Frezarka 3-osiowa, stała brama, pole robocze 620x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#51

Post napisał: dragon44 » 18 maja 2016, 23:06

popraw te zdjęcia po dwa bo oglądać nie idzie ;p

Wiesz, że wózki hgw mają jedną stronę szlifowaną do bazowania? ;)



Tagi:


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#52

Post napisał: szyrox4400 » 19 maja 2016, 22:22

Wiem wiem:) Czyż to nie wystarczy?

W przypadku stołu, wyfrezuje 3 rowki na spodzie stołu, w których umieszczę kostki dystansujące stół (różnica poziomów powierzchni obudowy nakrętki a wózków). Kostki będa miały powierzchnie oporowe z 2 stron, także myślę, że będzie ok. Zdjęcia jutro poprawię.

Jeśli Twoje pytanie nasuneło się poprzez tego screena to jest to już nieaktualne.
Obrazek

Kostka ma jedną powierzchnię oporową i otwory przejściowe. Wózki za pośrednictwem kostek dystansujących będą przykręcane śrubami M5 do gwintu w stole.


CinekX0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 18 paź 2014, 21:36
Lokalizacja: Poznań

#53

Post napisał: CinekX0 » 20 maja 2016, 14:26

szyrox4400, te kostki zrobiłbym większe, zakołkował i przykręcił na amen! Potem dopiero obróbka pod wózki i kręcenie wózków, można wtedy zrobić na wylot otwory pod wózki.


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#54

Post napisał: szyrox4400 » 20 cze 2016, 22:25

Hej, postawiłem na swoim, myślę, że ogarnę równie dobrze ustawienie geometrii w przypadku kostek pełniących funkcję dystansującą.

Rowki w stole zostały wyfrezowane frezem 10 na cnc a w lini powierzchni oporowych została zrobiona dodatkowa kalibracja.
Kostki zostały wykonane na konwencjonalnej frezarce.
Prace mozolnie posuwają się do przodu ale ważne by działać. Może i dobrze bo mam czas na przemyślenie bądz podpatrzenie innych lepszych rozwiązań.

Poniżej dodaję zdjęcia:
Obrazek

Obrazek


Obrazek
Na dniach napiszę post odnośnie podstrumentu (nogach), do których będe chciał przykręcić konstrukcję (korpus). Oraz rozwiązać kwestię odprowadzania wiór i chłodziwa w przypadku stołu wyjeżdzającego poza konstrukcję (w przód/tył) Chciałbym usłyszeć Waszą opinię na ten temat. Jakbyście to rozwiązali.


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#55

Post napisał: szyrox4400 » 13 lis 2016, 17:30

Pochłonął mnie wir pracy, ale prac związanych z maszyną nie zaniechałem:) Pospawałem nogi pod maszynę z profili 100x100x3 oraz 100x50x3 metodą mig/mag. Po wyszlifowaniu spawów całość została pomalowana podkładem antykorozyjnym (kolor czerwony tlenkowy).

W między czasie od ostatniego posta zamówiłem również śruby kulowe FI16 skok 10 wraz z nakrętkami firmy TBI Motion. Do tego bloki łożyskujące BK/BF12 dla osi Y i FF/FK12 dla osii X na bramię.

Dlatego boki FF/FK, ponieważ planuję wykonać dwie płyty z aluminium na boki bramy, które byłby z jednej strony elementem, w którym montujemy blok łożyskujący a z tyłu bramy byłby do niej przykrecony silnik np na łezkach by móc naciągnąć pasek.

Polecacie taki system naciągu czy odradzacie ? Myślałem też o rolce napinającej.

Za niedługo będe chciał montować prowadnicę i ustawiać geometrię i tutaj proszę Was o jakieś porady w jaki sposób ustawić geometrie. Jak w to robiliście. Czujnik zegarowy z ramieniem mam, jest konieczne bym kupował kątownik precyzyjny? Proszę o odpowiedz:)

Pozdrawiam Szymon!

Zdjęcia:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2016-11-13, 17:32 ]
W konstrukcji podstrumentu wspawałem do nóg nakrętki M10 i planuję tam wkręcić stopy wahliwe. Całość od ziemi do góry stołu teowego będzie miała ok. 110 cm. Myślę, że to ergonomiczna wysokość. Co sądzicie?


MarioMAX
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 181
Rejestracja: 17 sty 2013, 12:02
Lokalizacja: Oświęcim

#56

Post napisał: MarioMAX » 14 lis 2016, 11:02

szyrox4400, Ergonomiczna wysokość to raczej 70cm ( do stołu ) większość frezarek, stołów, biurek tyle ma. Ale wiadomo, dla ciebie może wygodnie jest mieć 110. Odpuszczałeś konstrukcję ? Jeśli tak, to można wiedzieć, gdzie, jaką metodą i ile kosztowało ? Czeka mnie to za niedługo, no i masz czym powiercić otworki pod prowadnice? Ja myślę zbudować jakiś stelaż do wiertarki, gdyż ręcznie praktycznie nie da się tego powiercić, a stołowej z takim wysięgnikiem nie mam, frezarki tak samo.


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#57

Post napisał: Malaxis » 14 lis 2016, 14:42

Dobrym rozwiązaniem do wiercenia takich otworów ręcznie jest zlecenie wycięcia szablonu np na laserze.
Sam tak zrobiłem jak robiłem otwory pod 2m prowadnicę i wszystkie wyszyły na tyle dobrze, że nie było problemu z zamontowaniem i ustawieniem szyny. Szablon to był płaskownik 35x1000x3 z otworami fi4 o takim samym rozstawie jak przy prowadnicy.


mineque
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 592
Rejestracja: 12 wrz 2010, 01:59
Lokalizacja: Południe

#58

Post napisał: mineque » 14 lis 2016, 14:44

Malaxis pisze:Dobrym rozwiązaniem do wiercenia takich otworów ręcznie jest zlecenie wycięcia szablonu np na laserze.
Sam tak zrobiłem jak robiłem otwory pod 2m prowadnicę i wszystkie wyszyły na tyle dobrze, że nie było problemu z zamontowaniem i ustawieniem szyny. Szablon to był płaskownik 35x1000x3 z otworami fi4 o takim samym rozstawie jak przy prowadnicy.
Ile Cię policzyli za taki szablon?


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#59

Post napisał: Malaxis » 14 lis 2016, 14:45

Ciężko powiedzieć bo miałem wtedy więcej rzeczy do wycięcia, myślę że wyszło koło 15-20zł


Autor tematu
szyrox4400
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 28
Posty: 40
Rejestracja: 09 paź 2015, 18:09
Lokalizacja: Maków
Kontakt:

#60

Post napisał: szyrox4400 » 14 lis 2016, 21:28

Hej.
No właśnie może być problem z wierceniem. Wiertarki stołowej nie mam a gdybym miał to jest problem gabarytu całej konstrukcji (tak jak mówicie). Na wyposażeniu mam wiertarke Celmy i nową wkrętarko-wiertarkę 18V Makity. Mam krawędzie porobione w stole teowym, także myślałem wstępnie przykręcić wózki do stołu, następnie nasunąć prowadnice. Taki zespół stołu wózków i prowadnic położyć na płaskownikach z wyprowadzonymi bazami pod prowadnice. Następnie myślę ustawić jedną z prowadnic w miarę równolegle do boku maszyny i całość prowadnic ścisnąć np. ściskami w kilku miejscach. Wyjadę stołem i wózkami z prowadnic a myślę, że będe miał możliwość natrasować otwory przy użyciu otworów w prowadnicach (napunktować poprzez otwór). Zawaliłem nie robiąc krawędzi oporowych w trakcie wyprowadzania powierzchni. Zdaję sobie z sprawę z tego wielkiego błędu ale myślę, że ratują mnie te krawędzie oporowe w stole teowym.

Nasuneło mi się kilka pytań odnośnie ustawiania geometrii, otóż:

1. Czy mogę zrobić tak jak pisałem wyżej? Tzn. równoległość prowadnic osi Y (prowadnice pod stołem) ustawić wykorzystując krawędzie oporowe w stole tj. po ówczesnym przykręceniu wózków do stołu i wstępnie prowadnic do korpusu, nasunąć stół na prowadnice co myślę ustawiłoby mi równoległość prowadnic, po czym przykręcić prowadnice na amen. Poźniej sprawdzić dla pewności czujnikiem zegarowym równoległość?

2. Drugie pytanie odnośnie tego jak ustawiacie prostopadłość bramy (osi X) do prowadnic pod stołem (osi Y)? Będe miał do wykorzystania kątownik precyzyjny 500x250mm klasy II wg. DIN 875 oraz czujnik zegarowy. Chcę kupić również szczelinomierz aby miał listek 0,01.

3. Czy mogę ustawić prostopadłość osi Z względem stołu używając kątownika i czujnika zegarowego? Z racji tego że stół kupiłem od firmy XPROJEKT (zapewniają, że są frezowane precyzyjnie)myślę położyć kątownik krótszym ramieniem na stole teowym. Do osi Z przymocować czujnik zegarowy i ustawić tak aby dotykał dłuższego ramienia kątownika. Następnie przejechać Zetką góra/dół i gdy wskazania czujnika będą identyczne mogę uznać, że to za mną?


Bramę planuję z każdej strony przykręcić 8 śrubami M10 (gwint będzie na głębokość 15mm - przejściowy).

Myślałem również nad ustawieniem bloków łozyskujących śruby kulowe. Myślicie, że wystarczającym będzie już po ustawieniu geometrii przejechanie każdą osią w pełnym zakresie jej ruchu tak by bloki łożyskujące same się ustaliły. Jaką metodę polecacie by sprawdzić tą osiowość nakrętki z śrubą?

Z góry dziękuję Wam jeśli rozwiejecie moje wątpliwości:) Zachęcam do dyskusji:)

P.S.
Jeśli chodzi o tanią a dobrze wykonującą detale firmę, która wycina laserem, waterjetem itd blachę (nierdzewkę) to gorąco polecam firmę Valor z Przytkowic ( Okolice Krakowa, Energy 2000:P). Zajmują się również gięciem blachy w różnych wymyślnych postaciach:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”