Ploter frezujący CNC, wym.całkowite.: 2600x1800x480

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
TubkaNoBaka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2013, 00:42
Lokalizacja: Rzeszów

Ploter frezujący CNC, wym.całkowite.: 2600x1800x480

#1

Post napisał: TubkaNoBaka » 27 gru 2015, 18:21

Witam :wink:

Chciałbym przedstawić stworzony prze zemnie projekt/wizualizacje plotera frezującego o polu roboczym 2100x1100x200 (wymiary całkowite: x:2600 y:1800 z:480(wysokość od ramy do szczytu bramy)) i dowiedzieć się co myślicie o tego typu wykonaniu, głownie jego wady :wink: w podpunktach opiszę parametry:


Obrazek

Oznaczenie osi: x-2600mm y-1800mm z-480mm
- rama spawana z profili stalowych 120x120x4
- belka spawana z dwóch profili stalowych 120x120x4 zespawanych ze sobą, co daje nam wymiar belki 240x120
- podpora belki to dwa profile stalowe 100x50x5, równie zespawane ze sobą co podnosi nam belkę na wysokość 200mm nad ramą
- zetka to formatki PA6 o grubości 20mm
- konstrukcja oparta na wałka podpartych SA20, do tego łożyska liniowe SME 20 OP
- napęd bramy w osi x to paski zębate HTD8m 30mm, sprężone wałkiem liniowym fi12 ukrytym w belce, zamocowanym na łożyskach samonastawnych
- napęd zetki w osi y to paski zębate HTD8m 30mm
- napęd zetki to śruba kulowa o długości 500mm i średnicy fi16 (alieexpress SFU1605)

Elektronika:
- do napędy bramy w osi x planuję użyć silnik krokowy (8,7Nm 6A 3,6V), sterownik (MDC860-1 6A 80V), przełożenie 1:4 na pasku HTD5M 25mm
- do napędy zetki w osi y planuję użyć silnik krokowy (6,9Nm 6A), sterownik (MDC860-1 6A 80V), przełożenie 1:4 na pasku HTD5M 25mm
- do napędu zetki, silnik krokowy (4,2Nm 4,2A) sprzężony z śruba kulową, sterownik (MDC860-1 6A 80V)
- zasilanie to trafo (TSTZ 600/50/CL, uzwojenie wtórne 50V; 12A), moduł zasilacz MZ-03 12V, płyta główna SSK-MB2
- wrzeciono to mokry chińczyk 2,2kW

Planowanie powierzchni:
Do planowania powierzchni mam zamiar użyć wolno schnącego kleju epoksydowego, w tym celu zrobię ramkę w miejscach obu prowadnic, która zostanie położona i uszczelniona na wypoziomowanej ramie stołu, następnie zalane klejem jednocześnie pod obiema prowadnicami. Podobnie z belką.

Rozważałem również pomysł z poziomowaniem za pomocą śrubek dociskowych, które byłyby wkręcone pod prowadnicami (wątek kolegi Kamar przy ustawianiu prowadnic od plazmy), jednak ten sposób jest prawdopodobnie bardziej pracochłonny i trudniejszy w wykonaniu.

Ustawianie geometrii:
Za pomocą czujnika zegarowego, kątownika i liniału stołowego o wymiarach 2000x60x12 (DIN874/II).

Tworząc wizualizację wzorowałem się po części na ploterze kolegi bartuss1 :wink:
Dodam jeszcze kilka zdjęć:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Zastanawiam się nad kilkoma sprawami:
1) Czy wałki podparte SA20 i łożyska są wystarczające na tego typu konstrukcję?
2) Czy pasek HTD8M 30mm o długości około 3m nie będzie ulegał zbytniemu rozciągnięciu?
3) Czy silnik 8,7Nm będzie wystarczający do napędu bramy?

Czekam na jakiekolwiek sugestie, pytania i z góry dziękuje :wink:



Tagi:

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: spol » 27 gru 2015, 23:42

Zrobiłem kiedyś prawie identyczna konstrukcje , kilka tematów wcześniej wstawiłem nawet filmik.

Po pierwsze - zapomnij o tych wałkach fi 20. Za małe. Zwłaszcza z tymi łożyskami. Brama na 4 łożyskach tych pojedynczych będzie wiotka.Dodaj po kilka sztuk na strone jak już i grubsze wałki. Czy sie opłaca to juz musisz przemyśleć.

Po drugie - zapomnij o zetce 480mm. Zwłaszcza na wałkach i w takim wykonaniu.

Po trzecie - jak chcesz naciągnąć te paski ? Na wizualizacjach nie ma napinaczy a HTD8m30 to juz spore paski. Jak planujesz ustawić je równolegle do kół zębatych w celu uniknięcia efektu zjazdu z koła ?

Po czwarte - w napędzie X masz na wałek założoną łożyskowaną tuleje która zagina pasek na koło zębate. Odrazu Ci powiem ze pomysł w tym wykonaniu nie zda egzaminu - całość się ugnie przy napinaniu pasa i w efekcie będzie ukosować a co za tym idzie pas będzie uciekał z koła trąc najpierw o jego flansze.

Po piąte - w napędzie Y pasek sie zawija do góry tak jak w X na tych rolkach. Na wizualizacji nie ma (moze wygaszone) ale wałki wałki na których są tulejki muszą być z obu stron podparte inaczej wygną się przy naciąganiu paska i będą ukosować.
Ogólnie ten zjazd w dół mocno sobie przemyśl, zbyt liche to jest.

Generalnie sam pomysł plotera na paskach uważam za ok ale kilka Twoich rozwiązań mocno bym przemyślał. I coś Ci jeszcze powiem - paski nie są prostsze niż śruby i paski
nie wybaczają tak błędów jak by się to mogło wydawać.

Zeby nie bylo ze nie wiem o czym mowie to ja to wymęczyłem tak :
Obrazek

Rozmiar jak u Ciebie, tylko Z sporo mniej.
Jak to sie nie da ?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#3

Post napisał: bartuss1 » 29 gru 2015, 17:07

spol ty tam dałes łozyska anie rolki, wiec sie niespecjalnie dziwie na temat uciekającego paska na boki.
wszystko mozna wyregulować, nawet na rolkach bez pierscieni, ale z pierscieniami mniej pierniczenia, aha, paska nie napina sie jak strune, ale nie moze tez wisieć, jak za mocno napręzysz to zawsze bedzie sie w pierwszej kolejnosci wpieprzał na flanszę koła zebatego.
W ois podłuznej ja to rozwiążałem tak, że rolka dociska pasek do profila jak wyżymaczka, więc miejscowo pasek nie ma gdzie spieprzyc, więc przy duzych predkosciach przesuwu również - i to jest cały docwip na ten temat.
odnosnie zetki w tym wydaniu - co prawda dałem wałki 25 ki na całość, ale zetka podobna i zawisło na niej wrzecionko 7 kW, przy przeswicie belki 250, gościu obrabia te swoje polietyleny i aluminium
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Zmierzchun
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 12 lis 2012, 12:21
Lokalizacja: InProMech

#4

Post napisał: Zmierzchun » 29 gru 2015, 20:41

Po drugie - zapomnij o zetce 480mm. Zwłaszcza na wałkach i w takim wykonaniu.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale TubkaNoBaka podał wymiary całkowite maszyny :shock: więc Z-ka tak na oko na kila to będzie mieć koło 200mm. :mrgreen:

Swoją drogą takie podawanie gabarytów całkowitych jest dość mylące skoro na forum mamy konwencję podawania pola roboczego.
Dlatego może dla porządku prosiłbym kolegę TubkaNoBaka o podanie wymiarów pola roboczego. Łatwiej będzie nam coś doradzić i unikniemy wielu nieporozumień :wink:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: ezbig » 29 gru 2015, 21:14

bartuss1 pisze:aha, paska nie napina sie jak strune, ale nie moze tez wisieć, jak za mocno napręzysz to zawsze bedzie sie w pierwszej kolejnosci wpieprzał na flanszę koła zebatego.
Jak to w końcu jest? Jeden mówi nie napinać na strunę, inny z kolei mówi o kilkudziesięciu kg naciągu? Z własnego doświadczenia powiem, że jak paski w maszynie kolegi były słabo napięte to wymiarów nie trzymała. Dopiero po solidnym naciągu, posuw zaczął się zgadzać z podziałką paska. Tylko u niego jest układ zamknięty i pętla mierzy ponad 4m.

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#6

Post napisał: triera » 29 gru 2015, 23:27

naciąg zależy od typu paska, jego szerokości...

np. T2,5 szerokości 10mm
może maksymalnie przenieść 100N
(maksymalne obciążenie trakcyjne - MTL),
wydłużając się o 4mm/1m.
Siła zrywająca ten pasek to 410N.

Suma obciążeń (naciąg + siły pracy)
nie powinny przekroczyć MTL.

Awatar użytkownika

Autor tematu
TubkaNoBaka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 20 wrz 2013, 00:42
Lokalizacja: Rzeszów

#7

Post napisał: TubkaNoBaka » 13 sty 2016, 22:29

Popełniłem gafę z tym tymi wymiarami, pole robocze plotera to 2090x1300x230, tym samym zakres pracy zetki wynosi 230+-5 mm.

W projekcie uwzględniłem wałki podparte fi25 na wszystkich osiach zamiast fi20, dodałem również po dwa łożyska w osi podłużnej.

Obrazek

Poniżej przedstawiam moja koncepcję na napinacze pasków htd8m 30mm, elementy zostaną wycięte na laserze z blach 5mm, następnie poskręcane/spawane, co przedstawiają poniższe zdjęcia:
ObrazekObrazek
Obrazek Obrazek

Co do tulei na których będzie zaginał się pasek, to liczyłem wytoczyć z poliamidu (lub innego tworzywa sztucznego) wałek z rantami, w środek dać po dwa łożyska kulkowe zwykłe, i całość spierałaby się na wałku liniowym fi12, na odcinku 8cm przy napinaniu paska nie powinien się znacznie ugiąć (zdjęcie poniżej).
Obrazek

Przerysowałem napęd osi poprzecznej na nowo, bo tam jednak ten wałek 12 był dosyć długi, niżej nowy koncept(wałek fi 12 długość między łożyskami samonastawnymi 11cm):
Obrazek

Co do zjeżdżania paska, to oprócz tych rantów na wałkach, to liczę na to że metodą prób i błędów uda mi się ustawić pasek równolegle względem zębatki i wałków, obawiam się wiercenia otworów na wałki 12 na wiertarce stołowej w profilu, bo jeśli nie będą równoległe to wałek nie będzie układał się względem paska i nastąpi zjazd z koła, ale nie ma się co martwić na zapas...:
Obrazek

Ogolnie to dziękuje za zainteresowanie :wink: i jak skończę z obecnym zajęcie, to rozpoczynam budowę ploter. Czekam na dalsze komentarze i tymczasem pozdrawiam :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”