Biurkowy aluminiak o polu roboczym 50x30x6cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#31

Post napisał: steff.k » 06 gru 2015, 22:48

waluś pisze: Więc czujniki HOME radzisz i softlimity? Cholerka i za każdym razem stół będzie mi wyjeżdżał na maxa by wrzeciono ustawiło się w lewym dolnym rogu? :shock: A czy można pozycję HOME zadeklarować dla centrum blatu?
Na ile dokładne jest bazowanie na takich krańcówkach? No i jaki model mógłbyś polecić? Nie chciał bym jakiegoś szajsu kupić.
No ale w czym problem?
Włączasz maszynę, program i dajesz bazowanie osi. Każda oś jedzie do HOME. Mocujesz materiał, zaznaczasz w programie początek materiału i jazda :wink:

Dokładność myślę ze poniżej 0,01 mm ale testów nie robiłem.
Mam zamontowane dwa Omrony i jednego chińczyka Highly. Dużo lepiej działają Omrony, w Highly jakby histereza wykrywania nie jest stała.
Czujniki mam fi18 zasięg 8mm.



Tagi:


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#32

Post napisał: waluś » 06 gru 2015, 22:58

steff.k pisze: No ale w czym problem?
Włączasz maszynę, program i dajesz bazowanie osi. Każda oś jedzie do HOME. Mocujesz materiał, zaznaczasz w programie początek materiału i jazda :wink:

Dokładność myślę ze poniżej 0,01 mm ale testów nie robiłem.
Mam zamontowane dwa Omrony i jednego chińczyka Highly. Dużo lepiej działają Omrony, w Highly jakby histereza wykrywania nie jest stała.
Czujniki mam fi18 zasięg 8mm.
Jedynie problem w tym, że jeśli się zapomnę to wyjeżdżający stół może grzmotnąć w coś stojącego obok :D Generalnie maszynka (w centralnym położeniu blatu) jest na długość biurka. W skajne pozycje miała by wyjeżdżać gdybym obrabiał coś dłuższego. No ale nic, trzeba będzie o tym pamiętać by nic akurat za obrabiarką nie stało.

Możesz mi wyjaśnić bo nie rozumiem o co chodzi z tą nie stałą histerezą wykrywania? Znaczy czujnik HOME może w ogóle nie zadziałać? Wówczas nie mając krańcówek będzie wielkie bum :o


steff.k
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 529
Rejestracja: 07 paź 2013, 20:12
Lokalizacja: Kraków/Kraśnik

#33

Post napisał: steff.k » 07 gru 2015, 14:13

waluś pisze: Jedynie problem w tym, że jeśli się zapomnę to wyjeżdżający stół może grzmotnąć w coś stojącego obok :D Generalnie maszynka (w centralnym położeniu blatu) jest na długość biurka. W skajne pozycje miała by wyjeżdżać gdybym obrabiał coś dłuższego. No ale nic, trzeba będzie o tym pamiętać by nic akurat za obrabiarką nie stało.
Z czasem pewnie dla niej osobny stół zrobisz i problem się rozwiąże :wink:
waluś pisze: Możesz mi wyjaśnić bo nie rozumiem o co chodzi z tą nie stałą histerezą wykrywania? Znaczy czujnik HOME może w ogóle nie zadziałać? Wówczas nie mając krańcówek będzie wielkie bum :o
Nie że w ogóle nie zadziała, nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło, a z różnymi czujnikami indukcyjnymi mam często do czynienia. Chodziło mi o to, że jak zostawiam maszynę na progu zadziałania krańcówki to po wyłączeniu zasilania i ponownym włączeniu po jakimś czasie, czujniki Omrona mają taki sam stan jak przed wyłączeniem, natomiast Highly często zmienia stan i wykrywa że wjechałem na krańcówkę. Wtedy muszę ponownie wyłączyć maszynę, zakręcić odrobinę osią żeby odsunąć krańcówkę i ponownie włączyć.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#34

Post napisał: waluś » 07 gru 2015, 17:50

Niestety dodatkowy stół odpada, za małe mieszkanie, a poza tym to biurko jest właściwie przeznaczone na moje majsterkowanie. W pewnym sensie zazdroszczę tym, co mają własny domek z garażem, piwnicą. Wtedy można spokojnie śmiecić, hałasować :D

Co do krańcówek HOME to mnie uspokoiłeś. Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo tylko 3 wystarczą, a nie 6. Tak się zastanawiam czy właściwie na Z-tce jest on konieczny? Może lepiej dać czujnik wysokości narzędzia? Chociaż kurcze jak nie będzie HOME na Z-tce to i softlimitów się nie ustawi. Dobrze kombinuję?

Jeśli by (odpukać) miała któraś oś dokręcić się do oporu i gdy nakrętka zacznie cisnąć w blok łożyskujący to mam nadzieję, że pierwsze pieprznie sprzęgło :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”