu po prawej stronie frez będzie ciągnął całość do dołu. Nie ma tam oparcia na górze to i całość odegnie się do dołu. Trzeba uzupełnić konstrukcję o górną prowadnicę.

: 28 lut 2016, 16:08
autor: Sony
Faktycznie może być tak ze przy frezowaniu z prawej strony może ciągnąć ku dołowi.
Tylko teraz skąd wziąć taką prowadnicę jak ona jakaś nietypowa :/

: 28 lut 2016, 17:09
autor: triera
Ploter wygląda na zbudowany z elementów systemu ITEM