Ploter 250x400x?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
ELPROG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2016, 16:08
Lokalizacja: Starachowice
Kontakt:

Ploter 250x400x?

#1

Post napisał: ELPROG » 22 sty 2016, 20:42

Witam.
Na początku się przedstawię. Mam na imię Rafał. Forum przeglądałem i minimalnie się udzielałem pod innym nickiem. Cnc interesuję się już kilka lat. No ale do rzeczy.

Buduję ploter do wycinania nietypowych kształtów:
PCB (laminat szklano-epoksydowy),
Paneli czołowych z tworzyw sztucznych i czasami aluminium,
Inne drobne prace w materiałach miękkich (drewno, ebonit, tekstolit etc.)

Zakładana precyzja 0.1mm
Pole pracy 250x400. Zakres pracy Z jeszcze nie ustalony.

Co posiadam:
Silniki 3.1Nm 60H86-3008B
Stół teowy 250x400
Śruba trapezowa 12x3 na oś Z.
dużo profili 50x50x3 oraz 40x40x2

Zdecydowałem się na wałki podparte fi20 oraz śruby trapezowe.
Ploter ze stałą bramą. Wstępny projekt podstawy i bramy widział bym tak:
A - 40x40x2 profil zamknięty
B - 50x50x3 profil zamknięty
C - 100x50 kątownik hutniczy
D - 160x65 kątownik hutniczy
Obrazek

Na środkowych profilach B i na profilu D zostaną przyspawane płaskowniki 50x10 pod prowadnice. Rama zostanie odprężona oraz zostaną frezowane płaskowniki pod profile.

Co koledzy powiecie o tego typu konstrukcji? Każda konstruktywna opinia będzie wzięta pod uwagę.



Tagi:


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#2

Post napisał: Blady » 23 sty 2016, 19:49

Nie jestem expertem, wręcz amatorem. Też mam w planach maszynke i sporo czytam. Głównie na temat mechaniki i różnych typów konstrukcji ramy. Co powiem, nie koniecznie mam racje. Ale rama i brama to powinny być dwie części które na sztywno połączysz po ich obróbce. Co prawda dokładność wymagana przez Ciebie 0.1 nie jest kosmiczna ale... chcesz rame odprężać to zrób ją jak trzeba. Te zastrzały z przodu też ograniczają Ci przesów karetki z zetka. Pomyśl aby wzmocnienia zrobić w inny sposób. Nie wykorzystuj śrub trapezowych, na jebaju za całkiem fajne pieniążki można dorwać kulczaste. Oszczędzi Ci to wielu problemów... A tak poza tym... Jakaś ta rama bez sensu...
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
ELPROG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2016, 16:08
Lokalizacja: Starachowice
Kontakt:

#3

Post napisał: ELPROG » 25 sty 2016, 12:53

Czemu kolego uważasz, że jest bez sensu? Co do zastrzałów to jeśli chodzi o ruch karetki nie będą przeszkadzać (przeanalizowane na rysunku 2D). Natomiast jeśli brama i rama miały by być niezależnymi elementami to odpadają.


cayenne
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 19 gru 2014, 11:54
Lokalizacja: Kielce

ploter

#4

Post napisał: cayenne » 25 sty 2016, 19:08

Ja mam kilka uwag:
-tak duże zastrzały mogą przeszkodzić jak będziesz chciał obrabiać przedmiot który wystaje poza frezarkę,(u mnie często się zdarzało że takie obrabiałem)
- wywalić profile oznaczone A, te na samym dole nie nadają one sztywności a ich spawanie to następne możliwe źródło odkształceń
- Oznaczone literą C to nie kątownik tylko Ceownik(przynajmniej na rysunku), którego lepiej by było zastąpić profilem zamkniętym
- więcej masy nie zaszkodzi dlatego lepiej by było dać grubszą scianke profili
- jeżeli to jest taka mała rama to nie wiem czy nie lepiej by było skręcać lub robić z profili aluminiowych, bo odprężanie takiej konstrukcji trochę mija się z celem
- wg mniej lepiej by było zrobić bramę i podstawę osobno i przykręcać je srubami.

Ogólnie spójrz na jakiś dobrze wykonany projekt i skopiuj go zaoszczędzisz czas i unikniesz problemów


Natan5064
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 373
Rejestracja: 06 sty 2015, 00:45
Lokalizacja: Konin

#5

Post napisał: Natan5064 » 25 sty 2016, 19:42

Lepiej gdyby ta ramka byłą prostsza ale z grubszego materiału, większe przekroje i grubsze ścianki , czytaj cięższa masywniejsza , bardziej przypominająca monolit.
Żeby wspawać to zachowując kąty graniczy z cudem. obróbka i odprężanie przekracza kilkukrotnie wartość projektu.
Poszukaj lepiej profili systemowych, albo jakieś gotowe komponenty np stół traserski jako baza.


Blady
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 527
Rejestracja: 16 mar 2013, 14:59
Lokalizacja: Łódź

#6

Post napisał: Blady » 26 sty 2016, 00:17

Właśnie to co napisali koledzy wyżej. Może bez sensu to zbyt dosadne określenie. Ale nie uda Ci się uzyskać satysfakcjonującej geometrii bez wyprowadzenia baz oddzielnie w podstawie i w bramie. A nie znajdziesz pewnie za rozsądne pieniądze nikogo kto zrobi Ci obróbkę tak wyspawanej ramy. O ile wogóle znajdziesz bo to bardzo wiotkie profile. Sam przymierzam się do "postawienia" frezarki na stole traserskim. Stolik już mam. Pomysł na reszte mam taki że brama będzie odlana z betonu albo epoxygranitu. Prosto ciężko sztywno i w miarę tanio. Przy polu 250x400 można by się też pokusić o konstrukcje na kolumnie :)
Profesjonalnie zajmuję się amatorstwem...


Autor tematu
ELPROG
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 22 sty 2016, 16:08
Lokalizacja: Starachowice
Kontakt:

#7

Post napisał: ELPROG » 28 sty 2016, 14:18

Witam ponownie.

Po przeczytaniu Waszych wypowiedzi przejrzałem skrupulatnie forum i podpatrzyłem kilka konstrukcji.

Postanowiłem, że rama i brama będą zbudowane z profili zamkniętych. Będą one dwoma niezależnymi elementami.

Nowa wersja wygląda tak:
Obrazek

Obrazek

I teraz kolejne pytanie. Jak widzicie pracę prowadnic w osi x zamontowanych za dwóch bokach profilu. czy ma to sens?

Awatar użytkownika

elofura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 16 lut 2010, 14:49
Lokalizacja: Jacentów

#8

Post napisał: elofura » 28 sty 2016, 14:48

Zrobiłem coś podobnego do twojego projektu: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t54726.htm. Po pierwsze te blachy pod prowadnice są w osi Y i niestety są za daleko od siebie. Najlepiej jak by był pod nim profil na całej długości. W belce X, wg mnie popory z tyłu nie mają sensu już lepiej ajk by były pod belką.

Przejrzyj mój temat na 6 stronie projekt jest już taki jaki zrobiłem.
Zaczynam przygodę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”