Frezarka do aluminium

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
coolpapa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2008, 16:09
Lokalizacja: Zgorzelec

Frezarka do aluminium

#1

Post napisał: coolpapa » 09 sty 2008, 17:16

Witam wszystkich.
Na wstępie zaznaczam, że w temacie cnc jestem kompletnym laikiem więc proszę wybaczyć wszystkie głupoty jakie zawarte są w tym poście.

Otóż potrzebna by mi była frezarka 3 osiowa do frezowania w aluminium.
Ponieważ nie mam wiedzy w tym temacie to raczej nie będę sam zabierał się za to.
Wiadomo, że gotowe urządzenia są dosyć drogie więc taki zakup odpada. A jako że na tym forum udziela się bardzo wiele osób, które takie urządzenia wykonuję to zadam kilka pytań?

1. Czy lepiej jest użyć jako bazy np. takiego czegoś: http://www.narzedziowy.pl/product_info. ... rrency=PLN czy raczej zbudować wszystko od podstaw?
2. Która z w/w opcji będzie mniej kosztowna i właściwie ile może kosztować urządzenie gotowe do działania?
Jeżeli chodzi o obszar roboczy to taki jaki jest w tej frezarce Proxxon był by wystarczający.



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 09 sty 2008, 19:52

Kolega z forum robił modyfikację przytoczonej mini frezarki opisując między innymi tutaj:

http://figurki.org/content/view/146/130/
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 09 sty 2008, 20:01

Wszystko zależy od tego co byś chciał robić a raczej jak dużo.

Otóż zaproponowane przez ciebie urządzenie to typowo modelarski sprzęt. I co wynika z definicji do spraw lekkich a frezowanie metalu nią nie jest. Owszem można to pewnie wykonać ale powstanie pytanie jaką żywotność będzie miało to urządzenie podczas takiej pracy i jak długo potrwa tak obróbka (Mała moc wrzeciona, mała sztywność korpusu, łożyska). Precyzję obróbki samego metalu ciężko w ogóle szacować. Raz miałem tylko to urządzono w rękach i patrzałem na nie pod kątem drewna (balsy)

Gdzieś na forum (nie pamiętam którym) czytałem o przeróbkach takiego urządzenia ale niestety sami wykonawcy wspominali o kłopotach zawiązanych z kasowaniem luzów prowadnic ciernych.

Z drugiej jednak strony dla równowagi dodam że nasi zachodni koledzy z powodzeniem robią takie rzeczy i nawet sprzedają. Ostatnimi czasy nawet sam producent (Proxxon) uderzył w tematykę micro CNC.

Co do ekonomiczenj strony projektu zakłądając brak:
-doświadczenia
-wiedzy
-zaplecza technicznego
To uważam że takowa przeróbka jest najtańszym rozwiązaniem dającym nam w rezultacie micro "frezarkę" CNC.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 09 sty 2008, 20:25

tez tak myslałem że wsadze sobie krokowce do rolstala i sprawa załatwiona, ale potem pojawiły sie schody ...
lepszym rozwiązaniem jest budowa plotera od podstaw, kressem mozna aluminium frezowac bez problemu, np frezem 4 krotnym fi 8 na 800obr/min (tak na oko) po 1,5mm na przejscie, jelsi ploter wyposazony w sruby kulowe - a nie są one az tak tragicznie drogie - to precyzja przeusniecia jest juz w setkach mm, kwestia tylko płaszczyzn i katów prostych, nawet najprostszy i przekombinowany ploter jakie mozemy oglądac u niektórych uzytkowników mają szanse spełnić zadanie, wszak nie wygląd a efekt nas interesuje :D
nad wyglądem mozna popracowac przy kolejnej maszynce
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
coolpapa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2008, 16:09
Lokalizacja: Zgorzelec

#5

Post napisał: coolpapa » 09 sty 2008, 21:34

Ponieważ chciałbym używać urządzenia często i żeby nie było z nim problemów to zgodnie z sugestią użytkownika bubels porzućmy pomysł z modyfikacją gotowego produktu.
Jeżeli już miałbym robić to od podstaw to znowu powstaje pytanie o koszty. Załóżmy, że gotowe urządzenie ma sprawnie frezować w aluminium, obszar roboczy nie musi być większy niż ten w proponowanej przeze mnie frezarce, ale niech to już będzie ok 100mmx100mm a w osi Z nie więcej niż 50mm. No i jakie są wasze propozycje odnośnie wszystkich elementów potrzebnych do zbudowania takiego cuda. Jaki sterownik, jakie silniki, jakie wrzeciono i cała reszta. I może ktoś się pokusi o oszacowanie ostatecznych kosztów, oczywiście w przybliżeniu. A może lepiej zlecić budowę takie urządzenia komuś kto wie o co w tym chodzi.

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#6

Post napisał: termit_tm » 09 sty 2008, 22:01

lepiej zlecić !!! szczególnie jeśli maszyna ma na siebie zarabiać przy tak małym polu myślę 3-4 tys zł ktoś sie podejmie zrobić coś co będzie ładnie frezować jednak nic nie piszesz o dokładności maszyny. Oś Z powinna być stanowczo większa niż 50mm przydało by sie 100-150mm trzeba pamiętać o frezie/wiertle imadle itp. tak samo osie X Y lepiej zrobić z zapasem na uchwyty detali i ewentualną zmianę branży

Awatar użytkownika

M 52
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 29 gru 2007, 21:01
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: M 52 » 10 sty 2008, 00:22

Podobne urządzenie widziałem w Vision Express. Pracują wprawdzie w plastikowych soczewkach, ale przypuszczam, że używają go często. Za to mieli zwykłe wrzeciono. Miałem też taki własnie stół krzyżowy, jak na zdjęciu. Mały wprawdzie, ale przyzwoicie wykonany.
pozdrawiam
Maciek
miłośnik maszyn parowych i silników GAD


Autor tematu
coolpapa
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 sty 2008, 16:09
Lokalizacja: Zgorzelec

#8

Post napisał: coolpapa » 24 sty 2008, 21:12

Jeżeli byłby ktoś zainteresowany wykonaniem takiego urządzenia to proszę o informacje na maila.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”