Strona 1 z 2

Ploter na biurko :) 400*500*100mm

: 26 wrz 2015, 18:33
autor: SKYLMT
Witam,

Zacząłem wcielać w życie pomysł na ploter, ktory postawie u siebie w pokoju. Dotychczasowe doświadczenia z frezarkami z profili przeważyły w wyborze konstrukcji, bedą aluminiowe profile i konstrukcja skręcana. Chetnie wykonałbym ja ze stali, ale nie ten budżet. Pomijając większość szczegółów, o których potem, mam kilka pytań konstrukcyjnych.

Podstawę bedą stanowiły 2 profile 8080 z army zalane betonem, do nich przykręcone walki podparte 20 jako prowadnice ruchomej bramy. Sporo bedzie sie opierało na tych profilach. Profile te od frontu i od tylu bedą skręcone do blachy 15mm, która bedzie ogólnym przodem i tyłem maszyny. Mam juz wstępny projekt podstawy w 3D, wrzucę pózniej jak bede przy komputerze.

Pytanie 1: czy te główne ciężkie profile powinny w całości byc podparte i leżeć na podłożu? Długość Max 1000mm. Na razie mam w projekcie dół zakończeń z blachy zrównany z dołem profili, ale odrysować nóżki wystające np na 15 i dać pod profile tez 4 kawałki blachy 15mm przy tych nóżkach tez nie problem.

Pytanie 2: brama na łożyskach długości 50mm, 2 na stronę. Czy rozstaw ich z przerwa miedzy nimi rownież 50mm (dolny łącznik bramy wychodzi wiec szerokości 150mm) bedzie Ok?

Pytanie 3: łącznik ten bedzie miał około 600mm, a środki wałków są rozstawione o 420mm. Pchać tam 2 śruby, czy na 1 to pojedzie w miarę sztywno?

Więcej pytań jak wrzucę renderki :D pozdrawiam

: 26 wrz 2015, 18:58
autor: NFZ
Czy po ustawieniu geometrii masz zamiar dodatkowo konstrukcję zakołkować?

: 26 wrz 2015, 19:57
autor: SKYLMT
A co to znaczy zakolkowac, bo jeszcze nie wszystko wiem :D

: 26 wrz 2015, 23:26
autor: beatliner
Nie zalewaj betonem tylko żywicą. Temat był poruszany przy mojej konstrukcji. Nie zagłębiałem się w to zbytnio ale podobno alu z betonem się nie za bardzo lubią.
U mnie łącznik bramy ma 130 mm i jest bardzo sztywno.
Śrubę mam jedną centralną z tym, że ma długość 500 mm.
Czekam na jakieś rendery projektu albo coś bo jestem ciekawy jaką masz wizję.

: 27 wrz 2015, 01:09
autor: adam Fx
SKYLMT pisze:A co to znaczy zakolkowac
Połączenie śrubowe które ma zachować jakąś precyzje wykonuje się tak:
-skręcasz części
-ustawiasz geometrie
-skręcasz mocno
-wiercisz , rozwiercasz otwory i wbijasz kołki

https://www.google.pl/search?q=kołkowan ... ustalajace

: 27 wrz 2015, 12:54
autor: Wojteo CK
A ja chciałem zapytać jak wywiercić otwór pod kołek? Z ręki da się zrobić precyzyjny otwór? Czy zostaje tylko wiertarka magnetyczna? Otwór pod kołek robi się wstępnie wiertłem a później rozwiertakiem np. ręcznym? Zrobiłem w życiu trochę otworów ale pod kołek, z ręki, jeszcze nie :)

: 27 wrz 2015, 15:27
autor: adam Fx
To zależy jaką masz wprawę w ręcznym wierceniu ale da się od ręcznej wiertarki stosując kołki rozprężne. W celu precyzyjniejszego prowadzenia wstępnie robię otwór w zewnętrznym elemencie na wiertarce stołowej dodatkowo połowę głębokości mam z głowy bo jednak ręczne wiercenie trochę siły kosztuje.
Pod kołki np. stożkowe trzeba otwory rozwiercać.

: 29 wrz 2015, 04:20
autor: SKYLMT
Wstępna przymiarka jest taka:

Obrazek

Oś Z niby poskładałem, ale coś mały zakres wyszedł (łożyska Z na wózku z łożyskami X), więc będę przerabiał, żeby to łożyska jeździły. sporo jeszcze będzie dopieszczone mam nadzieję zanim zacznę ją uskuteczniać :mrgreen:

Projekt mojej maszyny zbiegł się czasowo z podobną konstrukcją beatlinera, która mnie w pewnym stopniu zainspirowała, stąd podobieństwa.

: 30 wrz 2015, 13:24
autor: SKYLMT
Panowie konstruktorzy :roll: Czy takie przeniesienie napędu na oś Y ma sens? Od zewnatrz bym jeszcze zrobił prostą obudowę (na kształt obudowy mostu ze starych tylnonapędówek...). Napne wystarczająco pasek ciągnąc silnik albo czymś go podważając o np blok pod oprawkę łożyska śruby?

Obrazek

Obrazek

Czy lepiej będzie zrobić klasyczny układ silnik sprzęgło? Staram się w miare minimalizować wymiar zewnętrzny w granicy rozsądku oczywiście.

: 30 wrz 2015, 21:11
autor: beatliner
Jeśli chcesz zminimalizować wymiar zewnętrzny to schowaj cały napęd paskowy wewnątrz obudowy