Frezarka stalowa spawana 600x600

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pijana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2015, 21:39
Lokalizacja: kraków

Frezarka stalowa spawana 600x600

#1

Post napisał: pijana » 10 wrz 2015, 17:24

Witam Wszystkich serdecznie,
Od jakiegoś czasu siedzę nad projektem frezarki. Przeglądałem różne konstrukcje tutaj i na innych forach zagranicznych. Powiedzmy, że projekt jest 'z grubsza' skończony. Ale chciałem się zapytać co Panowie (i Panie) spece myślą na temat tej frezarki no i mam nadzieję, że odpowiecie Państwo na moje pytania.

Założenia projektowe:
Frezarka głównie do metali miękkich - aluminium (drewno, tworzywa itp. też wtedy da radę)
Pole 600x600x200+
Obrazek

Elementy, które na razie sobie dobrałem:
MAM:12 wózków THK HSR25R i dwie prowadnice o długości 2000m każda. Wiem, że jeszcze pewnie będę musiał dokupić prowadnice, ale to już z HIWINa wezme bo podobno pasują

Reszte części będę prawdopodobnie kupował z Chin, a mianowicie:
Bloki łożyskowe BK BF FF i FK 15
Śruba kulowa + nakrętka w każdej osi 2010

Elektronika... nie mam kompletnie pojęcia ale to dobiorę później, jak wszystkie wątpliwości konstrukcyjne zostaną rozwiane. Wstępnie
Silniki krokowe 3 albo 4 Nm + przełożenie 1:2 na...
pasku zębatym 30mm,
koła pasowe zębate 28 i 56 zębów
Elektrowrzeciono mokry chinczyck 2,2kW chłodzony wodą + stnadardowe chińskie mocowanie
To na tę chwilę tyle.

Chciałem zacząć zadawać pytania - od ogółu do szczegółu.
Dlatego zacznę od przedstawienia ramy

Rama z
profili 120x80x8 (ale poszukam 10)
płaskowniki pod prowadnice 80x10
płaskowniki pod silniki i zastrzały też 10
Wszystko co widać poniżej jest do siebie przyspawane + będzie wyżarzanone
Wiem, że trzeba wykonać jeszcze otwory do wyżarzania. W zdjęciu z czerwonym kółkiem chciałem zwrócić uwagę na to, jak spawana jest brama (wsadzana + spawana pomiędzy wzmocnienia, a boki podstawy)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Pytania:
1. Czy taką ramę da radę wykonać - niby widziałem na innych forach (bo tu królują skręcane), że się da, ale boję się, że może się cała pokręcić od spawania i w dodatku zastanawiam się, jak takie coś splanują? (przejście freza pod bramą.)
2. Założyłem sobie, że profile będę ciąć pod kątem 45 stopni, tylko w sumie... czy zabawa w kąt 45 coś daje? może lepiej ciąć prosto?

Jak mówiłem na razie skupiam się na samej ramie. Bardzo jeszcze raz proszę o jakieś sugestie.

Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

wojtek30
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 384
Rejestracja: 17 sie 2012, 14:23
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: wojtek30 » 11 wrz 2015, 00:23

Zetka do poprawienia, zbyt delikatna blaszka. Na krzyżaku osi XZ też niepotrzebnie dźwignię tworzysz, lepiej dać wózki z kołnierzami z jednej strony.
Podstawa przekombinowana według mnie, kto Ci takie cudo pospawa. O splanowaniu powierzchni nie ma mowy po zespawaniu bramy z podstawą. Dlatego właśnie tworzy się przykręcaną bramę.
Będziesz miał też problem z równoległym i współosiowym montażem śrub napędowych w tych blaszkach z otworem, nie licz że ci je ktoś przyspawa równo co do 0,1mm.
Ogólnie konstrukcja do gruntownego przeprojektowania wg mnie.


Autor tematu
pijana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2015, 21:39
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pijana » 22 wrz 2015, 10:50

Dzięki za odpowiedź

Ad Z:
Jeszcze zrobie upgrade. To taki szkic początkowy. Mam trochę inny pomysł.

Ad. XZ:
zrobiłem dźwignię (wiem, że bez sensu) z tego powodu, że mam te wózki, ale chyba sprzedam 4 i za to kupie jakiś HIWINY kołnieżowe i faktycznie przerobie to tak, jak ma być.

Ad. podstawa i brama:
tego się obawiałem, że czołg przekombinowany z tego wyszedł i niestety ktoś kto mnie inspirował takim spawaniem bramy z podstawą pewnie jej w ogóle nie planował. W każdym razie dzięki za odpowiedź.

Przeprojektowałem ramę na coś takiego.
Elementy srebrne są dokręcane śrubami w otworach fasolkowych, żeby uniknąć jakiś bublil (dobre rozwiązanie?). zastanawiam się, czy nie zrobić tego na sztywno, ale gdzieś tutaj przeczytałem, że warto dać jednak fasolkę.
Całość z profili stalowych 120x80x8, płaskowniki i reszta grubość 10. Profil bramowy (oś X) jeden profil albo 2 jakieś zespawane> niezbyt to ważne, bo wystarczy, żebym osiągnął rozstaw osi X, także jak coś to pospawam 2 mniejsze profile. Teraz lepiej ? (oczywiście stopki będą z każdej strony)ObrazekObrazekObrazekObrazek


Autor tematu
pijana
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 01 sie 2015, 21:39
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pijana » 25 wrz 2015, 20:27

Czy ktoś może się wypowiedzieć? Bardzo Państwa proszę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”