Mała grawerka 300x300x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

Mała grawerka 300x300x200

#1

Post napisał: numell » 23 paź 2015, 21:08

Witam,
Zaczynam powoli kleić swoją mała frezarkę z tego co nazbierałem.
Jak widać na załączonych fotach śruby kulowe HIWIN 20x5 L500 mam zatoczone tylko od strony napędowej.
Jak myślicie, czy robić podtrzymkę od strony niezatoczonej czy to olać :?:

Rozsądek mówi żeby mimo wszystko podeprzeć wiszącą stronę ale to troszkę komplikuje sprawę bo musiałbym śruby zatoczyć a tego byle kto nie zrobi tanio i dobrze...
W grę wchodzi wytoczenie tulejki i wciśniecie jej na koniec gwintu tylko ze to też żeby miało sens trzeba było by zabrać dość dużo zakresu roboczego który dla mnie jest cenny...
Ktoś kiedyś rozgryzał temat?
Tulejkę w razie czego mógłbym zrobić z 1 zamocowania więc wyjdzie osiowo, ale jak będzie po nasunięciu na gwint?

Najprościej byłoby odpuścić i zostawić jak jest - bez podtrzymki... hmm.. :?:

Wrzucam też projekt który na bieżąco zmieniam (choć pewne elementy podstawy już frezuję), więc konstruktywna krytyka wskazana :razz:

Obrazek

a tu śrubka

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#2

Post napisał: Malaxis » 23 paź 2015, 22:15

Na zdjęciu widać, że śruba ma zrobiony otwór w niezatoczonym końcu, dotocz tulejkę która będzie pasować do środka tego otworu i dorób do niej jakiś mały blok łożyskowy. (Np z obudowy do łożysk liniowych)

Moim zdaniem konstrukcja z ruchomą bramą przy takim polu roboczym jest bez sensu, nie lepiej było zrobić stałą bramę?
Jeśli nie ma kolega jeszcze zakupionych wózków to radziłbym kupić przynajmniej jeden komplet z kołnierzami i przeprojektować trochę krzyżak, oprócz tego że będzie mniejsza dźwignia w osi Z to łatwiej
będzie złapać geometrię przy montażu. (kąt pomiędzy Z i X)


Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#3

Post napisał: numell » 23 paź 2015, 23:24

Otwór na końcu śruby nie jest do końca otworem :mrgreen:
Na zdjęciu tego nie widać ale tam jest wytłoczone miejsce na klucz imbusowy... i nie do końca w osi co w sumie mnie trochę dziwi ale to nieistotne bo służy tylko do przytrzymania śruby podczas kasowania luzu nakrętką. Otwór odpada..
Wózki już mam wszystkie bez kołnierza i inne nie będą

Nie rozumiem
oprócz tego że będzie mniejsza dźwignia w osi Z to łatwiej
będzie złapać geometrię przy montażu. (kąt pomiędzy Z i X)
Czego nie mają wózki bez kołnierza, co posiadają wózki kołnierzowe?
Chyba że masz na myśli projekt krzyżaka... :?:
Każdy wózek ma bazę referencyjną a krzyżak jest z jednego klocka alu więc z geometrią nie powinno być problemu.
Wózki kołnierzowe upraszczają projekt krzyżaka natomiast z zasady są szersze od zwykłych w tym samym rozmiarze (często nawet szersze w rozmiarze niżej) co wiązałoby się z powiększeniem krzyżaka i zabraniem pola roboczego.
Ciężko upchnąć wózki 25 i śruby z nakrętkami 20x5 w krzyżaku 170x200 -udało się :wink:

Dlaczego ruchoma brama?
Moja obecna maszyna ma pole robocze 500x500 dlatego postanowiłem zbudować o własnych siłach coś jeżdżącego.

W kolejnym etapie poskładam z profili konstrukcyjnych długą a wąską ramę (1500) + napięty gwint kulowy, dorobię mechanizm napędzanej nakrętki i niewielkim kosztem strzelam 500zł (nie licząc blachy na stół) uzyskam pole robocze 300x1300mm.
Czasem chciałbym obrobić coś długiego i nie ma czym stąd taka myśl.

Uzyskanie tak dużego pola roboczego stosując inny rodzaj konstrukcji wymaga niestety obróbki siłą rzeczy długich elementów a zlecać to komuś to wiesz jak to bywa... kasa, czas, proszenie się...
Profile grubościenne powinny być proste więc odpada wszelka obróbka :grin:

Mocno to wszystko przekombinowane ale wieczory są długie więc rysuję co nieco na sto sposobów :razz:


.


Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#4

Post napisał: numell » 24 paź 2015, 23:52

Relacja z placu boju :wink:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po osadzeniu śruby w gnieździe stwierdziłem że robienie podtrzymki jest jednak zbyteczne.
Otwory zrobiłem z obu takie same więc nie ma stresu, gdyby się jednak okazało że będzie potrzeba to się zrobi.

Jeszcze krótki filmik z frezowania.

[youtube][/youtube]


Stosował ktoś kiedyś roloosłony :?:
np coś takiego:
Obrazek

Z racji ze jeszcze nie mam zrobionych boków i belki , rozważam wkomponowanie takiego ustrojstwa co by się napęd nie syfił.
Drogie takie cudo :?: Działa :?:
Osłony harmonijkowe zajmują trochę miejsca po złożeniu i chyba nie uda mi się ich tutaj wcisnąć.. :evil:


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#5

Post napisał: Malaxis » 25 paź 2015, 00:03

Jeśli będzie miał kolega dobrze zrobione bazy to rzeczywiście nie będzie problemu z ustawieniem kąta pomiędzy osi Z i X. Nie mniej zrobienie baz dobrze nie jest takie proste jako że wymaga to prze mocowania detalu. U siebie w krzyżaku zrobiłem bazę dla wózków w osi X a wózki w osi Z miały lekką regulację i za pomocą czujnika zegarowego i kątownika maszynowego mogłem ustawić z dokładnością do 0.01. (+ niedokładność kątownika)

Z mniejszą dźwignią miałem na myśli, że mógłby kolega wtedy przeprojektować krzyżak wózki z kołnierzem można przykręcać od spodu.

Powodzenia w budowie :smile:


Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#6

Post napisał: numell » 29 paź 2015, 22:39

Podczas frezowania baz, krzyżak będzie ustawiany na czujnik więc raczej nie ma się co stresować... Zobaczymy...

Tymczasem projekt troszkę zmieniłem pod wspomniane roloosłony aczkolwiek cena ich jest porażająca... 800zł :shock: Trzeba będzie coś wymyślić bo widzę że nikt nie chce pomóc w tym temacie :???:

Obrazek

A tutaj na szybkiego pomiar równoległości prowadnicy względem podstawy maszyny (obróbka kluczowych płaszczyzn jest pomocna w późniejszym etapie ustawiania geometrii).

[youtube][/youtube]

Dalsze prace dopiero w sobotę :neutral:


.


Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#7

Post napisał: numell » 14 lis 2015, 22:20

Nic się tutaj nie dzieje...

A spod wrzeciona wyskakują gotowe elementy :P

[youtube][/youtube]


[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika

beatliner
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 39
Rejestracja: 09 wrz 2014, 10:37
Lokalizacja: Kraków

#8

Post napisał: beatliner » 20 lis 2015, 13:28

Widzę, że się w końcu wziąłeś za swoją zabawkę :) Fajnie i solidnie to wygląda! Czekam na pierwsze wiórki :)


Autor tematu
numell
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 15
Posty: 93
Rejestracja: 01 sie 2011, 20:32
Lokalizacja: małopolska

#9

Post napisał: numell » 20 lis 2015, 18:01

Powoli w coś tam się dzieje choć czasu niewiele. Może jutro uda się zamontować śrubę Y i poskręcać cała belkę która póki co na sztukę skręcona...

Troszkę za głęboko wpuściłem sobie belkę w boki i chyba muszę odpuścić pogłębienie pod łby M8 :cry: trudno na poczet sztywności niech sobie wystają łby nikomu to nie przeszkadza - jedyne co to nieestetycznie wygląda.
Wióry prędko nie polecą.

Powoli a dokładnie ...

Jutro postaram się zrobić sensowniejszy pomiar sztywności/wiotkości bramy względem podstawy a nie jak ostatnio - "robisz to źle" :mrgreen:


Malaxis
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 659
Rejestracja: 01 lut 2011, 00:31
Lokalizacja: Bolechowice/Kraków

#10

Post napisał: Malaxis » 20 lis 2015, 22:07

Może zastosowanie śrub M8 z obniżanym łbem rozwiąże kolegi problem? :wink:
Zwykłe imbusowe śruby M8 mają łeb o wysokości około 8 a te z obniżanym łbem tylko 4,8

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”