Biurkowy aluminiak o polu roboczym 50x30x6cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#21

Post napisał: waluś » 30 lis 2015, 01:57

Aldeberan pisze:blacha łącząca stopy bramy z osią Y jest bardzo podatna na skręcanie wokół osi X - ni wiem czy ta płyta meblowa wystarczy.
Którą konkretnie blachę masz na myśli? Tą na spodzie z otworem pośrodku? Nie bardzo mogę wyobrazić sobie ten kierunek skręcania "wokół osi X".

Płyta meblowa na spodzie miała tylko za zadanie odizolować stalowa podstawę od biurka oraz dzięki tym "płozom" zabezpieczyć maszynę przed przeważeniem przy maksymalnych wyjazdach blatu. Nie miała ona niczego w zasadzie usztywniać.

Zastanawiam się czy mając wszystkie części mechaniczne nie zbudować najpierw całej projektowanej konstrukcji w formie prototypu zastępując stalowe blachy powiedzmy tej samej grubości PCV. Będzie to mocno chwiejne i delikatne, ale przynajmniej unaocznią się najsłabsze punkty i może jeszcze jakieś błędy wyjdą na jaw. Eksperyment będzie kosztował kilka stówek ale może warto?



Tagi:


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#22

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 14:39

Myślałem tydzień i wymyśliłem kolejne modyfikacje.

Stalak V5:
https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

- dodałem dodatkowe 2 łapy dla usztywnienia bramy
- poszerzyłem do dołu część pleców gdzie zamocowane są wałki. Dolny wałek jest teraz nieco niżej co spowoduje (mam nadzieje) mniejsze działanie sił działających dźwignią zawieszonej Z-tki
- dzięki w/w poszerzeniu mogłem poszerzyć również środkową poprzeczkę, która teraz dodatkowo opiera się na tych dodatkowych łapach. Ma teraz taką samą szerokość co łapy (w miejscu gdzie są razem skręcone.
- na plecach bramy zamocowałem falownik do wrzeciona

Zamierzam teraz zrobić na podstawie tego projektu wspomniany wcześniej prototyp, ale nie dam chyba pcv tylko sklejkę 10mm. Powinna być sztywniejsza no i tańsza. Zdaję sobie sprawę, że i tak całość będzie bardzo wiotka, ale to ma być wersja testowa, która unaoczni mi słabe punkty i inne błędy. Nie wiem czy zawieszę też na nim wrzeciono (ze względu na jego ciężar), ale przeprowadził bym wstępne testy np. z pisakiem. Co sądzicie o taki rozwiązaniu?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#23

Post napisał: steff.k » 06 gru 2015, 15:16

Prześwit Z jest dla Ciebie wystarczający? Wydaje się dosyć niewielki na wizkach. Co zamierzasz obrabiać?

Na tej półeczce na X przepięknie się będą wióry zbierały :razz:
Jak zamierzasz wykonywać formatki? Laser/woda/frezowanie?

Aha i dobrze jest na początku przewidzieć dookoła jakieś osłony przed wiórami np z poliwęglanu komorowego. Jak to odpalisz w pokoju to niezły sajgon dookoła będzie :wink: . Znam to z doświadczenia :twisted: :twisted: :twisted:


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 16:08

steff.k pisze:Prześwit Z jest dla Ciebie wystarczający? Wydaje się dosyć niewielki na wizkach. Co zamierzasz obrabiać?

Na tej półeczce na X przepięknie się będą wióry zbierały :razz:
Jak zamierzasz wykonywać formatki? Laser/woda/frezowanie?

Aha i dobrze jest na początku przewidzieć dookoła jakieś osłony przed wiórami np z poliwęglanu komorowego. Jak to odpalisz w pokoju to niezły sajgon dookoła będzie :wink: . Znam to z doświadczenia :twisted: :twisted: :twisted:
Taki prześwit mi wystarczy, jest ok. 5,5 cm, a jak dojdzie planowanie blatu to będzie ciut więcej. Na tych rysunkach z siatką jest ona co 1cm więc wszystko można oszacować ;)
Tak jak pisałem obróbka głównie drewno, miękkie tworzywa. Nie za grube elementy.

Z wiórami masz rację. Osłona na pewno jakaś będzie. Mam zamiar podpiąć też odkurzacz, mam taki 12V coś w podobie do tego http://allegro.pl/odkurzacz-samochodowy ... 19646.html i do niego dokupiłem zasilacz o odpowiedniej mocy. Jest cichszy od domowego odkurzacza. Może się nada.

Formatki stalowe dam do wycięcia prawdopodobnie na laser. Śruby zastosuje imbusowe M5 takie żeby z 10mm gwint wchodził w materiał.

Ten falownik ma miejsce na panelu na potencjometr. Orientujesz się może czy można tam do płytki jakiś dolutować i czy będzie wtedy możliwość regulacji obrotów pokrętłem?

Odnośnie napędu to myślę o silnikach krokowych 1,89Nm 2,8A. Wystarczą takie?


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#25

Post napisał: steff.k » 06 gru 2015, 16:48

waluś pisze: Taki prześwit mi wystarczy, jest ok. 5,5 cm, a jak dojdzie planowanie blatu to będzie ciut więcej. Na tych rysunkach z siatką jest ona co 1cm więc wszystko można oszacować ;)
Tak jak pisałem obróbka głównie drewno, miękkie tworzywa. Nie za grube elementy.

Z wiórami masz rację. Osłona na pewno jakaś będzie. Mam zamiar podpiąć też odkurzacz, mam taki 12V coś w podobie do tego http://allegro.pl/odkurzacz-samochodowy ... 19646.html i do niego dokupiłem zasilacz o odpowiedniej mocy. Jest cichszy od domowego odkurzacza. Może się nada.

Formatki stalowe dam do wycięcia prawdopodobnie na laser. Śruby zastosuje imbusowe M5 takie żeby z 10mm gwint wchodził w materiał.

Ten falownik ma miejsce na panelu na potencjometr. Orientujesz się może czy można tam do płytki jakiś dolutować i czy będzie wtedy możliwość regulacji obrotów pokrętłem?

Odnośnie napędu to myślę o silnikach krokowych 1,89Nm 2,8A. Wystarczą takie?
Moim zdaniem prześwit za mały. Przyjdzie Ci do zrobienia coś grubszego i będzie problem. A przecież trzeba coś jeszcze pod detal podłożyć, jakoś łapą zamocować. Będziesz chciał coś w imadło zamocować i już Ci nie wejdzie.

Ja kupiłem odkurzacz do popiołu z filtrem HEPA za 100PLN i daję radę.

A wiercenie i gwitowanie? Musi to być precyzyjnie zrobione żebyś kąty miał.

Co do potencjometru to można podłączyć zew pod zaciski, a czy da się tam wlutować to nie wiem, ale pewnie tak. Są wersje z pokrętłem. Ale może to być enkoder a nie potencjometr. W falowniku do wymiany jest wentylator, bo oryginalny to wyjec jest :wink: .

Ja poszedłem w cichutkie serwa DC :mrgreen: także nie pomogę z krokowcami.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#26

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 17:26

steff.k pisze: Moim zdaniem prześwit za mały. Przyjdzie Ci do zrobienia coś grubszego i będzie problem. A przecież trzeba coś jeszcze pod detal podłożyć, jakoś łapą zamocować. Będziesz chciał coś w imadło zamocować i już Ci nie wejdzie.

Ja kupiłem odkurzacz do popiołu z filtrem HEPA za 100PLN i daję radę.

A wiercenie i gwitowanie? Musi to być precyzyjnie zrobione żebyś kąty miał.

Co do potencjometru to można podłączyć zew pod zaciski, a czy da się tam wlutować to nie wiem, ale pewnie tak. Są wersje z pokrętłem. Ale może to być enkoder a nie potencjometr. W falowniku do wymiany jest wentylator, bo oryginalny to wyjec jest :wink: .

Ja poszedłem w cichutkie serwa DC :mrgreen: także nie pomogę z krokowcami.
Naprawdę taki prześwit mi wystarczy. Elementy obrabiane będą przykręcane wkretami to tego wymiennego blatu lub/i przyklejane na taśmę dwustronną. Poza tym zwiększając prześwit zmniejszę sztywność bramy.

Ten odkurzacz do popiołu cichy jest?

Serwa fajna sprawa ale jeszcze nie dorosłem do tego :D

Otwory te które są na licach formatek dam pod laser. Natomiast te które będą w grubości blach (pod gwint) będę jakoś żmudnie męczył. Właśnie rozmyślanie nad sposobem jak to zrobię spędza mi sen z powiek. Znasz jakiś patent aby to równo zrobić w domowych warunkach?

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#27

Post napisał: Alvar4 » 06 gru 2015, 19:51

Będziesz bluźnił potem że nie dałeś większego prześwitu. Daj przynajmniej 100mm w osi Z. Położysz materiał i w trakcie frezowania zajdzie potrzeba zmiany frezika na inny i nawet nie będzie miejsca na odjazd do góry czy wygodnego włożenia ręki z kluczem. Będziesz chciał sobie wyciąć okienka w jakiejś plastikowej obudowie, przefrezować jakąś pierdółkę w imadle i braknie ci możliwości. Najgorzej będzie z wiertłami bo one są przeważnie długie i bez obcięcia się nie obejdzie. Zrobisz jak zechcesz.
Obrazek


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#28

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 20:40

Alvar4 pisze:Będziesz bluźnił potem że nie dałeś większego prześwitu. Daj przynajmniej 100mm w osi Z. Położysz materiał i w trakcie frezowania zajdzie potrzeba zmiany frezika na inny i nawet nie będzie miejsca na odjazd do góry czy wygodnego włożenia ręki z kluczem. Będziesz chciał sobie wyciąć okienka w jakiejś plastikowej obudowie, przefrezować jakąś pierdółkę w imadle i braknie ci możliwości. Najgorzej będzie z wiertłami bo one są przeważnie długie i bez obcięcia się nie obejdzie. Zrobisz jak zechcesz.
No jak już druga osoba mi o tym wspomina musi coś w tym być :D Zdam się więc na Wasze doświadczenie i powiększę prześwit.

Poza tym odnośnie krańcówek miałbym jeszcze zapytanie. Jakie moglibyście mi polecić do takiej konstrukcji? Chciałbym dać tylko 6 krańcówek limitowych (sprzętowych). Ustawić gdzieś przed nimi softlimity. Pozycję home sobie daruje.


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#29

Post napisał: steff.k » 06 gru 2015, 21:22

waluś pisze: No jak już druga osoba mi o tym wspomina musi coś w tym być :D Zdam się więc na Wasze doświadczenie i powiększę prześwit.
:twisted: :twisted: :twisted:
waluś pisze: Poza tym odnośnie krańcówek miałbym jeszcze zapytanie. Jakie moglibyście mi polecić do takiej konstrukcji? Chciałbym dać tylko 6 krańcówek limitowych (sprzętowych). Ustawić gdzieś przed nimi softlimity. Pozycję home sobie daruje.
Lepiej zrób odwrotnie. Daj 3 krańcówki indukcyjne na HOME, a olej limity. HOME będziesz używał przy każdym włączeniu, a limitów miejmy nadzieje ze nigdy :wink:


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#30

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 22:18

steff.k pisze:
Lepiej zrób odwrotnie. Daj 3 krańcówki indukcyjne na HOME, a olej limity. HOME będziesz używał przy każdym włączeniu, a limitów miejmy nadzieje ze nigdy :wink:
Więc czujniki HOME radzisz i softlimity? Cholerka i za każdym razem stół będzie mi wyjeżdżał na maxa by wrzeciono ustawiło się w lewym dolnym rogu? :shock: A czy można pozycję HOME zadeklarować dla centrum blatu?
Na ile dokładne jest bazowanie na takich krańcówkach? No i jaki model mógłbyś polecić? Nie chciał bym jakiegoś szajsu kupić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”