Strona 1 z 1
Zakup frezarki do tworzenia reliefów.
: 30 wrz 2015, 20:38
autor: adil94
Witam wszystkich serdecznie.
To mój pierwszy post. W najbliższym czasie planuje zakup frezarki, która będzie przeznaczona głównie do tworzenia reliefów, płaskorzeźb w drewnie i polistyrenie XPS. Maszyna raczej będzie pracowała co najmniej kilka godzin dziennie.
Optymalne dla mnie pole robocze to 2000x1250mm, prześwit bramy: min 250mm. Moc jaką mi doradzono to 5.5 KW. Dodatkowa oś obrotowa. Ważne by prędkość pracy maszyny była jak największa.
Aktualnie mam trzy oferty:
Lynx:
1500x2000x250 Moc 4.5 KW Eko-serwa, oś obrotowa
Cena 98 tyś. brutto
Seron:
Seria Expert 1300x1500x300mm Moc 5.5KW Serwonapędy, oś obrotowa.
Cena 112 tyś. brutto
Infotec:
Seria Energy 1500x2000x300mm Moc: 4.5 KW Serwonapędy, oś obrotowa.
Cena: 140 tyś. brutto.
Którą z powyższych maszyn i firm byście polecili na podstawie doświadczenia, parametrów i ceny?
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam.
Adrian Lewicki
: 30 wrz 2015, 21:46
autor: corano
Ja jako snycerz nie widzę między maszynami żadnej istotnej różnicy.. każda z oferowanych maszyn posiada tylko jedno wrzeciono a to nie przyspiesza pracy. Ot rozwiązanie problemu !
Przykładowo ja korzystam z kopiarki która za jednym razem zrobi 8 lub 12 listew..
Mam nadzieje ze pomogłem
Tomasz CORANO
: 02 paź 2015, 13:38
autor: SERON
kolego adil94 w kwestii porównania ofert warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, np. eko-serwa to nie to samo co sewa AC. Warto też popytać o moc, a w zasadzie najlepiej o maksymalne prędkości, tutaj różnica będzie widoczna, a prędkość do tego typu prac jest potrzebna. Kolejna sprawa przeniesienie napędu, czy wszystkie oferty są na maszyny z listwami helikalnymi hartowanymi i szlifowanymi? Oraz jakiej wielkości są zastosowane prowadnice trapezowe. Aby porównywać ceny maszyny muszą być w identycznej konfiguracji
Zgadzam się z tym że kilka wrzecion przyśpieszyłoby znacznie pracę, możemy taką konfigurację również wykonać.
: 02 paź 2015, 15:28
autor: elofura
Byłem na targach Expo Silesia i oglądałem SERONA - naprawdę robi wrażenie.
: 04 paź 2015, 23:20
autor: adil94
Zdaje sobie doskonale sprawę, że kilka wrzecion przyspieszy pracę, niestety i koszt inwestycji wzrośnie.
Pytanie do SERON, jaką maksymalną średnice osi obrotowej posiadacie?
: 05 paź 2015, 08:43
autor: bartuss1
dziwne rzeczy, ja wyceniając niedawno klientowi maszynę z kompletem częsci dla 3 osi wyszło mi 170 tys brutto, przy podobnym polu roboczym, przy napędach na serwach i listwach zębatych skosnych szlifowanych integralnych z prowadnicą, stołem podcisnieniowym itd, ciekawe skąd oni wzieli te ceny? Moze przesadziłem z jakoscią podzespołów? no ale chyba o to chodzi, a tu w cenie jeszcze os obrotowa, ciekawe, bardzo ciekawe
: 05 paź 2015, 08:56
autor: oprawcafotografii
To teraz napisz ile dokladnie poszczegolne podzespoly kosztuja -
wszyscy lubimy sie posmiac
170.000zl to kosztuje <> Kimla, bez watpliwosci co do jakosci maszyny.
Odkleiles sie od rzeczywistosci calkowicie...
q
[ Dodano: 2015-10-05, 08:58 ]
SERON pisze:... Warto też popytać o moc, a w zasadzie najlepiej o maksymalne prędkości, tutaj różnica będzie widoczna, a prędkość do tego typu prac jest potrzebna.
Predkosc, szczegolnie maksymalna nie ma tu znaczenia - kazda z tych maszyn
z pewnoscia osiagnie predkosci przewyzszajace mozliwosci wrzeciona / frezu.
Wazne jest PRZYSPIESZENIE kazdej z osi, przy reliefach frezowanie to nieustanne
zmiany kierunkow, dlatego dynamika ma kluczowe znaczenie a nie maks. predkosc.
q
: 05 paź 2015, 09:30
autor: bartuss1
żebym ja sie zaraz z ciebie nie posmiał, nie musisz pokazywać wszystkim swojej totalnej odmóżdżonej impertynencji, a że Kimla tyle kosztuje? a co mnie to obchodzi, popatrz ile Agem kosztuje i jego "jakość".
no ale jak sie już przykleiłes tej kimli i reszty powyżej - pozwolę sobie nadmienic ze zwykłe sterowania simensa na PLC z sinumerikiem w srodku przekracza koszt tych maszynek, więc powyzsze musza być na pcecie i popularnej winzgrozie lub coś w ten deseń, no dobra, niech będzie nawet taki system, to moze serwa mitsubischi ? hehe, nie, estuny. yaskawy itp, ale co ja ci bede gadał o jakości, gdzie bierzesz pod uwage tylko wielkośc firmy i ilośc ludków w niej pracujących, a pojęcie kooperacji jest ci znane? bo może dotarloby w koncu do twego zakutego łba ze moze ja w swojej budce skrecam tylko klocki a podwykonawca coś dla mnie robi, co wykracza poza zakres moich maszynek hehe.
: 05 paź 2015, 09:52
autor: sam
bartuss1 pisze:dziwne rzeczy, ja wyceniając niedawno klientowi maszynę z kompletem częsci dla 3 osi wyszło mi 170 tys brutto, przy podobnym polu roboczym...
Przecież to proste. W takich sytuacjach procentuje powtarzalność produkcji. Jak takich samych maszyn robi się kilka, to oszczędności są na każdym etapie (od zakupów części, po malowanie). Im większa seria, tym mniejsze koszty jednostkowe i dlatego mało opłacalne jest budowanie jednej maszyny, jeśli nie ma spełniać nietypowych wymagań.
Maszyny budowane na zamówienie muszą być drogie, bo są budowane na zamówienie

ale budowanie na zamówienie maszyn standardowych ma mniej sensu.
: 05 paź 2015, 12:28
autor: SERON
Kolego adil94 do maszyn z wysokością Z 300 standardowo stosujemy oś o uchwycie 150mm ale możemy i 250mm choć jest ona trochę za duża do tego prześwitu.
Co do wypowiedzi kolegi oprawcafotografii to ma on rację, przyśpieszenia będą tutaj kluczowe, nie zmienia to faktu że serwo AC zdecydowanie wygra z ekoserwem, a moc silnika ma duże znaczenie jeśli chodzi o prędkości oraz przyśpieszenia, a dokładniej moment obrotowy, ale tutaj trzeba wziąć pod uwagę przełożenia i za pomocą czego są one realizowane.
Jednak nie zmienia to faktu że porównując ceny powinniśmy mieć produkt 1:1, bo inaczej wyjdą przekłamania.