Stała brama, spawana. plexi, mosiądz, drewno, aluminium.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

Stała brama, spawana. plexi, mosiądz, drewno, aluminium.

#1

Post napisał: Laki_88 » 03 paź 2015, 11:15

Witam, przyszedł czas na modernizację maszynki która w dwóch wersjach śmiga od 3 lat i moge szczerze powiedzić że zarobiła na siebie.

Dostanie śruby kulowe, stałą bramę i perspektywy na przyszłość.

Założenia:
-ograniczone fundusze, dlatego postaram się przygotować ją w taki sposób żeby w przyszłości bez ingerencji w całą konstrukcje można było wymienić podzespoły na lepsze.
-jak najwięcej gratów do odzyskania ze starej konstrukcji.
-śruby kulowe w 3 osiach.
-stała, sztywna brama.
-prędkość posuwu ok. 3m/min

Na początek przygotowałem pierwszy model/ zarys konstrukcji. Brak w nim oczywiście śrub, mocowań pod silniki i masy innych szczegółów. Oceńcie najpierw i doradźcie co jest ok a co do kosza, jak już z tym sie uporam będe rysował dalej.

Obrazek

Wałlki podparte to spadek po starej wersji maszynki, więc póki co zostają, konstrukcja ma być przygotowana pod wymiane na prowadnice Hiwin 20mm.

Obrazek

Cała podstawa to też stara podstrawa ma już 3 lata, dojdą tylko zaznaczono na zółtą planowane elementy pod prowadnice Y i bramę.

Obrazek

Brama spawana i planowana tam gdzie żółte. Główny profil X-a to profil zamknięty 200x120 o ściance 6mm. Jeśli gdzieś taki dorwe jak nie to będzie jakoś z 2 złożony albo coś. Blachy 10mm przewidziane.

Obrazek
Obrazek


Z-ka aluminiowa część z mocowaniem wrzeciona (Kress) to także spóścizna do wymiany jak zasłuży/zarobi, na coś większego. Płyta wprzy wózkach X to 15mm aluminium.

Co sądzicie?

[ Dodano: 2015-10-03, 20:25 ]
Pole robocze: 370x530x120
Prowadnice: Y-20, X-16, Z-16
Śruby kulowe chyba 20.



Tagi:

Awatar użytkownika

elofura
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 239
Rejestracja: 16 lut 2010, 14:49
Lokalizacja: Jacentów

#2

Post napisał: elofura » 05 paź 2015, 09:27

Możesz zdradzić ile Cię wyszła wersja pierwotna?
Zaczynam przygodę.

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#3

Post napisał: wojtek30 » 05 paź 2015, 10:33

Blachę na zetkę i krzyżak musisz z jednej strony splanować w całości, inaczej po obróceniu nie zachowasz równoległości powierzchni. Możesz też kupić precyzyjnie frezowane aluminium od Gleicha, wtedy nie będziesz musiał planować.
Jeśli chcesz oddawać bramę do zabielania powierzchni, to przemyśl jak będzie mocowana do obróbki, dospawaj jakieś nóżki pod spodem. Operatorowi maszyny pewnie się nie będzie chciało mocować tego idealnie i potem możesz mieć krzywą powierzchnię gdy dociśnie łapami zbyt mocno z jednej strony.


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#4

Post napisał: Laki_88 » 05 paź 2015, 19:40

elofura pisze:Możesz zdradzić ile Cię wyszła wersja pierwotna?
Właściwie to nie liczyłem dokladnie. Zwłaszcza że powstawała na przestrzeni jakichś 6 miesięcy. Około 4k, sam spawałem, większość stali ze złomu i planowałem powierzchnie po znajomości.

[ Dodano: 2015-10-05, 19:49 ]
wojtek30 pisze:Blachę na zetkę i krzyżak musisz z jednej strony splanować w całości, inaczej po obróceniu nie zachowasz równoległości powierzchni. Możesz też kupić precyzyjnie frezowane aluminium od Gleicha, wtedy nie będziesz musiał planować.
Jeśli chcesz oddawać bramę do zabielania powierzchni, to przemyśl jak będzie mocowana do obróbki, dospawaj jakieś nóżki pod spodem.
Jesli chodzi o planowanie zetki to pewnie masz racje. Papier wszystko przyjmie... To akurat we własnym zakresie załatwię na drugiej maszynce. Nie wiem tylko czy krzyżak ze stali cz alu.

Z bramą to faktycznie nie wiem jak to ugryźć. Zwłaszcza ze prostopadle płaszczyzny są do machnięcia.


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#5

Post napisał: Laki_88 » 28 paź 2015, 21:28

Projekt jest realizowany nadal, wbrew temu co możnaby pomyśleć. Koncepcja oczywiście milion razy zmieniła założenia.

Udało mi się kupić śrubki 1605 od kolegi Krako (miało być 2005, ale wiadomo...), więc oś Z i X będzie na tych śrubkach, Y prawdopodobnie na 2005. W związku z tym skok osi Z będzie wynosił 90mm, osi X jakieś 650mm-690mm.

Nie znalazłem firmy dysponującej piecem do odpuszczania odpowiedniej wielkości/ceny. Więc zacząłem zastanawiać się nad inną opcją, mam troche wolnych profili Bosch Rexroth 40x80 i kusi mnie żeby je użyć.

To znaczy zbudować z nich brame, splanować/zabielić powierzchnie w własnym zakresie na drugiej maszynce, a do podstawy dospawać tylko kawałki blachy pod prowadnice i brame i oddać ją do planowania.

Plusy:
-za darmo materiał na brame,
-w miarę proste powierzchnie i wydaje mi się łatwa robota z poskładaniem tego do kupy, a i efekt końcowy bardziej przwidywalny niż spawanie w półamatorskich warunkach,

Minusy:
- ten cały Bosch Rexroth tylko sprawia wrażenie sztywnego w żeczywistości to żaden rarytas (przynajmniej tak czuje) i nie wiem jak to sie zachowuje,
-cała brama będzie mniej masywna, to i pewnie drganiom nie pomoże.

Wrzucam kilka wstępnych rysunków tego jak ta brama miałaby niby wyglądać, powiedzcie czy to ma jakieś szanse.
ObrazekObrazek


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: Laki_88 » 08 lis 2015, 13:36

ObrazekObrazekObrazek

Ok, czas goni. Projekt przybrał ostateczną formę. Jutro zamawiam materiały.

Dlatego wrzucam tu te rysunki i jeśli ktoś ma do powiedzenia coś w stylu "nie rób tego głupcze" to niech zrobi to teraz lub zamilknie na wieki...

Na stół alu 15mm i przykręcone profile 40x80.

Boki bramy z alu 15mm do tego przykręcony płaskownik alu 50x30 i po wstępnym ustawieniu spawnięte w paru miejscach. Później wszystko na maszynę do planowania i frezowania.

Oba boki będą połączone trzema profilami skręconymi ze sobą, nastepnie całość na maszynę i wstępne planowanie powierzchni.

Blacha aluminiowa 15mm przykręcona na wierzch do tego wszystkiego zarówno do profili 40x80 jak do tych płaskowników po bokach i tam też po frezowaniu i ustawianiu zakołkowane.

Cała brama przykręcana do podstawy trzema śrubami na strone i kołkowana.


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#7

Post napisał: Laki_88 » 12 lis 2015, 17:39

Plyta stalowa jako stół w tym nagwintowane otwory i przykrecone te moje profile, ewentualnie planowany stol podciśnieniowy.

Dlaczego nie? Co z planowaniem takiego kawałka stali? Nie będzie się giął?


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#8

Post napisał: Laki_88 » 09 gru 2015, 18:57

Większość gratów i formatka aluminiowa 1000x800x15 już dotarły do mnie teraz czekam aż dotrze wolny czas...

Śrube osi Y chciałem kupić 600mm-całość i przyjąłem ruch tej osi na jakieś 420-450mm, śruba miała być przymocowana od dołu do stolika i ruszać się z nim, ale nie doczytałem i kupiłem w Poltechu śrubę 600mm (a oni tam przyjmują jako oznaczenie część roboczą śruby) i w całości ma jakieś 670mm.
Wychodzi na to że wyląduje jednak standardowo na ramie maszyny i w związku z tym poszukuje jakiegoś sprytnego patentu na osłony albo innego rozwiązania.


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#9

Post napisał: Laki_88 » 31 gru 2015, 11:36

Prace powoli do przodu jakoś ślimaczym tempem ale postępują.ObrazekObrazek
Obrazek

Podstawy niestety nie dam rady u siebie sfrezować bo ploter który mam jest poprostu krzywy. Musze komuś zlecić co oznacza czekanie na realizacje.
Obrazek

Belka przygotowana pod frezowanie. sama belka waży około 25kg tak na oko.
Obrazek

[ Dodano: 2015-12-31, 19:44 ]
Obrazek

Całość ewoluowała do takiej oto postaci ostatecznej. Zetka będzie wzmocniona, zresztą cała będzie do przeprojektowania bo kupiłem w końcu używane prowadnice THK 20 z wózkami do osi Z.

Długo biłem się z myślami i już miałem kupić prowadnice Hiwina 15 do wszystkiego, ale w końcu zdecydowałem że za oszczędzone pieniądze wole sprawić sobie pompe do stolika prłóżniowego i inne graty. Tak więc ostatecznie będą wałki podparte 20 na XY i prowadnice THK na Z.

Pytanie co sądzicie o tym sposobie mocowania bramy?


Autor tematu
Laki_88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 118
Rejestracja: 20 sty 2013, 19:16
Lokalizacja: Mielec

#10

Post napisał: Laki_88 » 05 sty 2016, 07:20

Mam problem, do budowy używam takich profili:



Od początku byłem przekonany, że poskręcam je śrubami m10. Wczoraj pomierzyłem to dokładnie i wychodzi na to że ten otwór już ma 9,8mm. Kupiłem więc gwintownik m11, ale nigdzie nie mogłem dostać śrub m11. Jedynie na allegro są jakieś śruby głowicy do WV w cenie 10PLN/szt (troche drogo).

Drugie wyjście to użyć tych małych otworów i skręcić towszystko na m6. Zamiast 2 śrub M11 na profil dałbym 4 M6.

Może jest jakieś inne rozwiązanie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”