Frezarka 3-osiowa, stała brama, pole robocze 620x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

elofura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 239
Rejestracja: 16 lut 2010, 14:49
Lokalizacja: Jacentów

#31

Post napisał: elofura » 23 gru 2015, 20:17

Szkoda że frezer nie zrobił Ci powierzchni oporowej i nie wyfrezował otworów pod prowadnice.


Zaczynam przygodę.

Tagi:


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#32

Post napisał: szyrox4400 » 25 gru 2015, 18:32

Gaspar: Mierzyłem za pomocą liniału krawędziowego i szczelinomierza.

elofura: Myślałem o tym. Frezer uznał, że usługa wtedy będzie droższa o 200zł, jeśli będe chciał by zrobił mi rowek, do którego dosunąłbym podpory wałków. Stwierdziłem, że chyba zwariował. Poradzę sobię bez tego. Ułatwia to w dużym stopniu montaż ale nie jest to raczej konieczne.

Przed świętami kupiłem sobie tarczki ścierne do kątóweczki. Profile zamknięte wyszlifowałem i pomalowałem farbą Corizon eliminującą ogniska rdzy w kolorze czerwonym tlenkowym.

Obrazek

[ Dodano: 2015-12-25, 18:53 ]
W Styczniu mam zamiar kupić stół teowy od Pana Michała z firmy http://xprojekt.eu/. Planuję w Inventorze narysowac sobię ten stół wraz z otworami (z pogłębieniem na śruby walcowe) pod przykręcenie obudów łożysk oraz obudowy nakrętki kulowej. Prawdopodobnie kolega wykona mi taką usługę. Polecacie założyć jakiś luz na otworach aby móc wszystko później ustawić czy robić raczej ciasno jeśli to ma zejść z cnc? Przy montażu przykręce obudowy łożysk do stołu i przy nasunięciu na prowadnicę będe ustawiał prowadnice by móc natrasować pod otwory gwintowane? Mam dobry tok myślenia czy zrobilibyście to inaczej?


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#33

Post napisał: m.j. » 26 gru 2015, 08:01

Z moich doświadczeń wynika, że wałek wałkowi nie równy i to samo tyczy się obudowy łożyska liniowego, a nawet samych łożysk chińskich.
Zacznę od ogólników:
- Kupuj w tej samej firmie i możliwie z tej samej partii. Ja zrobiłem błąd kupując z różnych miejsc i musiałem wszystko poprawiać. Dokładnie to wałki z podporami nie miały jednakowej wysokości i wałki z dwóch różnych firm różniły się wysokością o 0.2mm!!! Ten sam wałek na podporze też miał inną wysokość, ale to zależało od sztuki. Jeden mieścił się w specfikacjii +/-0.02mm a inny latał już +/-0.06mm. Musiałem więc przefrezować wszystkie podpory na jednakowy wymiar. Miałem na czym więc ta operacja kosztowała mnie tylko mój czas i prąd na obróbkę.
- Podpory mają nawiercone otwory montażowe z różną tolerancją. Ja dla bezpieczeństwa od razu rozwierciłem stare na 6.2mm i dowierciłem nowe co 50mm (opcja dla wytrwałych).

Teraz obudowy łożysk liniowych:
- w życiu żaby nie rób wybrań pod obudowy na styk! Już tłumaczę dlaczego. Obudoy też miałem z różnych firm i tutaj też zonk. Ich deklarowana szerokość też ma się nijak do rzeczywistości. Pewenie zależy to od partii, dystrybutora i kwadry księżyca ale jeśli nie masz obudów to je kup i pomierz. Nawet jeśli będą miały jednakową szerokość to radzę zrobić wybrania nieco szersze aby obudowy ułożyły się wg wałka w łożyskach, bo na ile osiowo zrobił chińczyk otwór pod łożysko liniowe to nikt nie wie (nawet ten chińczyk).
- Tak samo otwory w stole pod śruby trzymające obudowy zrób też nieco luźniejsze. Myślę, że wiertłem 6.2mm (jeśli to 20-ki) wystarczy.

Generalnie trzeba zrobić tak aby obudowy mogły ułożyć się wg łożysk na wałku. Chińskich wytworów nie należy traktować jako bazy, ponieważ można się srodze zawieść.

Nie trasuj otworów przykręcając łożyska w obudowach do stołu tylko najpierw ustaw prosto jedną prowadnicę np za pomocą liniału, ponieważ wałki nie muszą być proste i raczej nie będą. Dopiero po przykręceniu do czegoś prostego się wyprostują. Tutaj przydaje się więcej otworów w podporach i kilka nieco większych np 7mm (aha... ja mocowałem śrubami 6mm, a nie 5mm!!!) dlatego że wtedy mamy możliwość dogięcia wałka tak aby był prosty. Ja bym zrobił to tak:
- powiercił podpory co 50mm, a co fabryczne 150mm dał trochę większe od nominalnych otwory
- Powiercił i pogwintował równo co 150mm w ramie otwory pod te większe otwory
- do nich wstępnie przykręcił jedną prowadnicę
- ustawił ją wg liniału, tak aby była prosta na całej długości
- dopiero wtedy wytrasował otwory na pozostałe otwory i dobrze przykręcił prowadnicę
- wg pierwszej ustawił drugą, najlepiej na płytki wzorcowe lub na coś co ma równą długość odpowiadającą naszemu rozstawowi prowadnic "minus" 20mm (dla wałków 20-ek)
- mając ustawione dwie prowadnice, które są proste i równolegle ustwione względem siebie dopiero nałożył obudowy z łożyskami i przykręcił do nich stół.
Moim zdaniem inna metoda nie koniecznie gwarantuje sukces. Gdyby podzespoły były zgodne wymiarowo z tym co piszą to pewnie dałoby się zrobić wszystko na ciasne pasowanie i musiałoby działać, ale tego chińczyk nam nie zagwarantuje.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#34

Post napisał: szyrox4400 » 17 sty 2016, 07:36

Dzieki za tak wyczerpujaca odpowiedź:)Postanowilem, że wydam więcej i zrobię wszystko na szynach i wózkach liniowych hiwina. W poniedzialek otrzymam wymiary stołu teowego po demontazzu z jakiejś frezarki karuzelowej
. Pod stołem jest przefrezowany szeroki rowek pod montaż na frezarce, takze możliwe że rozwiąże to problem w przypadku zmieszczenia nakrętki kulowej pod stołem. Z początku myślałem że kupię normalny alu stół i bede robil jakieś dystanse między wózkami a stołem, ale uznałem, że maszyna będzie sztywniejsza jeżeli stół będzie możliwie blisko prowadnic. Mam pytanko. Jeśli ten stalowy stół, którym się zainteresowałem warzy 100kg to jaką nośność mają wozki 15/20 hiwina? Dodam link do aukcji za niedługo. Pozdro


m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#35

Post napisał: m.j. » 18 sty 2016, 13:47

100kg nie zrobi na nich wrażenia :wink:
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


Aldeberan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:13
Lokalizacja: Wa-wa

#36

Post napisał: Aldeberan » 18 sty 2016, 16:34

100kg~ 1kN
Nośność dyn wózka 20ki ~17kN

więcej wzorków w katalogach - polecam :)
scio me nihil scire


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

Problemik i nabytek

#37

Post napisał: szyrox4400 » 24 lut 2016, 17:05

Witam, dawno nie aktualizowałem wątku. Tępo prac, zakupów spowodowane jest brakiem funduszy, także powoli do celu.

Mechanikę zamierzam oprzeć na prowadnicach liniowych Hiwin 20, wózkach CA i CC.

Mam pewną wątpliwość odnośnie różnicy wysokości między wózkami a obudową nakrętki kulowej pod stołem teowym. W projekcie wychodzi około 2cm. Dodaje załącznik by zaobrazować problem.
Obrazek

Różnica wynika z tego, że w trakcie zmieniłem założenia bo pierwotnie chciałem robić na wałkach podpartych. Myślałem aby między wózkami a stołem dodać takie dystanse (kostki aluminiowe). Zlecić to frezerowi aby już natrasował i wywiewrcił otwory. Przydałoby się chyba od spodu stołu wyfrezować dwa rowki na nieznaczną głębokość aby jak najdokładniej wpasować te kostki i przykręcić do stołu. Jeśli macie jakiś swój pogląd na to proszę o podpowiedzi.

Dziś odwiedził mnie kurier. Firma XPROJEKT Michał Socha wykonała mi oto taki stoliczek:

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji:)


korba_czow
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 13 gru 2013, 14:56
Lokalizacja: Ww

#38

Post napisał: korba_czow » 28 lut 2016, 21:24

Jakie wymiary ma ten stół?


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#39

Post napisał: szyrox4400 » 29 lut 2016, 14:14

500x600x30


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

Nabytki

#40

Post napisał: szyrox4400 » 19 mar 2016, 12:34

Nabyłem wózki HGH20-CA oraz HGW20-CC w dobrej cenie:) Powoli pchamy to do przodu:)
Obrazek

1. Mam pewną wątpliwość. Myślę nad kupnem krzyżaka cnc od użytkownika Bakprint na allegro. Otrzymałem od tego Pana edrawing i zamodelowałem krzyżak wiążac go z moją istniejącą konstrukcją. W projekcie jak widać prowadnice nie wychodzą na środku baz (płaskownik 10mm). Aby uniknąć wykonywania krzyżaka na zamówienie mógłbym tak zostawić. Napewno nie jest to estetyczne rozwiązanie. Ale mam do Was pytanie czy wpłynie to na sztywność znacząco?
2. Kolejne pytanie mam odnośnie problemu związanego z zmianą założeń konstrukcyjnych. Otóż gdy osadzę śrubę w blokach łożyskowanych to poziom obudowy nakrętki kulowej jest o ok. 19mm wyżej od poziomu wózków. Myślałem nad takim rozwiązaniem jak na zdjęciu. Dodanie dystansów z aluminum z przelotowymi otworami rozwiązałoby sprawę. Nie jestem pewny czy jest to dobre rozwiązanie. Macie jakieś propozycję?
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”